Ezek a legzöldebb légitársaságok

A globális légi forgalom növekedése miatt egyre fontosabb lenne, hogy a légitársaságok csökkentsék széndioxid-kibocsátásukat. Vannak olyan szállítók, amelyek odafigyelnek erre, de egy részük nem igazán foglalkozik a kérdéssel.

A Warwick Business School készített egy elemzést arról, hogy az utóbbi hét év során mely légitársaságok próbálták csökkenteni a globális felmelegedéshez hozzájáruló széndioxid-kibocsátásukat. A tanulmány szerint a Finnairt tekinthetjük jelenleg a világ legzöldebb légitársaságának, de jó példával jár elöl a TAP Portugal és a Virgin Australia is. A lista túlsó végén három amerikai légitársaság – American Airlines, Delta Air Lines és United Airlines áll, ők a legszennyezőbbek.

Dr. Frederik Dahlmann, a Warwick Business School képviselője így magyarázta az eredményeket: A Finnair teljesítménye a legjobb, figyelembe véve repülőgépeinek életkorát és a géptípusokat, a repült útvonalakat, valamint a kínált átszállási kapcsolatokat. Ráadásul azok közé a szállítók közé tartoznak, amelyek odafigyelnek a CO2-kibocsátás mérésére és kezelésére.”

A jelentés szerint a legtöbb légitársaság CO2-kibocsátási szintje nem csökken, hanem még nő is, pedig számos lépést tesznek az ökológiai lábnyomuk csökkentésére. „Hiába állnak forgalomba egyre modernebb és hatékonyabb fogyasztású repülőgépek, a járatok számának folyamatos növekedése – ez a szám várhatóan megduplázódik 2030-ra – ezt a legtöbb esetben lenullázza. A helyzet drámaiságát jelzi, hogy csupán 20 nagyobb légitársaság volt hajlandó arra, hogy önként megadja a széndioxid-kibocsátásra vonatkozó adatait.

„Arra is szükség lenne, hogy még több légitársaság adjon számot a nyilvánosság előtt a kibocsátás mértékről, hogy az utasokat ezt a tényezőt is figyelembe tudják venni, amikor döntenek utazási terveikről.” – mondta Dahlmann.

A légiközlekedés felelős jelenleg a világ emberi tényezők által befolyásolt CO2-kibocsátásának 2%-áért, és ez a részesedés 2050-re 3%-ra nőhet, ha nem történnek jelentős lépések a csökkentés érdekében. A légi ipar ugyanakkor tervez konkrét lépéseket: az IATA kezdeményezte, hogy a légitársaságok 2020 után a növekedést karbon-semlegesen oldják meg, 2050-ra pedig 50%-kal csökkentsék a CO2-kibocsátást a 2005-ös szinthez képest.

Az öt leginkább környezetbarát légitársaság

1. Finnair

2. TAP Portugal

3. Virgin Australia

4. SAS

5. easyJet* (csak 2014 óta ad adatot)

 

Az öt legkevésbé környezetbarát légitársaság

16. Air France-KLM

17. Lufthansa

18. United Airlines

19. Delta Air Lines

20. American Airlines

A légitársaságok környezetvédelmi elkötelezettségét illetően a Warwick Business School kutatásának ellentmondó eredményre jutott az Air Transport World nevű szaklap, amely három egymást követő évben a Lufthansát nevezte meg a világ legkörnyezetbarátabb légitársaságának.

„A Lufthansa kimagasló mértékben járult hozzá a környezettudatos légi közlekedés fejlesztéséhez már jóval azelőtt, amikor ez kötelezővé vagy ’trendivé’ vált” – mondta Karen Walker, az ATW főszerkesztője. „A Lufthansa Csoport tevékenysége nemcsak megfelel a környezetbarát légiközlekedés legszigorúbb gyakorlatainak, hanem a cég ténylegesen időt és energiát, valamint jelentős beruházásokat is fektet azokba a hatékonysági és fejlesztési programokba, amelyek mind a környezetre, mind a légiközlekedési ipar egészére jótékonyan hatnak” - írtuk ezt egyik tavalyi cikkünkben. 


Forgalomkorlátozások vasárnap  a fővárosban

Forgalomkorlátozások vasárnap a fővárosban 

Vasárnap egy futóversenyt és az Élet Menete rendezvényt tartják Budapesten.
SIA Csoport: cél a karbonsemlegesség

SIA Csoport: cél a karbonsemlegesség  

A Singapore Airlines (SIA) Csoport megállapodásokat írt alá a Fenntartható Repülési Üzemanyag (SAF) beszerzéséről.
Emirates éves riport: annál is sikeresebb, mint gondolná

Emirates éves riport: annál is sikeresebb, mint gondolná 

Megdöntötte saját rekordját az Emirates Group a 2024–2025-ös pénzügyi évben.
Mallorca a repülőjáratok korlátozását fontolgatja

Mallorca a repülőjáratok korlátozását fontolgatja 

A korlátozás oka a húsvéti héten mért jelentős forgalomnövekedés.
Ismét robog a Jégmadár expressz

Ismét robog a Jégmadár expressz 

Május 18-tól ismét közlekedik a Jégmadár expresszvonat, amely közvetlen összeköttetést kínál Rákospalota-Újpestről a Velencei-tóhoz és a Balatonhoz.
WIZZ: Brassó-Budapest járatnövelés

WIZZ: Brassó-Budapest járatnövelés 

A repülőtér a Romániai Repülőterek Egyesülete által közölt januári statisztika szerint egy év alatt megduplázta utasainak számát.
Ünnepel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér

Ünnepel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 

Éppen hetvenöt évvel ezelőtt, 1950. május 7-én nyitották meg az utazóközönség előtt Budapest nemzetközi repülőterét, Magyarország kapuját.
Dubaj dübörög, és helyet kér magának a nyári desztinációk sorában

Dubaj dübörög, és helyet kér magának a nyári desztinációk sorában 

Dubajról leginkább a téli napsütés, a tavaszi luxuspihenés vagy az őszi tökéletes kikapcsolódás jut eszünkbe – de ez hamarosan megváltozhat.
Budapest Airport vállalás – indul a zajvédelmi program következő üteme

Budapest Airport vállalás – indul a zajvédelmi program következő üteme 

A Budapest Airport (BA) ezt a speciális programot az érintett kerületek és települések polgármestereivel konzultálva alakította ki.
IATA-jelentés: nőtt a globális utasforgalom

IATA-jelentés: nőtt a globális utasforgalom  

Az április 30-án megjelent sajtóközlemény 2025. márciusi globális légiutasforgalom adatait ismerteti.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.