Védjegyet kapnának a szálláshelyek

A szálláshelyekre vonatkozó hatályos szabályozás felülvizsgálatára létrehozott Szakmai Munkacsoport, igazodva a hatékonyabb ellenőrzési és minőségi rendszerekhez, valamint számos európai uniós tagállam gyakorlatához, új rendszer bevezetéséről döntött a standardizálás magyarországi jövőbeni alkalmazásáról.

Az új egységes szálláshelyekre vonatkozó jogszabály hatálybalépésével a minősítés kötelező előírása megszűnik, a szálláshely-üzemeletetési engedély megszerzésének ugyanakkor alapvető feltétele lesz a minimum előírásoknak történő megfelelés, amelyeket az egységes szálláshely jogszabályban rögzítenek. A minőségi szálláshely-szolgáltatás előmozdítása érdekében azonban az érintett turisztikai szakmai szervezetek bevonásával kialakítanak egy tanúsító védjegyet,  amelyhez csatlakozhatnak a szolgáltatók.

"Németországban is hasonló, önkéntes alapú rendszer működik sikeresen. Az ottani szálláshelyeknek csak 10-20 százaléka nem kapcsolódik a programhoz" - tájékoztatta a Napi Turizmust Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség tiszteletbeli elnöke.

Az alábbiakban közölt előterjesztést a Kormány nem tárgyalta meg, ezért az nem tekinthető a Kormány álláspontjának, és a Turisztikai Szakállatitkárság is csak csütörtökön egyeztet a szálláshelyeket képviselő érdekvédelmi szervezetekkel.

A tervezet szerint a védjegy-program megvalósítása pályázati rendszerben történik majd, amelyben a pályázó szálláshelyszolgáltatóknak az Önkormányzati Minisztérium (turizmusért felelős tárca) és az érintett turisztikai szakmai szervezetek által előzetesen kidolgozott kritériumrendszernek kell megfelelnie. Az egyes szálláshely típusokra vonatkozó tanúsító védjegyek és a kapcsolódó turisztikai szakmai szervezetek megnevezése a következők szerint alakul:

1. Szálloda 2-5 csillag besorolás – Magyar Szállodaszövetség Altípus: Gyógyszálloda, Wellness szálloda, Garniszálloda, Apartmanszálloda, Kastélyszálloda

2. Panzió II-I osztály besorolás – Panziósok és Fizetővendéglátók Szövetsége

3. Kemping 2-5 csillag besorolás – Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége

4. Üdülőház II-I osztály besorolás – Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége

5. Ifjúsági szálló A-C kategória besorolás – Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetsége

6. Fizetővendéglátó szálláshely 1-3 csillag besorolás – Panziósok és Fizetővendéglátók Szövetsége Altípus: Apartman

7. Falusi szálláshely 1-4 napraforgó besorolás – Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége Altípus: Vendégszoba, Vendégház, Sátorozóhely

A program keretében lajstromozásra kerülő, az egyes szálláshelytípusokra vonatkozó védjegyek a védjegyek és földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény 101. §-a szerinti tanúsító védjegyeknek minősülnek. Az egyes szálláshelytípusokra vonatkozó védjegyek szabályzatait az érdekvédelmi szakmai szervezetek 2009. augusztus 31-ig készítik el, az ÖM Turisztikai Szakállamtitkársága által kidolgozott mintaszabályzat alapján. Ez után kerül sor a védjegyek lajstromozására a Magyar Szabadalmi Hivatalnál, ezt már az ÖM folytatja le.

A védjeggyel kapcsolatos feladatok az alábbi szervek között oszlanak meg: az Önkormányzati Minisztérium (turizmusért felelős tárca), lesz a tanúsító védjegy tulajdonosa., mely meghatározza a program működtetésének kereteit, kijelöli a Bíráló és Minősítő Bizottság tagjait, elkészíti a Bíráló és Minősítő Bizottság Ügyrendjét, elfogadja, illetve szükség esetén felülvizsgálja a jelen működési szabályzatot.

 A Bíráló és Minősítő Bizottság a Létrehozó szerv által meghatározott hatáskörében eljárva: dönt a szálláshely minősítéséről, ennek alapján engedélyezi, vagy elutasítja a védjegyhasználat jogát, felülvizsgálja a védjegyhasználatot az ellenőrzések eredménye alapján, szükség esetén rendelkezik annak visszavonásáról.

A Bíráló és Minősítő Bizottság tagjai:

- Önkormányzati Minisztérium

- adott turisztikai szakmai szervezet

-Nemzeti Turisztikai Bizottság
 

Az adminisztrációs/operatív feladatokat az adott turisztikai szakmai szervezet biztosítja pl. titkárság, külön operatív szerv felállításával, mely köteles: nyilvánosságra hozni a szálláshely minősítésére előre meghatározott követelményszempontrendszert, kidolgozni a pályázati formanyomtatványokat és azokat közzétenni a szervezet honlapján, megvizsgálni a minősítési kritériumok meglétét a beérkezett pályázatoknál és azokhoz szakmai ajánlást készíteni a Bíráló és Minősítő Bizottság részére, ellátni a védjegyhasználattal kapcsolatos adminisztratív feladatokat, vezetni a védjegyjogosultakkal kapcsolatos adatokat tartalmazó nyilvántartást, gondoskodni a védjegy program pénzügyi forrásairól.

A Bizottság a pályázat kedvező megítélése esetén engedélyezi a védjegyhasználatot az elnyert minősítési kategóriára, ellenkező esetben elutasítja a pályázati kérelmet.  A védjegy használatának jogszerűségét az adott turisztikai szakmai szervezet jogosult ellenőrizni. Az adminisztrációs szervezet vizsgálatait a védjegyhasználati szerződés megkötésétől számított 6 hónap elteltével, azt követően pedig évente legalább két alkalommal végzik.

A szakmai szervezetek a rendszer finanszírozására pályázati díjakat, valamint a védjegy engedélyeztetése után védjegy használati díjat állapítanak meg a szolgáltatóknak. Természetesen ezek az egyes típusok és kategóriák esetében jelentősen eltérnek majd, igazodva az adott szolgáltatókhoz (pl. 5 csillagos szálloda minősítése és ellenőrzése több szakmai munkát és időt igényel, mint egy 2-3 szobás kétcsillagos fizetővendéglátó szálláshelyé) - áll a tervezetben.

Niklai Ákos a Napi Turizmus kérdésére hangsúlyozta, hogy az új rendszert a szakmai szervezetek bevonásával úgy alakítják majd ki, hogy mindenképpen érdemes legyen hozzá csatlakozni, érdeke legyen megszerezni a szolgáltatóknak a védjegyet, amely megszerzéséért a szolgáltatók fizetnének.

Bővebb információ és lehetőség a hozzászólásra: www.otm.gov.hu (jobb oldali menüpontban Jogalkotás-jogszabály tervezetek)


Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken

Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken 

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek.
Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.
Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál

Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál 

A Mövenpick bejelentette a Mövenpick Hotel Budapest Centre megnyitását.
Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra 

Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.
A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke

A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke  

Május 7-én a nemrég újranyitott hajdúszoboszlói Hunguest Béke szállodában rendezik meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) keleti régióülését.  
Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén

Igazgatóváltás a Dorothea Hotel élén 

Az ötcsillagos budapesti belvárosi ház vezetése 2025 március elsejétől változott.
Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen

Új ötcsillagos ház nyílik Hévízen 

Az ötcsillagos szállodában a vendégeket nem csak a luxus legmagasabb foka, hanem valódi testi-lelki feltöltődés várja.
Boeingből luxushotel

Boeingből luxushotel 

Felix Demin 2023 végén nyitotta meg a világ egyik legkülönlegesebb szálláshelyét: a Private Jet Villát.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.