A Telegraph írása szerint nő állítólag maga kérte a főszakácsot, hogy szolgálja fel neki a hal máját, ezzel próbálva bátorságát bizonygatni asztaltársai előtt.
Nem ritka, hogy ilyen módon keresik az izgalmat a japán gasztronómia szerelmesei, akiknek izgalmi állapota már abban a pillanatban a megszokott sokszorosának szintjére emelkedik, ha meghallják a szót: fugu. Ez a halfaj – magyar neve: gömbhal – nemcsak arról ismerszik meg, hogy veszélyben érezve magát eredeti méretének sokszorosára fúvódik fel, de azt is tudják az igazi ínyencek, hogy rosszul elkészítve mérgező, és huszonnégy óra alatt végezni képes elfogyasztójával! Úgy mondják, a fugu olyan étel, amelyért az ember képes akár meghalni is… - írtuk a Vendég&Hotel 2010. augusztusi számában
Csakhogy a fugut el lehet készíteni úgy is, hogy a kedves vendégnek semmilyen káros mellékhatással (zsibbadás, rosszullét, halál) ne kelljen számolnia, és a fuguszakácsok a japán vendéglátás legmegbecsültebb tagjai. Ők ugyanis tudják, mely részeket kell eltávolítani a halból, hogy csak kulináris élménnyel gazdagodjon a vendég, ne pedig mondjuk egy koporsóval.
A legnagyobb tudomány annak birtokában van, aki pont annyi mérgező részt hagy a halon, hogy a kedves kuncsaft megérezze nyelve hegyén azt az enyhe zsibbadást, amely a mérgezés első jele, ám alaphelyzetben még nem okoz jóvátehetetlen károsodást. A fuguméregnek ugyanis nincs ellenszere, a ciánnál 1250-szer halálosabb, már két milligramm elegendő egy erős felnőtt halálához. Nem véletlen, hogy a több évszázadon át tiltották a fugu felszolgálását, ugyanis a történet szerint az 1500-as évek vége felé egy ügyetlen fuguszakács meghiúsította, hogy a japán hadsereg elfoglalja Koreát. A támadás előtti napon nem sikerült a vacsora, és a katonák tömegesen váltak hősi halottá még az első kardvágás előtt.
Az évszázados tiltás természetesen megteremtette a fuguevés divatját is, ami a mai napig a japán vendéglátás egyik legextrémebb területe, hiszen napjainkban is több haláleset történik évente a szigetországban, ráadásul adagonként akár 200 dollárt is elkérhetnek a halál közeli (sőt néha túli) kulináris élményért. (forrás: Telegraph / Vendég&Hotel)