A külföldi és a belföldi forgalom is mérséklődött. Az eltöltött éjszakák száma mindkét vendégkörnél csökkent, a külföldieknél 2,8%-kal, a belföldieknél 5,9%-kal. Az átlagos tartózkodási idő 0,8%-kal, 3,0 éjszakára nőtt. A vendégéjszakákat figyelembe véve a régió idegenforgalmának 40,1%- át a négycsillagos szállodák realizálták. Emellett jelentős még a háromcsillagos szállodákban, valamint a gyógyszállókban eltöltött éjszakák száma, előbbi 29,5%-kal, utóbbi 34,2%-kal részesedett. A szállástípusok közül az ötcsillagos szállodák, a gyógyszállók valamint az ifjúsági szállók kivételével mindenütt csökkenés következett be. A vendégéjszakák száma kiemelkedően, 29,5%-kal nőtt az ötcsillagos hotelekben, ezen belül a belföldi vendégek érdeklődése 45,9%-kal növekedett, melyet a Vas megyei kapacitás bővülése is befolyásolt.
A vendégek közel négytizede a határon túlról érkezett a régióba. Továbbra is Németország, Ausztria és Csehország a legfontosabb külföldi idegenforgalmi partnerük, közülük azonban a németek jóval kevesebben látogattak a régióba. Míg az osztrák vendégek száma 4,0%-kal nőtt, addig a cseheké jelentősen, 39,9%-kal bővült, a németek pedig több mint egytizeddel kevesebben érkeztek, mint az előző év azonos időszakában. Számottevően többen foglaltak szállást Bulgáriából, Olaszországból, Szlovákiából Oroszországból és Ukrajnából is. A romániai és a horvát érdeklődés azonban csökkent tavaly óta. Az átlagos tartózkodási időt tekintve a németek, a svájciak és az oroszok maradtak a legtovább a szálláshelyeken, átlagosan 6,4 illetve 6,3–6,3 napig.
Az első félévben a nyugat-dunántúli kereskedelmi szálláshelyek bevétele 20 619 millió Ft-ot tett ki, amely kismértékben csökkent a tavaly ilyenkorihoz képest. Ebből Győr-Moson-Sopron megye 21,9, Vas 28,0, míg Zala 50,1%-kal részesedett. A bevételek 49,1%-át a szállásdíjak, míg 50,9%-át az egyéb bevételek és wellness szolgáltatások tették ki. A kevesebb belföldi vendég ellenére az üdülési csekkek felhasználása értékében és arányában is nőtt az első hat hónapban. A Nyugat-Dunántúlon a beváltott tikettek összege 16,4%-kal haladta meg a tavaly ilyenkorit, így már a belföldi bruttó szállásdíj 42,3%-át tette ki. Ez az arány Zala megyében ennél magasabb volt, 48,2%, míg Győr-Moson-Sopron megyében 42,9%-ot, Vas megyében 32,7%-ot képviselt.
A nyugat-dunántúli kereskedelmi szálláshelyek férőhely kihasználtsága az előző év azonos időszakához viszonyítva csökkent, 25,0%-os volt. Zala megyében ennél valamivel magasabb 26,9%-os, Győr-Moson-Sopron és Vas megyében ezzel szemben kisebb, 22,6%-os és 24,2%-os kapacitáslekötéssel működtek a szálláshelyek - derül ki a KSH Gyorstájékoztatójából.
Bővebb információ itt.
'