Az MSZÉSZ közleménye szerint bár az országos augusztusi 60,4 százalékos szállodai szobafoglaltság 0,5 százalékponttal jobb volt, mint egy évvel korábban, a nyár utolsó hónapjában a bruttó szállodai átlagárak 6,1 százalékkal, az egy kiadható szobára jutó nettó bevétel (revpar) mutató 5,3 százalékkal romlott 2010 augusztusához képest.
A közlemény szerint ebben szerepe lehet annak, hogy míg 2011 augusztusában az euró forinthoz mért átlag árfolyama 281,26 forint, addig az idén augusztusban ez 271,28 forint volt, a forint 3,6 százalékkal erősödött. Emellett negatívan hatott az országos adatokra a budapesti szállodák augusztusi, a múlt évitől lényegesen gyengébb teljesítménye. Ennek oka, hogy nem sikerült pótolni a 2010 augusztusában Budapesten rendezett Úszó EB-t más hasonló vonzóképességű eseménnyel.
Budapesten 2011 január-augusztusa között a szállodák bruttó szoba árbevétele 40,1 milliárd forint volt, ami 7,8 százalékkal magasabb a tavalyi 37,2 milliárd forintnál. Az MSZÉSZ szerint ugyanakkor látni kell, hogy az idén az első nyolc hónapban a fővárosi szállodák által elért bruttó szoba árbevétel 5,5 milliárd forinttal, 12,1 százalékkal elmarad az öt évvel korábban, 2006-ban elért 45,6 forinttól, miközben a szállodai szobák száma emelkedett. 2006 és 2011 között a budapesti szállodai kapacitás 16.139 szobáról 11,1 százalékkal 17.938 szobára nőtt. Tehát a 12,1 százalékkal kisebb árbevétel 11,1 százalékkal több szállodai szoba között oszlik meg. Ez "jól mutatja a főváros szállodái hozamainak drasztikus romlását" - állapítják meg a közleményben.
A belföldi kereslet csökkenésében szerepe lehet az üdülési csekk forgalom csökkenésének, az MSZÉSZ álláspontja szerint túl korai kivezetésének, amit a Széchenyi Pihenő Kártya bevezetésének elhúzódása, az azt támogató megfelelő marketing elmaradása is okoz.
A szövetség szerint figyelemre méltó, hogy idén augusztusban a belföldi kereslet csökkenését tükrözve 1,9 százalékkal csökkent a belföldi vendégéjszakák száma annak ellenére, hogy az időjárás rendkívül kedvező volt. A Balaton térségében például az esős napok száma kevesebb, mint fele volt a tavalyinak. A balatoni régióban a szállodák bruttó szoba árbevétele 2011 január-augusztusa között 11,8 milliárd forint volt, ami 2,6 százalékkal elmarad a bázistól. Ez a bevétel 3,3 százalékkal alacsonyabb, a 4 évvel korábban 2007 január-augusztusa között elért 12,2 milliárd forintnál.
A szövetség megjegyzi, hogy a beutazás szempontjából 10 legfontosabb piac közül 9-ről növekedés ment végbe, ugyanakkor a legnagyobb német piac esetében csökkent a vendégéjszakák száma. Figyelemre méltó, hogy két számjegyű növekedést néhány volt szocialista ország - Lengyelország, Csehország, Oroszország - esetében sikerült elérni - teszik hozzá.
A közlemény szerint elsősorban a hazai kereslet csökkenése mutatkozik meg a magyarországi vendéglátó üzletek - kereskedelmi vendéglátás - iránt, amit az mutat, hogy ezek összes bruttó forgalma országos szinten 2011 január-július között 326,8 milliárd forint volt, ami 2,5 százalékkal elmarad a 2010 évitől.
Az Opten céginformációs rendszer adatai szerint - a 2008 és 2010 között megmutatkozó növekvő tendencia folytatásaként - 2011 első három negyedévében tovább folytatódott a szállodák ellen megkezdett felszámolási, végelszámolási, csődeljárások számának növekedése, ami az ebben az ágazatban működő vállalkozások romló jövedelmezőségi, pénzügyi helyzetére utal. (MTI)
Lassult a külföldi kereslet növekedése
Magyarországon 2011 augusztusában - az első hét hónaphoz képest - a külföldi kereslet növekedése lelassult, a belföldi kereslet csökkent - állapította meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) a turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzésében.

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen
A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra
Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.

A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke
Május 7-én a nemrég újranyitott hajdúszoboszlói Hunguest Béke szállodában rendezik meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) keleti régióülését.

Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén
Az ötcsillagos budapesti belvárosi ház vezetése 2025 március elsejétől változott.

Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen
Az ötcsillagos szállodában a vendégeket nem csak a luxus legmagasabb foka, hanem valódi testi-lelki feltöltődés várja.

Boeingből luxushotel
Felix Demin 2023 végén nyitotta meg a világ egyik legkülönlegesebb szálláshelyét: a Private Jet Villát.

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája
A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.

Új igazgató a Hunguest hévízi házainak élén
2025. április 1-től Martos Andrást nevezték ki a Hunguest Helios és a Hunguest Panoráma szállodák igazgatójának.

Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás
Új név, új arculat, új lehetőségek.

Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók
A tavalyi évhez hasonlóan népszerű a húsvét a belföldi utazók körében – derült ki az egyik szállásfoglaló portál adataiból.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.