Dr. Horváth Péter, a QBE Insurance utasbiztosítási értékesítési igazgatója és a Magyar Biztosítók Szövetségének tagozatvezetője elmondta, az utazásszervező 40 millió forintos vagyoni biztosítékot helyezett letétbe náluk. Az 5Kontinensnek a csődje idején csaknem 200 utasa tartózkodott Görögországban, Törökországban és Cipruson. Az ő hazajutásukat megoldották, repülőjegyeik ki voltak fizetve. Az iroda kauciója várhatóan elegendő lesz az utasok kártalanítására - hangsúlyozta néhány nappal az esemény után Horváth Péter. Lapzártánk idejére azonban kiderült, hogy az 5Kontinens Utazási Iroda 40 millió forintos kauciója mégsem lesz elegendő arra, hogy az utasokat 100 százalékban kártalanítsa a biztosító, hiszen 1800 olyan utas van, akik a csőd bejelentése idején már befizették részvételi díjukat, de még itthon tartózkodtak.
„Váratlanul érte a hír a szakmát – mondta el a Napi Turizmusnak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. – A válság senkit sem kímél, a MUISZ-tagokat sem. Az 5Kontinens csődjét azonban sokkal inkább az okozta, hogy nem fizettek neki viszonteladói, ami újfent felveti azt a MUISZ által már többször szorgalmazott lépést, hogy szükség lenne az utazásközvetítőket is kötelezni vagyoni biztosíték lekötésére” – részletezte Molnár Gabriella, aki hozzátette, váratlanul érte a szakmát a hír, bár a közelmúltban történt egy lépés, amely aggodalomra adhatott okot: az 5Kontinens két részre bontotta cégét. Az 5 Kontinens Utazási Iroda Kft. mellett alapított egy csak utazásközvetítési tevékenységet folytató céget, 5 Kontinens 5-let az utazáshoz Utazási Ügynökség néven. Molnár Gabriella ekkor még bízott abban, hogy az utazásszervező vagyoni biztosítéka elég lesz az utasok kártalanítására. Arra a kérdésünkre, hogy számítanak- e további csődökre, az elnök nem tudott egyértelmű választ adni.
Nyilatkozatával ellentétben a fizetésképtelenné vált 5 Kontinens utazási iroda mégsem egyenlítette ki partnereinek az összes számláját – tudtuk meg lapzártánk idején dr. Horváth Pétertől. Az utazási irodának kifizetetlen kötelezettségei vannak görög, török és ciprusi szolgáltatóknak is. Horváthtól megtudtuk, az utazási iroda fizetésképtelensége 1870 főt érint. Az iroda honlapján található közleményében partnerei fizetési fegyelmének fellazulását jelölte meg okként, amiért az utasai által befizetett előlegek nem jutottak el hozzájuk. Tájékoztatásuk szerint az így keletkezett finanszírozási szakadékot személyes áldozatok árán sem voltak képesek áthidalni.
A csőddel kapcsolatban megkérdeztük Ali Hamrounit, a Medina Tours ügyvezető igazgatóját, aki szerint két tanulsága van az ügynek: „Minden esetben kiemeljük, hogy az új irodák vagyoni biztosítéka legyen magasabb. Az 5 000 000 Ft-os deposit mellett igen könnyű irodát nyitni bárki számára. Másrészt tavaly óta mindenki tudja, hogy pénzügyi gondok vannak az 5 Kontinensnél. A hálózat mégis árulta az útjaikat, hiszen semmi felelősség nem terheli őket. Ez is egy visszatérő kérdés, hogy a hálózatnak valamiféle felelőssége kellene vállalnia azzal kapcsolatosan, hogy kivel dolgozik” – emelte ki Ali Hamrouni.