Az 1870-ben alapított Auguszt Cukrászda 1951-ben államosításra került, az Auguszt családot akkor kitelepítették Taktaszadára. Két év múlva térhettek vissza Budapestre, de üzleteiket és iparengedélyüket nem kapták vissza: az 50-es évek munkásainak hétköznapjai vártak rájuk. A család életében az 1957-es év hozott szerencsés fordulatot, amikor a műhellyel együtt mindössze 30 négyzetméteren, a cipész és a Fény utcai piac tőszomszédságában, egy kölcsön fagylaltgéppel megnyithatták új üzletüket. Auguszt József akkor 6 éves volt, így emlékszik vissza a nyitás körüli időkre: „Amikor a családunk újra iparengedélyt kapott, és a jelenlegi Fény utcai cukrászda magjául szolgáló 30 négyzetméteres helyiséget hozzá, ami akkor egy Közért egyik raktárhelyisége volt, szomszédos egy cipészüzlettel. Anyám volt az üzletben, apám éjjel itt sütött, nappal a Közért Vállalatnál – onnan is ment nyugdíjba. A kínálat más volt, mint az államosítás előtt, vagy amit ma láthatnak: egyszerű sütemények készültek, inkább a mennyiség volt a fontos, mert akkoriban annyira nem lehetett kapni semmit, hogy apám, és később az általa felügyelt alkalmazott nem győzte a sütést. Krémes volt, rétesek, mignonok, linzer, isler, indiáner. Ami azonnal kedveltté tett bennünket a piaci kofák és a piac vásárlói körében, a tejszínhabos kávé, mert nem volt az országban tejszín, de apám tudott készíteni, és ez akkor igazi luxusnak számított.
Négy féle fagyink volt: csoki, vanília, eper és rizs. Anyám kiváló szervező volt, jó üzleti érzékkell, az Auguszt-feleségeknek mindig is nagy szerepe volt az üzlet alakulásában: most is a feleségem, Ibolya tölti be apám szerepét. Az ő meghódításában is komoly szerepe volt: besegített az udvarlásba, mikor elkezdett bejárni hozzánk az üzletbe. A kis süteményboltból csak évtizedek alatt alakult ki a mai cukrászda, mögötte a termelőüzem, a kávéház és a kert.”
Az ünneplés ideje alatt, május 10-től egy hónapon keresztül meglepetésekkel várják a vendégeket: akik ünnepi zacskóba rejtett „zsákbamacska” ajándékokat kapnak, és a cukrászdában 600 forintért kapható e hónapban a „retro” menü: tejszínhabos kávé, amelyhez a vendégek választhatnak az indiáner, a csokis és citromos mignon, a linzerkarika vagy az ishler közül.
A mellékelt archív fotón az Auguszt család és néhány barátjuk, hozzátartozójuk látható: hátul Auguszt Elemér, előtte a felesége, Olga, elöl pedig a három gyerek, Annamária és Olga kockás ruhácskában, közöttük a 6 éves József.
A születésnapi ünnepségen szerepel: Auguszt József és felesége, Ibolya, valamint a gyerekek: Olivér, Apollónia és Abigél, a cukrászat dolgozói és Nagy Judit, a rendezvény háziasszonya.
Forrás: Vendég & Hotel