A Gösser is egyre inkább magára talál, így a gyár márkáinak (prémium és felső közép) piaci részesedése volumenben számolva (Nielsen adatok) átlépte a 35 százalékot, szemben a két nagy versenytárs 30-30 százalékos részesedésével.
Michiel Egeler, a Heineken vezérigazgatója elmondta: a cég sikerei elsősorban abból fakadnak, hogy lemondtak a kis hasznot hozó olcsóbb kategória „futtatásáról”, a marketing és fejlesztési forrásaikat a prémium szegmensben játszó termékekre összpontosították. Többek között ennek köszönhető, hogy a tavalyi 6 százalékos eladásvisszaesés mellett 20 százalékkal sikerült növelni a cég profitját.
A 2008-as 47 milliárd forint forgalom után 2009-ben nagyjából egy százalékos visszaesés lényegében stagnált a bevétel. Egeler hozzátette, a teljes piacon 8 százalékkal csökkent a sörértékesítés, így a Heineken 6 százalékos eladás kiesése valójában mind értékben, mind volumenben 1 százalékos piacszerzést jelentett.
Egeler kihangsúlyozta azt is, hogy a Heineken kifejezetten jól döntött, amikor hátra hagyva a volument generáló, ám alacsony profitot hozó szegmenst. A low price kategóriában ugyanis őrületes verseny bontakozott ki. (A piacon olyan termékek is megjelentek, amelyek árából arra következtetni, hogy a jövedéki adót sem fizették be utána.)
Ugyanakkor nem vitatta, hogy a szuper olcsó termékek előre törése a prémium szegmenst is megviselte. Tavaly októberig viszonylag jól ment a sör a kiskereskedelemben, csak a HORECA (vendéglátó ipar) értékesítés mutatott jelentősebb csökkenést.
Ősszel azonban megállt a bolti eladás is, így a gyártóknak meglehetősen „ideges” kereskedőkkel kellett szembe nézniük, amelynek az lett a vége, hogy az árrés terhére erőteljes akciókat kellett indítani, amely nyilvánvalóan a nagy gyártók erős márkáinál csapódott le.
Kérdés, hogy a tavaly őszi folyamatok mennyire viselték meg a gyártók büdzséit. Egeler lapunknak nem tudott teljes piaci listaáras reklám-marketingköltéseket mondani, ám hozzátette, hogy a meglátása szerint a versenytársak visszavettek a marketing aktivitásból. Ezt jelzi, hogy míg korábban 12-15 márka kapott tévés-rádiós-óriásplakátos támogatást, addig most 6-7, ráadásul már kristályosodni látszik, ki lesz a mainstream. Így a Heineken és a Soproni mellett, a Dréher, a Borsodi, a Gösser, Beks, illetve Arany Ászok.
Ami az idei évet illeti, a konszenzus 2-3 százalékos piaci visszaesésről szól, ám Egeler szerint az sem kizárt, hogy 5 százalékig is elmegy a forgalom csökkenés. Ezzel szemben a Heineken nem számol forgalom csökkenéssel, s a prémium szegmens erősítése jelentős forgalomerősödést hozhat a cégnek. Egeler 1-2 százalékos gyártói áremeléssel számol, ezzel év végére nagyjából 5 százalékos forgalomerősödés mutatkozhat.
Hatalmas marketingbüdzsével indul az évnek a Soproni, amelyből első körben a kelet-magyarországi térségben indított reklámhadjáratot, amely országos méretűvé nő. A végén 2 millió korsó ingyen sört oszt szét a társaság, de csak csapolva. (Forrás: Napi Gazdaság)
Küzdelem a magyar sörfogyasztókért
Lassan, de biztosan darálja be a magyar piacot a Heineken Hungária Zrt. A két legerősebb márkája a Soproni és a Heineken egy ugrásra van attól, hogy megverje versenytársait, előbbi a Borsodi márkát, utóbbi az egyetlen magyar prémiumnak számító Drehert - írja a Napi.
Újdonság: pizza és bor egy palackban
Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás
A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak
Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely
A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj
A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja
Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán
A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?
A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?
Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban
Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.
Interjú
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket
Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.