Tudósítónktól
Mivel a korábbiakban három rendelet szabályozta a vendéglátó-ipari egységek működését, a káosz volt a jellemző a jogszabályok együttállására – mondta el Dr. Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára. Az új rendelet elsődleges célja, hogy leegyszerűsítse, használhatóbbá tegye a szabályozó rendszert, hozzásegítve ezzel a szakágazatot az egyszerűbb, és hatékonyabb, eredményesebb munkához. Kevesebb adminisztráció, ezzel kevesebb teher jelentkezik majd a vendéglátásban, a törvényalkotók célja az vlt, hogy az Uniós szabályozásban található legalacsonyabb szintre helyezzék a magyar mércét.
Dr. Kardeván Endre példaképpen kiemelte azt, hogy a rendelet hatálybalépését követően a vadhús feldolgozásához elegendő lesz egyetlen vizes helyiség, ott dolgozható fel szőröstül-bőröstül a megvásárolt állat. Ezért mostantól akár közvetlenül a vadásztársaságtól is meg lehet vásárolni az alapanyagot, így – a remények szerint – olcsóbbá is válik a beszerzés. Remélhetően ez a folyamat az értékesítési árra is hatással lesz majd.
Változnak többek között az anyaghányad nyilvántartás, a fagylalt előállítás, az ételminta megőrzés és a tojásfelhasználás szabályai, és mostantól lehetséges lesz a tejtermékek termelőtől történő beszerzése. Természetesen a felhasználás kizárólag forralás után lehetséges – figyelmeztetett az államtitkár.
Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára hozzátette, hogy a minisztérium elkötelezett a magyar vendéglátás szereplőivel szemben, és fontos feladatának tekinti a szakágazat helyzetének könnyítését, a legegyszerűbb működés lehetőségének biztosítását.
Megerősítette, hogy törekvésik arra irányulnak, hogy a magyar vendéglősök ne kerülhessenek versenyhátrányos helyzetbe uniós kollégáikkal szemben pusztán azért, mert a magyar szabályozás az EU által lehetővé tett normtívák legszigorúbb szélsőségeit alkalmaztatja a gyakorlatban.
Arra törekszünk, hogy már a beruházás fázisában egyszerűsítsük a szabályozást, így például a jövőben elegendő lesz kétfázisú mosogató kialakítása, időben elkülöníthetővé válik a fekete és a fehérmosogatás folyamata, vagy éppen a beruházási költségek akár 25-30 százalékos csökkenéséhez vezethet, hogy az azonos hőfokon tárolható alapanyagok esetében nem kell típus szerint külön hűtőgépet beállítani a költségvetésbe – mondta Szatmáry Kristóf. Újdonságként említette, hogy a jövőben a vendéglátók 40 kilométeres körzetben tovább értékesíthetik termékeiket a kiskereskedelemben.
A törvényhozók célja lebontani az akadályokat, amelyek nehezítik az ágazat napi életét. „Hosszú még az út, nem kívánunk megállni – mondta az NGM államtitkára – mert a mostani változásokkal még messze nem értünk a végére.”
Boros Attila / Vendég&Hotel Online (foto: Pelsőczy Csaba - kormany.hu)