Szállodaszövetség: tovább nőtt a magyarországi szállodák forgalma

Tovább nőtt a magyarországi szállodák forgalma, az év első nyolc hónapjában a szállodák bruttó forgalma 11,6 százalékkal haladta meg az előző évit, és 217,5 milliárd forintot tett ki - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legfrissebb elemzéséből.

A szállodák bruttó szobaárbevétele 14,1 százalékkal, 126,7 milliárd forintra nőtt. A budapesti szállodák összes bruttó forgalma 15,2 százalékkal, 103,8 milliárd forintra nőtt, a szobaárbevétel pedig 17,2 százalékkal, 65,7 milliárd forintra emelkedett idén január-augusztusban.

A balatoni szállodák összes bruttó forgalma 1,3 százalékkal haladta meg a bázist, a hévízi szállodák nélkül a régió szállodáinak összes forgalma 7,3 százalékkal nőtt. Az elemzés szerint augusztusban a kedvező időjárás elősegítette a kereslet erősödését a Balatonon, ami hozzájárult a szobaárak átlagos, mintegy 10 százalékos emelkedéséhez.

Az első nyolc hónapban a szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 7,2 százalékkal, a külföldieké 5,5 százalékkal volt magasabb a tavalyinál. A szállodai vendégéjszakák száma országosan 6,3 százalékkal, Budapesten 8,1 százalékkal nőtt, a Balatonon viszont 2,7 százalékkal csökkent.

Kiemelik: az országos szállodai teljesítményeket a budapesti hotelek húzták magukkal, a fővárosban január-augusztusban a külföldi vendégéjszakák száma 9,1 százalékkal nőtt, a szobafoglaltság, 5,2 százalékponttal javulva, 69,3 százalékos lett, a bruttó átlagos szobaár 7,6 százalékkal, 20 774 forintra nőtt.

Felhívták a figyelmet arra, hogy az első nyolc hónapban az összes vendégéjszaka 40,1 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 8,5 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 66,6 százaléka, az összes szállodai árbevétel 47,7 százaléka, a szobaárbevétel 51,9 százaléka a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás 31,6 százaléka volt Budapesten.

Megjegyzik, hogy a Balaton régióban tapasztalt elmaradás oka a hévízi szállodák forgalmában idén az első nyolc hónapban mutatkozó 9 százalékos csökkenés, ami az orosz és ukrán kereslet drasztikus visszaesésének következménye. Idén január-augusztusban a balatoni régió szállodáinak összes bruttó árbevétele - a hévízi hotelek nélkül - 21,9 milliárd forint volt, ami 7,3 százalékkal nagyobb a múlt évinél.

A balatoni régióban január-augusztusban a szállodai vendégéjszakákból 67,7 százalék volt a belföldiek, 32,3 százalék a külföldiek részaránya. A külföldi a bázishoz képest 9,6 százalékkal csökkent, a belföldi 1 százalékkal nagyobb lett.

Az év első nyolc hónapjában - az orosz-ukrán konfliktus következtében - a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 27 százalékkal, Ukrajnából 19,4 százalékkal csökkent a bázishoz képest. Idén január-augusztus között 13 szálloda nyílt meg vidéken: Orosházán, Algyőn, Székesfehérváron, Mórahalmon, Balatonfüreden, Mezőtúron, Balástyán, Mándokon, Szegeden és Pécsett.

Az év hátralévő részében Budapesten még három szálloda, vidéken 12 szálloda nyitása várható.

Forrás: Vendég&Hotel Online / MTI


MSZÉSZ: már lehet jelentkezni az Év Technológiai Újítása pályázatra

MSZÉSZ: már lehet jelentkezni az Év Technológiai Újítása pályázatra 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége idén is meghirdette társult tagjai részére az Év Technológiai Újítása pályázatot.
Rangos nemzetközi minősítést zsebelt be a dél-balatoni szálloda

Rangos nemzetközi minősítést zsebelt be a dél-balatoni szálloda 

Elsőként a balatoni házak közül Green Globe-minősítést kapott a Mövenpick BalaLand Resort.
Szallas.hu: Siófokra érkezett a legtöbb foglalás

Szallas.hu: Siófokra érkezett a legtöbb foglalás 

Rövidülnek, de nem maradnak el a nyaralások. Tények és tervek a magyarok belföldi vakációjáról – a szállásfoglaló portál adatai alapján.
„Nyaralj most, fizess később” – Ki áll a Hilaris Hotels mögött?

„Nyaralj most, fizess később” – Ki áll a Hilaris Hotels mögött? 

A milliárdos, akiről ma mindenki beszél, de kevesen ismerik igazán.
Hilton, Marriot: irány Afrika!

Hilton, Marriot: irány Afrika! 

Bejelentette afrikai terjeszkedését a Hilton és a Marriot.
A házi kedvenc is szívesen látott vendég – robban a kisállatbarát szállások piaca

A házi kedvenc is szívesen látott vendég – robban a kisállatbarát szállások piaca 

Itthon akár háromszor annyiba is kerülhet a kisállatunk nyaralása, mint Európa más városaiban.
Változás a nemzetközi szállodaláncnál

Változás a nemzetközi szállodaláncnál 

Megújította nevét és vállalati identitását az AccorInvest.
Tűz ütött ki a visegrádi négycsillagos szálláshelyen – FRISSÍTVE

Tűz ütött ki a visegrádi négycsillagos szálláshelyen – FRISSÍTVE 

A sors ismétli önmagát. A június 13-án történtekre reagált a ház tulajdonos-igazgatója.
Tíz szál gyertya az Aria Hotel Budapest születésnapi tortáján

Tíz szál gyertya az Aria Hotel Budapest születésnapi tortáján 

2025-ben ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját az Aria Hotel Budapest.
Újjászületett szálloda a kiállítások kapujában – megnyílt a négycsillagos hotel

Újjászületett szálloda a kiállítások kapujában – megnyílt a négycsillagos hotel 

A korábbi Expo Congress Hotel felújításából született az Expo Tower.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.