Azonnali törlés helyett bírság

Nemrégiben a kormány elfogadta az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) kormányrendelet módosításáról szóló előterjesztést. A hatályos jogszabály módosítását a fogyasztói érdekvédelem erősítése, a hazai utazási vállalkozók működési feltételeinek javítása, illetve a végrehajtás megkönnyítése indokolta. A módosított kormányrendelet 2007. április 6-án lép hatályba, míg a vagyoni kaució új mértékére vonatkozó előírások csak 2007. június 1-jétől alkalmazandóak.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium Turisztikai Szakállamtitkársága 2006 februárja óta tárgyalt a MUISZ-szal (Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége), az MKEH-val (Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal), valamint a közigazgatási egyeztetések kapcsán a társtárcák képviselőivel, a biztosítókkal és a bankokkal a tervezett módosítások miatt. Eredetileg a kereskedelmi törvénnyel összefüggően új rendelet született volna meg, de a nyár folyamán olyan kérdések és problémák kerültek napirendre például bankgarancia, helytállás témában, amelyekre vonatkozóan törvénymódosításra lett volna szükség – nyilatkozta lapunknak a Turisztikai Szakállamtitkárság tanácsosa, Gyenizse Dorottya. A MUISZ-szal folyamatosan egyeztettek, több fordulóban, személyesen és írásban is.

Ezt erősítette meg Molnár Gabriella, a MUISZ elnöke is, azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a szakmai szövetség jóval több pontban módosította volna a rendeletet. A szakállamtitkárság nem kérdőjelezi meg ezek fontosságát, de sokkal közülük még nem tud foglalkozni, mivel a hatályos rendelet teljes körű újragondolása s újrakodifikált jogszabály kiadása csak egyéb törvénymódosításokkal együtt valósítható majd meg, a szervezett utazási formákról szóló, valamint a belső piaci szolgáltatásokról szóló irányelvek hazai implementációjával összhangban.

Szankciórendszer

A szankciórendszer átalakítása az utazási szakma, valamint az ellenőrző szervek részéről már régóta megfogalmazott igényként élt, így ez volt a módosítás során az egyik legfontosabb teendő. Eszerint a jövőben megszűnik az azonnali törlés vagy felfüggesztés, helyette a rendelkezések megsértése esetén 50–500 000 forintig, ismételt jogsértés esetén egymillió forintig terjedő bírságot szabhat ki az MKEH. A bírság többször is kiróható, ez azonban nem jelent törlési indokot. Az MKEH illetékes területi szerve jár el országos illetékességgel az elsőfokú közigazgatási hatósági ügyekben, míg az elsőfokú döntéseket másodfokon az MKEH központi szerve bírálja el.

A jogosulatlan utazásszervezőkre vonatkozóan a szabálysértési kódex tartalmaz bírságolási lehetőséget, igaz ugyan, hogy nagyon alacsony a bírság összege. Ennek megemelését a szakállamtitkárság kezdeményezni fogja az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnál – tájékoztatott Gyenizse Dorottya. A jogszabályváltozásokat a MUISZ általánosságban pozitívan értékeli, szeretnék azonban az egyes szabálytalanságokra kiszabható bírságok mértékét konkréttá tenni, hogy az ne az eljáró ellenőr szubjektív megítélésétől függjön. Nem tartják továbbá jónak azt a megoldást, hogy vitás ügy esetén a fellebbező utazási iroda másodfokon is csak az adott tárca keretén belül működő hivatalhoz fordulhat. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ügy az egyik hivatali szobából átkerül a másikba.

Vagyoni biztosíték

A 12%-os vagyoni biztosíték minimumösszege négymillió forintról ötmillió forintra emelkedett. Ez a lépés 300 utazási vállalkozót érint, vagyis a kisebb irodák igen jelentős részét.

Kompromisszum eredménye volt az ötmillió forintos határ. Az emelést az utazási vállalkozók nagy részénél előforduló alulbiztosítás indokolta. Nem lehet ellenérv, hogy az elmúlt két évben nem volt csőd – hangsúlyozta a szakállamtitkárság illetékese. Szerintük ez pontosan a hatékony ellenőrzést és végrehajtást bizonyítja, de nincs összefüggésben a minimumkaució összegével.

Lobbizásunk eredményének tartjuk, magyarázza Molnár Gabriella, hogy négymillió forintról az eredetileg tervezett nyolcmillió forint helyett csak ötmillió forintra emelkedett a minimális vagyoni biztosíték. Ez az érintett irodáknak éves szinten 50 000–100 000 forint többletköltséget jelent, vagyis éppen a kisebb forgalmú irodákat érinti kedvezőtlenül, míg a nagyobb forgalmú irodáknál nem jelent érezhető változást. Ráadásul a nagy, látványos csődöket sohasem a kis forgalmú irodák produkálták. Ugyanakkor az MKEH tájékoztatása szerint nagyon sok iroda volt alulbiztosítva, vagyis kevesebb kauciót fizetett, mint az forgalma alapján indokolt lett volna.

Charterek

Bármely charter-repülőjárat férőhely- igénybevétele utazási csomag összeállításához a magasabb, 20%- os vagyoni kauciós kötelezettség alá tartozik. A légitársasággal szerződést kötő utazási vállalkozónak csak az általa igénybe vett férőhelyek értékesítéséből származó nettó árbevétel képezi a kaució alapját. A MUISZ javaslatot tett arra, hogy azon irodáknak, amelyek nem végeznek rendszeresen chartertevékenységet, csupán eseti, véletlenszerű megrendeléseik vannak, ne kelljen a teljes forgalmuk után 20%-os kauciót fizetniük, csak csökkentett mértékűt: az összforgalmuk 25%-át. Ez a javaslatuk azonban kimaradt a módosításból.

Kodifikációs bizottság

A MUISZ nagyon fontosnak tartja az utaztatásra vonatkozó másik alapvető jogszabály, a 214./1996. sz. kormányrendelet mielőbbi korszerűsítését: ez a rendelet szabályozza az utas és utazási iroda között létrejövő utazási szerződés pontjait. „Szeretnénk, ha lehetőség nyílna áremelésre a szerződés megkötése után bekövetkező üzemanyagáremelkedés esetén is (kerozinfelár)” – emelte ki ezzel kapcsolatban Molnár Gabriella. Azonkívül rögzíteni kellene a felelősség és kártérítés mértékének kérdését, azért, hogy ne mindig és mindenért az utazási iroda legyen felelős (például cunami, terrorizmus stb.).

Feltétlenül szükségesnek tartják továbbá az e-kereskedelem szabályozását, mivel hátrányos helyzetben vannak a regisztráltan működő, komoly feltételrendszernek megfelelő utazási irodák az internetes foglalási rendszerekkel szemben, amelyek mindenféle megkötöttség nélkül, szabadon dolgoznak; ez esetben az utazót semmi sem védi. A MUISZ kezdeményezésére a kormányrendelet módosításának előkészítésére szakmai kodifikációs bizottság alakul az ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság vezetésével, amelyben a szakmai szövetség képviselői mellett a szabályozásban érintett tárcák (IRM, SZMM, ÖTM) szakértői vesznek részt. Ennek első ülése március közepére várható.

Az utazási és utazást közvetítő szerződésről szóló 214/1996. (XII. 23.) kormányrendelet módosítása a kormány 2007. évi I. félévi munkatervében szerepel, így nyár elejéig elkészül a rendelet módosításának tervezete. Az utaztató tevékenység mint turisztikai tevékenység egyelőre kereskedelmi tevékenységnek minősül a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény alapján, de elfogadása után a turizmusról szóló törvény rendelkezik majd a tevékenység végzésének általános feltételeiről, valamint az utazási jogviszonyhoz kapcsolódóan az utasokat megillető jogokról és kötelezettségekről.

Lassan, de tovább nőtt az irodák száma

A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) közhitelű hatósági nyilvántartásában jelenleg 1189 bejegyzett utazási vállalkozó szerepel. 2006-ban száz új irodát jegyeztek be, és 78 irodát törtöltek, ebből 58-at saját kérésre. Hivatalból húsz irodát töröltek jogerősen, ez az arány megfelel az elmúlt évek tapasztalatainak. A bejegyzett utazási vállalkozók közül 662-nek van kiutaztatási és belföldi utazásszervező tevékenységre jogosultsága. Beutaztató tevékenységre csaknem ezer utazási vállalkozó rendelkezik engedéllyel. Az árbevétel alapján a kiutaztató utazási vállalkozások 65%-a kis-, 26%-a közepes, 9%-a pedig nagyvállalkozásnak minősül. A 20%-os vagyoni kaucióval rendelkező legnagyobb utazási vállalkozók bonyolítják a hazai charterforgalom jelentős részét, valamint a kiutaztató forgalomból is ők részesülnek a legnagyobb arányban. Az MKEH 2006. évi célellenőrzései szerint az ellenőrzésbe bevont irodák összesen nyolc százaléka tett maradéktalanul eleget a nem vagyoni kaucióra vonatkozó jogszabályi előírásoknak.


Friss jelentés az Emirates és a flydubai partnerségi együttműködéséről

Friss jelentés az Emirates és a flydubai partnerségi együttműködéséről 

Az Emirates és a flydubai szolgáltatásai iránti erőteljes kereslet 36 százalékos utasszám-növekedést eredményezett egy év alatt.
Környezetszennyező privátrepkedések Ausztriában

Környezetszennyező privátrepkedések Ausztriában 

Megdöbbentő adatokat közölt az osztrák Wiener Zeitung friss beszámolója.
Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét

Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét 

A fejlesztéssel a cég az első olyan léginavigációs szolgáltató a világon, amely helyhez kötöttség nélkül tudja irányítani egy-egy repülőtér terminálforgalmát.
Környezetbarát hangárt alakítanak ki az amszterdami reptéren

Környezetbarát hangárt alakítanak ki az amszterdami reptéren 

A KLM a környezeti hatások csökkentése érdekében új módszereket vet be egyik hangárjának felújítása során.
Ismét a magyar utakat járják a Google furcsa autói

Ismét a magyar utakat járják a Google furcsa autói 

Újra megjelennek Magyarországon a Google járgányai.
A Lufthansa megszünteti a fedélzeti árusítást hosszú távú járatain

A Lufthansa megszünteti a fedélzeti árusítást hosszú távú járatain 

A Lufthansa gazdasági okokból leállítja a fedélzeti értékesítést hosszú távú járatain.
Emirates és Visit Hungary megállapodás

Emirates és Visit Hungary megállapodás 

Az Emirates légitársaság együttműködési megállapodást írt alá a Visit Hungaryvel a Magyarországra irányuló beutazó turizmus fellendítése érdekében.
A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát

A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát 

A légitársaság már közvetlenül tájékoztatta azon érintett utasait, akik a weboldalon, illetve applikáción keresztül intézték foglalásukat.
Járattörlések a belgiumi repülőtéren

Járattörlések a belgiumi repülőtéren 

A közlekedési vállalatok szakszervezeteinek sztrájkja miatt közlekedési fennakadások és járattörlések várhatók április 29-én.
Az ír fapados fellép a reptéri ivászatok ellen

Az ír fapados fellép a reptéri ivászatok ellen 

A Ryanair már januárban azt javasolta, hogy az EU vezessen be alkoholkorlátozást a repülőtereken – közölte a CNN.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.