Elmaradt az adószerkezet kedvező átalakulása, azaz nem csökkentek a munkát terhelő adók, viszont csak kevéssel nőttek az adóterhek. Eddig az adó, a társadalombiztosítási járulék, az illetékek, a helyi adó összesen a GDP 38,6 százalékát tette ki, jövőre pedig ez 39 százalék lesz. Érdemi változások, amint az említett számokból is látszik, nem voltak, kisebb módosulásokkal azonban számolni kell – mondja Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője.
• A 16 százalékos társasági adó helyett eddig 10 százalékos adót kellett fizetniük azoknak a vállalkozásoknak, amelyek árbevétele évi 5 millió forint alatt volt. Ezt a határt 2008. január 1-jétől 50 millióra emelték. Az így megtakarított adót azonban vissza kell forgatni az üzletbe.
• A falusi turizmussal foglalkozó vendéglátóhelyek számára kedvező változások lépnek életbe. Az eddig érvényes előírás szerint évi 800 ezer forintos forgalomig nem kellett adót fizetnie annak a falusi turizmussal foglalkozó helynek, amely a szállás mellett étkezést is biztosít a vendégeknek, amely pedig csak étkezést kínált, ott ez a határ 400 ezer forint volt. Ha viszont valaki átlépte az említett korlátokat, a teljes összeg után kellett adóznia. A határok változatlanok maradtak, de adót már csak a 400 ezer, illetve a 800 ezer fölötti rész után kell fizetni.
• Az étkezési hozzájárulás határa 10 ezer forintról 12 ezerre emelkedett.
• Az adójóváírással kapcsolatos változás, hogy az ezt igénybe vevők köre idénre 12-13 százalékkal bővült. Tavaly 1 millió 670 ezer forint volt az átlagos jövedelem, az idei adatok még nem ismertek. Eddig 2 millió 100 ezer forintig lehetett az adót jóváírni, jövő év elejétől azonban ez a határ 2 millió 762 ezer forintra nő.
• 35 százalékkal emelkedik az áramra és a gázra vonatkozó energiaadó, de a szakértő szerint ennek nem nagyon lesz érzékelhető hatása, mert az energia árában nem jelentős tétel az adó.
• Új kedvezmény a foglalkoztatási nyugdíjadó-kedvezmény, valószínűleg azonban csak a nagyobb cégeknek érdemes élniük vele.
Változó áfaszabályok
Ennyit a tartalmi változásokról; ezeknél jóval lényegesebb a formai változás. Az új áfatörvény újfajta adózási módot ír elő az utazási irodáknak az adó kiszámítására. Az utazásszervezési szolgáltatásnál az árrés utáni adót 2008-tól utanként kell számítani. Az önálló pozíciószámra összevont árrésszámítási lehetőség megszűnik, csakúgy, mint az adó-megállapítási időszakra számított árrés. A pozíciószámos árrés számítását 2007. december 31-én le kell zárni, s a megállapított adót be kell vallani és meg kell fizetni. Az utazásszervezői szolgáltatás adóalapja az utas által fizetett adó nélküli ellenérték és az utazásszervező által saját nevében megrendelt, az utas részére más adóalany által teljesített szolgáltatás bruttó ellenértékének a különbözete. Az így kalkulált adóalapra kell felszámítani az adót (már nem felülről kell számítani az adót az ilyen ügyleteknél). „Ez a kérdés olyan bonyolult, hogy mindenkinek azt ajánlom, forduljon a könyvelőjéhez” – mondja Vámosi- Nagy Szabolcs.
Szigorúbb ellenőrzések
Annak, aki nem tartja be pontosan az előírásokat, bírságot kell fizetnie. Az APEH a kormányzat szándékának megfelelően az átlagosnál szigorúbban ellenőriz minden olyan területet, amelyen a feketegazdaság legkisebb gyanúja felmerül. Újdonság, hogy ha bejelentetlen alkalmazottat találnak egy munkahelyen, a munkaadónak három hónapra visszamenően ki kell fizetnie az összes közterhet a munkavállaló után. Szigorúan veszik a nyugta- és számlaadási kötelezettség betartását; az ennek elmulasztása miatt kiszabott bírság összege 1 millió forint is lehet. Kérdés persze, segít-e ez megoldani a szakma egyik nagy gondját, azaz képes-e csökkenteni a feketén dolgozó idegenvezetők számát. Visszatérve a bírságokkal kapcsolatos változásokra: ha olyan árucikket találnak egy szállodában vagy vendéglátóhelyen, amelynek eredetét nem tudják számlával igazolni, az eddigi maximum 200 ezer forint helyett akár 1 millió forintos büntetést is kiszabhatnak, ráadásul a nyugtát, számlát nem adó alkalmazottnak is fizetnie kell: 10 ezer forinttól 50 ezer forintig terjedő összeget. Szigorúan fellépnek a feketemunka ellen is. Az APEH deklarálta, hogy kiemelten ellenőrzi majd azokat a vállalkozásokat, amelyek kevesebb mint a minimálbér kétszerese után fizetnek adót; ilyenek több mint valószínű, hogy vannak az utazási szektorban is. A szakértő szerint nem kell attól félni, hogy a kákán is csomót keresnek: az ellenőrzések 35-40 százaléka azzal az eredménnyel zárul, hogy minden rendben volt az adott cégnél. Vámosi- Nagy Szabolcs szerint egyébként az is kérdéses, van-e az APEH-nek elég embere az ellenőrzések lebonyolításához. Ami pedig a jövőt illeti, nem nagyon érdemes megszokni ezt a rendszert. 2008 januárjában közzéteszik, májusban pedig véglegesítik a következő évre vonatkozó adótörvényt. „Sokatmondó, hogy adócsökkentésről nincs szó” – mondja az adószakértő. Ez nem jelenti azt, hogy nem számíthatunk kedvező változásokra: ha sikerülne csökkenteni a munkaerőt terhelő tételeket, akkor több százalékot is megtakaríthatna egy-egy vállalkozás.