Rendőrségi feljelentésekkel, vizsgálatokkal és adóhivatali ellenőrzésekkel megtűzdelve araszol a megvalósítás felé az egerszalóki termálhotel. A négycsillagos hotel évek óta húzódó kivitelezésének legfrissebb fejleménye az adóhivatal egy vizsgálata, amelyből kiderült, hogy - bár a cégbíróság bejegyezte - valójában nem valósult meg egy 882 millió forintos tőkeemelés a hotelt építő Szalók Holding nevű cégben.
Az adóhatóság vizsgálata szerint a Strabag érdekeltségi körébe tartozó BRVZ Kft. ugyanis csak papíron fektetett tőkét a cégbe, valójában ez nem történt meg. A Strabagtól kapott információ szerint cégük nem tőkét emelt, hanem a projekt indításához adott kölcsönt az akkori fő tulajdonos HH Global Capital Partners nevű cégnek, 2005-ben. Ezt a pénzt viszont a HH tudtuk nélkül tőkeemelésre, nem pedig az építkezés finanszírozására fordította. Tették ezt annak ellenére, hogy szerződés rögzítette a feltételeket. (Értesüléseink szerint ez ügyben is indult rendőrségi vizsgálat - de ennek még nem értek a végére.)
Az osztrák érdekeltségű építőipari cég egyébként 3 milliárd forintért elvégezte az egerszalóki fürdő megépítését, de a hotelberuházásra már egy olcsóbb ajánlatot adó céget választottak. Az adóhivatal vizsgálata arra is fényt derített, hogy az Egri Építő Kft. ugyan felvett 100 millió forintot a fővállalkozó kiválasztására, de érdemi munkát ezért a sikerdíjért nem végzett.
Ez a 2005-ben történt tranzakció önmagában nem fékezte le a különleges gyógyhatású sót tartalmazó domb melletti fürdő hoteljének építését, a tulajdonosok közti ellentétek miatt azonban egymást érik a jogi perpatvarok. A projektbe több milliárdot fektető, 48,9 százalékos részesedéssel bíró Magyar Fejlesztési Bank (MFB) - amely a most kiderült fiktív tőkeemelés miatt akár 95 százalékos tulajdonossá lehet - hónapok óta értékesíteni kívánja üzletrészét és a vele közel egyforma százalékban tulajdonos Grubby Investment üzletrészét is.
Ez utóbbi cég - amely a korábbi befektető HH Global Capital Partners helyébe lépett - képviselője, Vas György szerint az állami pénzintézet - helyzetével visszaélve - ki akarja szorítani őket a cégből.
Az MFB ezt tagadja, ugyanakkor tény, hogy előbb nyílt, majd zárt körben hirdették meg a Szalók Holding Zrt. részvénypakettjét eladásra. A héten záruló pályázat nagy valószínűséggel nem jár eredménnyel és a fejlesztési bank valamelyik leánycége veszi majd át a még befejezés előtt álló projektet.
A bank nevében eljáró MFB Invest egyelőre nem kívánt részleteket elárulni a zárt pályázat részleteiről, annyit azonban elmondtak, hogy a Grubbynak is lehetősége volt megvásárolni a hotel részvényeit. Az MFB Invest új befektető híján is befejezi a hotelt, amelynek megnyitását 2010 tavaszára tervezik. A több mint 10 milliárdos fejlesztés azonban biztos, hogy nem áll meg az átadással - a jogi küzdelem pedig alighanem még évekig eltart. (Napi Gazdaság)