A jó szakemberek a nagyobb kereseti lehetőség miatt külföldön keresnek munkát, így a hazai éttermekben egyre nehezebb jó munkaerőt találni – állítják a szakemberek.
Bár a vendéglátó iparban még nem olyan komoly a helyzet, mint az egészségügyben, de egyre nehezebb jó pincért, vagy szakácsot találni az elvándorlás miatt.
„Még nem akkora gond, de azért érinti a minőséget, hiszen jó képzett megfelelő tapasztalattal rendelkező szakemberből a mi szakmánkban is kevés van már, de nem olyan súlyos a helyzet, mint az orvosok esetében” – mondta el az Echo Tv-nek Niklai Ákos étteremvezető.
A vendéglátóiparban az önmagában még nem gond, ha valaki külföldön is kipróbálja magát, hiszen így olyan tapasztalatokat szerezhet, ami a későbbiekben segítheti a munkáját. A gond abból lehet, ha majd a jó szakemberek nem jönnek haza. A vendéglátósok szerint a jelenlegi képzést is át kellene alakítani, ugyanis az elmúlt 15 év a minőségi képzés helyett, a tömegképzésről szólt.
„Ma azt látjuk, hogy egyre több a piacon az a szakember, akinek képesítése van, de tudása egyre kevesebb. Ezeket változtatni kell. Nagy kérdés az, hogy szabad-e ilyen túlképzést csinálni, hiszen ma a képzés nagy része az Európába megy el, és nem Magyarországon marad. Épp itt az ideje a minőségi képzésre helyezni a hangsúlyt” – közölte Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének tiszteletbeli elnöke.
A szakemberek szerint első lépésként a szakmai oktatás rendszerét kellene gyakorlat központúvá tenni, hogy az iskolákból kikerülő felszolgálók, szakácsok ne az első munkahelyükön találkozzanak igazi vendégekkel. (forrás: Echo Tv)