SZÉP kártyáról és a külföldiektől dőlt a pénz a szállodákhoz júniusban

Júniusban 2,6 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma a hazai szálláshelyeken 2018. azonos időszakához képest, míg a szállodák árbevétele 13,3 százalékkal emelkedett.

Júniusban országos szinten 2,6 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének legfrissebb elemzése szerint. A belföldi vendégéjszakák száma 4,4, míg a külföldieké 1,3 százalékkal haladták meg a múlt év azonos időszakában mért adatokat. Ugyanakkor a bázishoz képest mindössze 0,3 százalékkal emelkedett a belföldi vendégéjszakák száma, míg a külföldieké fél százalékkal. Az első fél évben a szállodai vendégéjszakák száma szinte minden régióban nőtt – a nyugat-Dunántúl és a Dél-Alföld volt a kivétel.

A Szállodaszövetség elemzése szerint a belföldi vendégéjszakák számának szerény emelkedése is túlnyomórészt a cafetéria adózásának átalakítása miatt szinte egyedül adómentesen maradó SZÉP kártyáknak köszönhető. Az adatok szerint ugyanis az első fél évben a SZÉP kártya forgalom 21,6 százalékkal 9,2 milliárd forintra emelkedett, míg júniusban már 60,7 százalékkal haladta meg a 2018 hasonló időszakában mértet. Ez a magyarországi hotelek 39,859 milliárd forintos belföldi szállásdíj bevételének 23,2 százalékát tette ki.

Az elemzés kitért arra is, hogy idén az első félévben Magyarországon összesen 5 új szálloda nyílt, Budapesten 590 szobával (Meininger hotel, Mystery hotel, Hilton Garden Inn, Párisi udvar), a fővároson kívül 1 szálloda (Donautica étterem és hotel, Fadd-Dombori) 17 szobával.

Kiugróan nőtt a szállodák árbevétele

A vendégéjszakák számának szerény emelkedése ellenére kiugróan nőtt a magyarországi szállodák árbevétele idén júniusban, és az első fél évben egyaránt – derült ki a Szállodaszövetség Trend Riportjából. A nyár első hónapjában a szállodák árbevétele országos szinten és Budapesten is 13,3 százalékkal, a fővároson kívüli hotelekben 13,2 százalékkal, a balatoni régióban 11,3 százalékkal nőtt a 2018. júniusihoz képest.

Az elemzés szerint az év első hat hónapjában országos szinten a szállodák bruttó szoba árbevétele 8,8 százalékkal 122,4 milliárd forintra, összes bruttó forgalma is közel 9 százalékkal 213,1 milliárd forintra nőtt. A szállodákban országos szinten jelentkező bruttó 122,4 milliárd forint szoba árbevételből 39,8 milliárd (32,5 százalék) kapcsolódik hazai, 82,6 milliárd forint (67,5 százalék) külföldi vendégekhez. Az előbbi 6,9 százalékkal, az utóbbi 9,7 százalékkal nőtt a múlt évhez képest - írták.

Kitértek arra is, hogy A szobaárak, a REVPAR, a forgalom alakulását forint-euró árfolyam javította, miután az első hat havi 320,5 Ft átlag 2,1 százalékkal gyengébb volt a tavalyinál. Ezzel szemben a júniusi 322,8 HUF/EUR árfolyam a múlt évivel azonos volt. A szállodai kategóriák szerint az egy kiadható szobára jutó árbevétel szerint a négycsillagos hotelek esetében regisztrálták a legnagyobb, 16,2 százalékos növekedést június végéig, elérve a 26 121 forintos szobánkénti árat.

Fővárosi hegemónia

Az elemzés szerint a hazai szállodákban jelentkező összes vendégéjszaka 41,9-a, a belföldi vendégéjszakák 11,4 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 65,9 százaléka, az összes szállodai árbevétel 49,9 százaléka, szoba árbevétel 57,7 százaléka-a budapesti hotelekben realizálódott, miközben a szállodai kapacitás – szobaszám – mintegy 35 százaléka volt Budapesten. Az első félévben Budapesten a szállodák átlagos kihasználtsága 72,2 százalékos (a bázisnál 0,2%ponttal magasabb), bruttó átlag szobaára 27.341 forint (b.index: 108,6%), bruttó REVPAR mutatója 19.738 forint (index: 108,9%) volt. A fővárosban a REVPAR mutató a 4* kategóriában 18.842 (b.index: 114,7%), a 3* kategóriában 11.078 forint (b.index: 103,6%) volt.

Az év első hat hónapjában a fővárosi szállodák 70.670 millió forint bruttó szállásdíj bevételt (b.index: 109,8%), illetve 106.304 millió forint bruttó összes forgalmat (index: 107,9%) értek el. A bruttó 70.670 millió forint szoba árbevételből 6.242 millió kapcsolódik hazai, 64.428 millió forint pedig külföldi vendégekhez. Az előbbi 3,5 százalékkal csökkent, az utóbbi 11,3 százalékkal nőtt a múlt évhez képest.

A belföldi turizmus pörgette a vidéki forgalmat

A KSH adatai alapján az év első hat hónapjában a vidéki szállodák összes bruttó forgalma 106.852 millió (b.index: 109,8%), bruttó szoba árbevétele 51.789 millió forint (b.index: 107,4%) volt. A vizsgált időszakban az országos összes szállodai forgalomnak 50,1 százaléka, a szobaár bevételnek 42,3 százaléka realizálódott a Budapesten kívüli szállodákban. A vidéki szállodákban jelentkező bruttó 51.789 millió forint szoba árbevételből 33.617 millió forint (65%) kapcsolódik hazai, 18.171 millió pedig (35%) külföldi vendégekhez. Az előbbi 9, az utóbbi 4,5 százalékkal nőtt a múlt évhez képest.

A Balatoni régióban június végéig a szállodák átlagos kihasználtsága 49,1 százalékos, a bázisnál 0,2% ponttal magasabb, bruttó átlag szobaára 15.331 forint volt (b.index: 107,3%), bruttó REVPAR mutatója 7.531 forint (b.index: 107,7%) volt. A tó körüli szállodák bruttó szállásdíj bevétele 12.600 millió forint (b.index: 106,7%), összes árbevétele 27.524 millió forint (b.index: 110,2%) volt. A balatoni szállodák szoba árbevétele az országosnak 10,3, az összes árbevétele az országosnak 12,9 százalékát tette ki. A Balatoni régióban a szállodai vendégéjszakákból 66,4 százalék volt a belföldi, 33,6 pedig a külföldi részaránya. A külföldi vendégéjszakák a bázishoz képest 2,3 százalékkal csökkentek, a belföldiek 1,2 százalékkal nőttek.

Átrendeződés a küldő piacokon

A magyarországi szállodákban jelentkező külföldi vendégéjszakák 77,7 százaléka Európából, 13,4 százaléka Ázsiából, 77,7 százaléka Amerikából, 1,2 százaléka Ausztráliából és Afrikából érkezett. Ugyanakkor átrendeződés látható a küldő régiók között: az európai országokból 1,1, az EU-ból 1,9 százalékkal csökkent az eltöltött vendégéjszakák száma. Ezzel szemben Ázsiából 7,7 százalékos volt a növekedés, amelyet elsősorban a koreai vendégéjszakák közel 32 százalékos bővülése táplált. Egyelőre még kérdéses, hogy a Hableány katasztrófája mennyire akasztja majd meg ezt a növekedést, a de a júniusi Budapesti számokon már látszott a megtorpanás a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ friss elemzése szerint.

Egyébként a Szállodaszövetség adatai szerint a legfontosabb beutazó piacainkat tekintve nőtt az Egyesült Államokból érkezők által eltöltött vendégéjszakák száma mintegy 9,5 százalékkal, a Nagy-Britannia esetében 7,3, Franciaországnál 5,1, Romániánál 5,5, Izraelnél 4,4, Csehországnál pedig 3,7 százalékos emelkedést mért a KSH. Csökkenés mutatkozott Olaszországból (-11,7 százalék), Németországból (-6,2 százalék) és Ausztriából (-3,6 százalék) és Oroszországból (-0,3 százalék).

Nemzetközi kitekintés

Nemzetközi összehasonlításban is jól teljesítettek a magyarországi szállodák az első fél évben. A kelet-közép-európai régióban Magyarországon a 2. legmagasabb volt az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaár-bevétel (Revpar) mutató 62,2 euróval Ausztria után, Csehország, Lengyelország, és Szlovákia előtt. Január-júniusban a fővárosok között Budapest pedig 64,5 euróval a 3. helyet érte el Bécs és Prága mögött, Varsó és Pozsony előtt.

 


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.