Az utóbbi évtizedekben méltatlan helyzetbe került pulykahús ma újra elindulhat a népszerűség útján. Mint Csorbai Attila elmondta, az elmúlt években világszerte csökkenni kezdett a pulykahús fogyasztása, az Egyesült Államokban például mára jócskán visszaesett az éves pulykafogyasztás, pedig évekkel korábban még 8 kg/fő körül volt. Az éttermi fogyasztás csökkenése a Covid járvány idején volt nagyon releváns - ez és az egyszerűbb ételek iránti kereslet is hozzájárult ahhoz, hogy a csirke átvette a pulyka helyét a hétköznapokban.
Pedig, tette hozzá, a pulykahús több figyelmet érdemelne, mivel igen figyelemreméltó tulajdonságai vannak: vörös és fehér húsként egyaránt felhasználható, így sokféle étel alapanyaga lehet, zsírt lényegében nem tartalmaz, viszont magas a fehérjetartalma és tele van vitaminokkal. Hipoallergén tulajdonságai miatt - mivel könnyen emészthető és tápláló - a bébiételek egyik fő alapanyaga,
A Gallicoop, Magyarország egyik legnagyobb pulykafeldolgozó vállalata ezért kiemelt figyelmet fordít a pulykahús népszerűsítésére. A cég 1989-ben indult családi vállalkozásként, mára pedig 1500 főt foglalkoztató, 66 milliárd forint éves árbevételt elérő vállalattá nőtte ki magát, tudtuk meg még a közös főzés előtt Nagy Erzsébettől, a Gallicoop marketingvezetőjétől, aki kiemelte azt is, hogy egyre sikeresebbek az Európán kívüli export piacokon és jelen vannak Japánban, Kínában és Dubajban is.
Hozzáfűzte, hogy a cég a változó fogyasztói igényekhez igazítja a termékeit, azonban a telített nemzetközi piacok miatt a vállalat egyre inkább a késztermékek fejlesztésére összpontosít, például a Gallio prémium termékcsaládra, amely 90% feletti hústartalommal rendelkezik.
A magas minőségre nem csak a termékfejlesztés során törekednek, hanem a fenntartható működés is folyamatos fókuszpontban és stratégiai terveik középpontjában áll. Üzemük napelemekkel, víztisztító teleppel működik, környezetbarát csomagolóanyagokat használnak, ezzel is hozzájárulva a hosszú távú fenntarthatósághoz, és a minőségbiztosítás érdekében a cég dolgozói maguk is rendszeresen tesztelik termékeiket, hogy csak a legjobb minőségű élelmiszerek kerüljenek a vásárlók asztalára. És mint megtudtuk a pulykák jól tartására is igen szigorú európai uniós szabályok vonatkoznak, amelyek lehetővé teszik, hogy tényleg a lehető legjobban és legegészségesebben táplálva éldégéljenek az állatok.
A workshop alkalmával elhangzott az is, hogy sokan megijednek a pulykahústól és attól tartanak, hogy nehezebb elkészíteni, mint a csirkét, de a Gallicoop szakértői szerint ez egyszerűen orvosolható megfelelő pácolással vagy főzési technikával, amelyet ezúttal gyorsan le is teszteltünk.
Ebben a szellemben kezdtünk hozzá közös főzésünkhöz, és darált pulykahúsból, illetve pulykamájból a Chefparade séfje, Zoboki Zoltán mindenre figyelő tekintete és szakszerű tanácsai kíséretében crostini neri-t, azaz pulykamájas pirítóst, sütőtökös pulykaragut és cannelloni di tacchino-t, vagyis pulykás cannelloni-t készítettünk. A sok finomság után természetesen a desszert sem maradt el: a séf receptje alapján szinte játszi könnyeddséggel elkészítettük a franciák fordított almatortáját, a tarte tatin-t. A feladat sokkal egyszerűbb volt, mint gondoltuk, és az eredmény sem maradt el: degeszre ettük magunkat.
A workshop és a közös főzés remek alkalom volt arra, hogy felfedezzük a pulykában rejlő további dimenziókat és magunkban leszámoltunk végre azzal a tévhittel is, hogy a csirkemellhez hasonlóan szeletekre vágva rántott húsként gondoljunk erre az állatra. Mert a pulykában ennél sokkal több van…