Képbe kell kerülni

Mi alapján választja ki úti célját az átlagutazó? Többnyire ajánlják neki – utazási irodák, barátok, ismerősök –, élménybeszámolók és fényképek győzik meg arról, érdemes meglátogatnia egy várost, egy országot. Hogy ezek a bizonyos fényképek meggyőzőek legyenek, abban próbál segíteni egy apró magyar kreatív ügynökség bárhol olcsón megvalósítható ötlete.

Állj egy kicsit balra… nem úgy, várj, inkább guggolj… úgy meg a széle nem látszik… így a pillér pont takarja a szobrot… a jobb kezed lemaradt…!

Ki nem látott még turistákat, akik pózolnak a kamera előtt, miközben a képet, filmet készítő társuk megpróbálja őket úgy irányítani, hogy lehetőleg az épület, a híd, az emlékmű, amely előtt állnak, ugyancsak a képre kerüljön. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy nem mindegy a vendéglátó város szempontjából sem, mennyire jól sikerülnek ezek a fényképek. Hiszen aligha van utazó, aki élményeinek illusztrálásaképpen nem saját fotóit, hanem profi képekkel teli prospektusokat mutogat barátainak beszámolói során. Nos, íme, a legdirektebb országreklám, a szájpropaganda, de az is akkor működik a legjobban, ha a potenciális látogató a lehető legszebb, legteljesebb formában láthatja a helyi nevezetességek fotóit. És ha eléggé felkeltették érdeklődését, lehet, hogy egy év múlva már ő készít képeket ugyanezekről.

 Ebből az alapgondolatból indult ki néhány fiatal hazai reklámszakember, no meg a tényből, hogy a leggazdagabb japán turista legmodernebb gépével sem lehet jó képeket csinálni, ha az amatőr fotósnak nincs érzéke vagy éppen ideje ahhoz, hogy „megkomponálja” a fotót. Márpedig magától értetődik, hogy mindenki szeretné minél pontosabban és esztétikusabban megörökíteni képein az élményt adó környezetet. A MediaForce ügynökség – kissé didaktikusan, de annál találóbban – Fotópontként elnevezett projektjének (www.mediaforce. hu/fotopont) mintáját a főváros egyik legszebb részének, a belvárosi V. kerületnek feltérképezésével kezdte: kiválasztották a turisták által legfontosabbnak tekinthető nevezetességeket és érdekességeket, majd pontosan meghatározták azokat a pontokat, ahonnan az épületeket, utcákat, hidakat a legjobb perspektívából lehet fényképezni. Hivatásos fényképész állapította meg azoknak a pontpároknak az elhelyezkedését, amelyek egyikére áll a modell, a másikról pedig a fotós egy hétköznapi fényképezőgéppel is kitűnő képeket tud készíteni. Pályázatuk szerint, amelyet nem sokkal lapzártánk előtt nyújtottak be a kerület polgármesteréhez, a fotópontokat két-két, a kerület címerével vagy más választott mintával gravírozott vandálbiztos gránitlap elhelyezésével lehet létrehozni.

A 11 fotópont koordinátáit műholdas helymeghatározással rögzítették. A pontokat összekötve 3,5 km hosszú, egy óra alatt kényelmesen körbejárható fotókörút alakul ki a Március 15. tértől a Parlamentig. Útközben nemcsak a Vörösmarty teret, a Bazilikát, a Dunakorzót, a Lánchidat ajánlják fotózásra; az ötletgazdák arra is gondoltak, hogy a „vásárlóerő” a Váci utcán is keresztülmenjen.

A fiatal reklámemberek hónapokig dolgoztak a projekt tökéletesítésén. Mindenképpen dicsérendő, hogy ötletük viszonylag kis ráfordítással megvalósítható, ám annál kreatívabb szolgáltatást kínál. Megteremtéséhez nélkülözhetetlenek voltak a modern technika eszközei, a fotópontok mégsem rontják a városképet (ahogy azt a világ más országaiban hasonló elven működő terminálok teszik), sőt, patinás megjelenésükkel jól illeszthetők a belváros és a sétálóutcák jellegéhez. Az ötlet bárhol alkalmazható, ahol a turistáknak van mit fényképezniük. Az önkormányzatok vagy turisztikai szervezetek számára a fotópontok „működtetése” nem jár nagy ráfordítással: minthogy karbantartást nem igényelnek, rögzítésük után kiadásokat csak a fotókörutak megismertetését célzó kommunikációs anyagok elkészíttetése, terjesztése jelent. Ez pedig semmivel sem nagyobb költség, mint más hasonló jellegű turisztikai szóróanyagoké.

A fotópontok használata – már csak jellegüknél fogva is – természetesen ingyenes a turisták számára. A jól sikerült fényképekkel a látogató a hangulatot jobban viszszaidéző emlékeket visz haza, a város pedig megmutathatja legszebb arcát egy igen értékes „reklámfelületen” – az utazó saját fotóján.


Balkán Jeruzsálemnek hívják – a török légitársaság felvette célállomásai közé

Balkán Jeruzsálemnek hívják – a török légitársaság felvette célállomásai közé 

Ohrid, Észak-Macedónia egyik gyöngyszeme, az ország egyik legrégebbi és legszebb városa.
Indul a légi expressz csomagkézbesítő szolgáltatás

Indul a légi expressz csomagkézbesítő szolgáltatás 

Közel négy évtizedes szállítmányozási tapasztalatára építve az Emirates légitársaság elindította csomagküldő szolgáltatását.
Új koncepció a Wizz Airnél

Új koncepció a Wizz Airnél 

Ízelítő a légitársaság legújabb stratégiai terveiről, amelyek a fenntarthatóságot, az innovációt és az ügyfélcentrikus gondolkodást helyezik előtérbe.
Kishajós megállóhelyek a Balaton déli partján

Kishajós megállóhelyek a Balaton déli partján  

„Dél-Balatoni Vízi Kör” elnevezéssel vízi megállópont-hálózatot fejlesztenek a Balaton déli partvonala mentén.
Már a nyári főszezonra készülnek a horvátok

Már a nyári főszezonra készülnek a horvátok 

A horvát reptereken közel 500 belföldi és nemzetközi járatot várnak – ez 2 százalékkal több, mint a tavaly nyári menetrendben.
Ilyenről még nem is hallottunk, pedig Bécsben már élesben tesztelik

Ilyenről még nem is hallottunk, pedig Bécsben már élesben tesztelik 

Kísérleti projekt indult az osztrák fővárosban – igencsak különleges témában.
Hidrogénhajtású repülőgép tervet mutatott be az Airbus

Hidrogénhajtású repülőgép tervet mutatott be az Airbus 

Az Airbus bemutatta legújabb terveit a ZEROe repülőgéphez, amely teljesen elektromos, hidrogénhajtású és kibocsátásmentes lesz.
Ismert hazai szállodás szakemberek a magyar hajózási startup-nál

Ismert hazai szállodás szakemberek a magyar hajózási startup-nál 

A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot.
Forgalomban vizsgázott az új magyar busz

Forgalomban vizsgázott az új magyar busz 

Jól vizsgázott az első magyar elektromos midibusz. Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a GANZ-SOR EBN8 friss fejlesztésű prototípusa.
Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás

Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás 

Kína megadta az engedélyt az EHang elektromos légitaxijának (eVTOL), amely mostantól hivatalosan is szállíthat utasokat Kantonban és Hefejben.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.