A falusi szálláshelyek jövő évi adózásáról és egyéb adózási kérdésekről Dencső Istvánné, az APEH Észak-Alföld Regionális Kirendeltségének főosztályvezetője számolt be. A 70 év felettiek idegenforgalmi adómentességének megszűnésén túl - amellyel egy másik írásban részletesen foglalkozunk - számos kérdésről szó esett:
- 2010-től a magánszemélyeknek adóbevallásukban nyilatkozniuk kell, milyen adózási formát választanak.
I. Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet terhelő adófizetési kötelezettség meghatározására a magánszemély két mód közül választhat:
1. A bérbeadó (vendéglátó) magánszemély elkülönülten adózó jövedelemként kezeli a bérlő (vendég) által fizetett bérleti díj (szállásdíj) összegét, mely után 25 % személyi jövedelemadót kell fizetnie. Ez esetben a magánszemélynek nem kell összevonnia más jövedelmeivel az ebből a tevékenységéből származó bevételét, és esetlegesen e miatt nem fog a magasabb, 32 %-os kulcsú sávba esni, viszont költségek érvényesítésére nincs lehetősége. Azonban ha az ingatlan bérbeadásból származó jövedelem meghaladja az 1 millió Ft-ot, akkor a teljes összeg 14%-ának megfelelő mértékű egészségügyi hozzájárulást kell fizetni. Ezt mindaddig kell teljesíteni, amíg az egyéb jogviszonyában a jövedelme után a foglalkoztató által megfizetett egészségbiztosítási járulék, illetve a havi 4500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék és a 14 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulás éves szinten együtt el nem éri a 450 ezer Ft-ot.
2. A magánszemély a bérbeadásból származó jövedelmét összevonás alá eső jövedelemként, az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint állapítja meg. Ebben az esetben a jövedelem a bevétel 90 %-ában, vagy a bevétel és a bizonylattal igazolt költségek – a költségek a bevétel 50%-át nem haladhatják meg - különbözeteként állapítható meg. Végül a magánszemély az összevonás alá eső jövedelmeihez (pl. munkabér, nyugdíj, stb) hozzáadja a bérbeadásból származót, és a két kulcsos adótábla (17%, vagy 32%) szerint fog adózni - attól függően, melyik sávba esik Az ingatlan bérbeadási tevékenységből származó jövedelemre tekintettel már év közben is adóelőleget kell fizetni. A levont adóelőleget minden negyedévet követő hónap 12-ig kell az adóhatósághoz befizetni. Mindkét, fentiekben említett esetben megfelelő a sorszámozott lapokból álló bevételi nyilvántartás vezetése! Pénztárkönyv alkalmazása nem előírás.
II. Választható a tételes átalányadózás is (falusi szállásadó, fizetővendéglátó magánszemélynek egyaránt), ahol az adó mértéke szobánként 32 ezer forint, és amelyet nem egy összegben kell megfizetni! Az éves adótételt negyedévenként egyenlő részletekben elosztva kell előlegfizetési kötelezettségként teljesíteni, függetlenül attól, hogy az adott időszakban volt-e bevétele a vendéglátónak vagy sem. Az előleget a negyedévet követő hónap 12-ig kell megfizetni. A tételes átalányadózás összegét (32 ezer forint) 20 % egészségügyi hozzájárulás is terheli! Feltételek: nem egyéni vállalkozói tevékenység keretében – üdülés, pihenés céljából közvetlenül magánszemély(ek)nek nyújt szállást ugyanazon magánszemélynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra. E tevékenységét a tulajdonában, haszonélvezetében lévő egy – nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű – lakásban vagy üdülőben folytatja.
A fentiekről bővebben olvashatnak az APEH Észak-alföldi régiójának honlapján.
- 2009. január 1-től megszűnik az adókedvezmény a közcélú adományok esetében és a különböző életbiztosítások, nyugdíjbiztosítások után.
- 2010. január 1-től bevezetik a vagyonadót, amelynek alapján éves adó terheli majd a 30 millió forint feletti ingatlanokat. Több ingatlan esetén adómetességet élvez, ha az első ingatlan értéke nem éri le a 30 millió forintot, a másodiké pedig a 15 millió forintot.
December 15-től az APEH honlapon elérhető lesz egy kalkulátor, amelynek segítségével kiszámolhatják, hogy mennyi adót kell fizetniük az ingatlanuk után.