VÍZKEZELÉS FELSŐFOKON – HASZNOS TIPPEK A SZAKÉRTŐK AJÁNLÁSÁVAL |
A SÉF ajánlata c. rovatunkban minden alkalommal a fürdőüzemeltetés egyes részterületeire fókuszálunk, és az itt jelentkező problémáknak a hatékony és eredményes kezelésére adunk néhány hasznos, gyakorlatias tippet, SPAudit® szolgáltatásunk tapasztalataiból merítve.
Jelen és következő havi számunkban vízforgatási és vízkezelési tippeket osztunk meg olvasóinkkal, hiszen a hatékony, a fürdőzők szempontjait figyelembe vevő vízkezelés, az optimális vegyszerhasználat a gazdaságos üzemeltetés egyik fontos tényezője annak ellenére, hogy jelenleg erre viszonylag kevesen fektetnek megfelelő hangsúlyt. Vízkezelési kérdésekben a DINAX Kft. nyújt szakmai segítséget a SPAgettinek.
TÖLTŐ-ÜRÍTŐ MEDENCÉK FERTŐTLENÍTÉSE
Ma még kevesen használják ki, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint is lehetőség van a töltő-ürítő rendszerű medencék folyamatos fertőtlenítésére (az illetékes ÁNTSZ szervezetnek történő előzetes bejelentési kötelezettség mellett). A hatósági mérések eredményei szerint, nagyon sok fürdőben szükséges lenne a töltő-ürítő rendszerben üzemelő medencéknél higiéniai szempontból kiegészítő fertőtlenítőszer beadagolása a töltővízbe.
TIPP: A DINAX Kft. DEWAN-50 készítménye a csíramentesítést a klórnál hatásosabban végzi és nagyon sokfajta gyógyvíz esetén nem változtatja meg a gyógyhatású alkotórészeket. Az eddig benyújtott kérvények mindegyikénél megfelelt annak a követelménynek, amit a rendelet a szerekkel szemben támaszt.
VISSZAÖBLÍTÉSI PROBLÉMÁK ÉS LEHETSÉGEK MEGOLDÁSOK
Jelenlegi előírások szerint a forgatott medencék vizének 5%-át naponta friss vízre kell cserélni. Ez általában visszaöblítéssel történik. Sok üzemeltető rémálma, amikor nem tudja visszaöblíteni a nyomásalatti gyorsszűrőt (homokszűrő), mivel a kiegyenlítő tartályban nincs elegendő víz ehhez a művelethez. Legtöbb esetben ennek a kiegyenlítő tartály méretezési problémája az oka (elszámolják, vagy ki sem számolják az optimális méretet), ilyenkor csak utántöltéssel lehet az öblítést folytatni. Az öblítés azonban egy komplex folyamat, nem lehet megszakítani, így a folyamat során üzemelési problémák adódhatnak, melyek okát ritkán tudják kideríteni.
TIPP: Praktikus megoldás – amellett, hogy megfelelően kiszámolják a kiegyenlítő tartály optimális méretét –, ha már a tervezési szakaszban gondolunk rá és lehetővé tesszük, hogy a medence fenékleürítőjéről is lehessen (üzemen kívüli időszakban) öblítést végezni. Ehhez csak néhány méter cső és elzáró szerelvény szükséges, így nem kell bonyolult vezérléssel megakadályozni a kiegyenlítő tartályból az utántöltött friss víz azonnali kiöblítődését, csatornába jutását – vagyis sokkal hatékonyabban, víz- és energiatakarékosan működhet a rendszer.
HATÉKONY ÉS ENERGIATAKARÉKOS VÍZFORGATÁS
A különböző formájú, alakzatú medencék esetében más és más a víz áramlása. A cél az, hogy a hőfok, a klórtartalom, a PH érték homogén legyen a medence minden pontján, az optimális vegyszerhasználat és fűtés érdekében.
Kevesen tudják, hogy a tervezési szakaszban lehetőség van számítógépes szimulációval modellezni a medencékben áramló vizet, így pontosan meghatározható a befúvók optimális száma és elhelyezése, a lépcsők helye, lehetőség van a holt terek megszüntetésére a fenti célok elérése érdekében.
TIPP 1: Mivel ezeket a tapasztalatokat az üzemeltető így is-úgy is megszerzi – de nem mindegy, hogy a tervezési vagy az üzemeltetési szakaszban, amikor már semmin nem tud változtatni –, érdemes előre gondolkozni. A számítógépes szimuláció (1-2 napig tartó programfuttatás és alakbetöltés) szolgáltatási díja általában a beruházási költség 1%-a, amely azonban az üzemeltetés első néhány hónapjában biztosan megtérül, hiszen az optimálisan megtervezett medence kevesebb vegyszerrel és alacsonyabb fűtésköltség mellett üzemeltethető.
TIPP 2: Energiát takaríthatunk meg akkor is, ha a fürdőzőszámhoz igazítjuk a medencében óránként forgatott víz mennyiségét. Ez a jelenlegi előírások szerint 2m3/fő. Éjszakai órákban tehát akár a maximális forgatás 50%-val is üzemeltethetjük a medencét. Az alacsonyabb áramlási sebesség jobb szűrési teljesítménnyel is párosul, tehát a vizet finomabb szűrésnek vethetjük alá, természetesen, csak ha a fürdőzőszám ezt megengedi. A technikai lehetőségek a több szivattyú közül néhány lekapcsolásától, a precíz úszómester által beírt fürdőzőszám alapján frekvencia váltóval vezérelt vízforgatóig terjedhetnek. Az előbbivel azonban csak akkor érhető el jelentős elektromos energia megtakarítás, ha az üzemben maradó szivattyút nem hagyjuk „túlpörögni” a számára túlságosan nagy csőrendszeren dolgozva, hanem a nyomó oldalán lévő elzáró szerelvénnyel üzemi nyomásra fojtjuk (beállítjuk a munkapontját).
Kövesse figyelemmel a SPAgetti különszám további megjelenéseit, amelyekből hasznos tippeket kaphat a fürdőüzemeltetés más részterületeinek fejlesztésére, hatékonyságának javítására is. SPAudit® szolgáltatásunkról bővebb információt találhat az EconoConsult honlapján – www.econoconsult.hu.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.