November közepén kezdték el a transzfogarasi út mentén, a Bâlea-tó és menedékház közelében a 2009-2010-es Jégszálló építését. Az munkát negyven szakmunkás végezte, a jég java részét a közeli tóból vágták ki motorosfűrésszel. Olyan munkás is van, aki az elejétől, tehát több éve részt vesz az építésben, ő azt mondja, egyéb gond nem volna, csak az egész napi jéggel-vízzel-hóval való munka miatt az ízületeit kikezdte a reuma.
Az idén tíz kétágyas szoba várja a vendégeket, emellett egy bárhelyiség és egy étterem. A tíz szoba két ötös sorban egymással szemben fekszik, egy hosszú folyosó mentén. Mindegyik szobát egy-egy filozófusról nevezték el, és a tíz filozófusnak jégszobra is áll a szálló közelében, ahol jégpadokon lehet elmélkedni, esetleg a jégasztalnál meg lehet inni egy jó hideg sört, azaz meleg teát, forralt bort. Az ötlet Skandináviából származik: a világ első jégszállója 17 évvel ezelőtt épült meg Svédországban. A Jégszálló működtetője Leopold Klingeis, Szeben megyei szász vállalkozó, Felek község polgármestere. Elmondása szerint a karácsonyi és szilveszteri időszakra már hónapokkal ezelőtt foglaltak voltak a szobák. Lehetőség van arra is, hogy a vendég átköltözzön a jégszobából a „rendes“ menedékházba (történtek már ilyen esetek, egy hölgy például hidegsokkot kapott, pánikszerűen menekülnie kellett a Jégszállóból.)
A Jégszálló hasznos felülete idén 650 négyzetméter, ez akár tíz tágas tömbházlakásnak is megfelel. Összesen 80 ezer liter vizet használtak fel, illetve nem vizet, hanem ennyi víznek megfelelő havat és – főleg – jeget (a közeli tó felületéről). A vendéglőben (Ice Restaurant) a ház specialitását jégtányérban szolgálják fel, úgyhogy aligha lesz az forró húsleves. A szálloda mellett januárban idén is felépül az evangélikus stílusú jégtemplom. A szálloda és a templom általában március végéig, április elejéig teljesen biztonságos, az illetékesek vigyáznak a balesetveszély elkerülésére, olvadás esetén azonnal leáll a vendégfogadás.
Szilveszter éjszakáját ott töltötte egy brit turista csoport. A Blja-tó partján épült, hegycsúcsok által körülvett jégszálló Románia egyik legcsodálatosabb helye – vélekedett az óévet ott búcsúztatók egyike. A szilveszteri svédasztalon a többi között vadhúsból készített ínyencségek szerepeltek, természetesen jégtányéron tálalva. (Társlapunk, a Vendég&Hotel online)