„Utazási hitel? Folyamatosan hirdetjük, a katalógusunkban is benne volt, de egyetlen érdeklődő sem jelentkezett” – válaszolta kérdésünkre az egyik magát megnevezni nem akaró utazási iroda munkatársa. A legtöbb iroda nem számolt be kedvező tapasztalatokról az utazási hitellel kapcsolatban, de vannak olyanok is, akiknek jobban megy. Az AgoraTravel például egy éve vezette be utazási hiteles konstrukcióját, amelytől forgalomnövekedést várt. „Minimális mértékben valóban nőtt a forgalmunk, de ez nem feltétlenül kapcsolható az utazási hitelekhez; lehet, hogy inkább az az oka, hogy ősszel megújítottuk az irodánkat” – mondja Miskey Richárd irodavezető. Tavaly az AgoraTravel utasainak 10 százaléka vett fel 20 ezer és 100 ezer forint közötti utazási hitelt. Az idén az igénybe vevők száma nem változott, de arányuk csökkent, mert közben nőtt az utasok száma. Miskey Richárd úgy véli, az érdeklődés nem esett vissza, de ma már egyre több utazási iroda kínál utazási hitelt.
Mérsékelt az érdeklődés a Quaestornál, amely 2004. január 1. óta értékesíti a Forrás Takarékszövetkezet utazási hiteleit. Az átlagos hitelösszeg 150-200 ezer forint körül mozog. Jellemzően azok veszik fel, akik amúgy is utaznának, de így jobb szállodát engedhetnek meg maguknak, tovább maradhatnak, vagy több programon vehetnek részt – meséli Nácz Attila, a Questor takarékszövetkezeti üzletág vezetője. Vannak olyan utazási irodák, amelyek nem is gondolkodnak az utazási hitel bevezetésén. Ilyen például a TUI, amelynek szakemberei szerint az utasaik nem igénylik ezt a szolgáltatást. Mint Horváth Ferencné irodavezető elmondta, legtöbb utasuk drága útra fizet be. „Nem akarjuk a színvonalat lejjebb adni, semmi szükségünk arra, hogy utazási hitellel rizikózzunk” – mondta az irodavezető.
Azok a cégek, amelyek kínálnak utazási hiteleket, többnyire azért teszik, mert bíznak a fogyasztói szokások megváltozásában. „Az mindenkinek természetes, hogy akár hitelből is újat vásárol, ha elromlott a mosógépe. Az utazási piacról az a felismerés hiányzik még, hogy hitelből is el lehet utazni, ha épp nincs elég pénz a házi kasszában. Németországban megszokott, hogy az emberek azért is hitelt vesznek fel, hogy a megtakarításaikhoz ne kelljen hozzányúlniuk” – mondja Nácz Attila. Nálunk sem jelent megfizethetetlen terhet a törlesztés: 100 ezer forint után egy évig 10 ezer forintnál is kevesebb a részlet havonta, a szükséges saját erő általában az út árának 40 százaléka. Ez nem túl nagy összeg, de az is igaz, hogy hitel mutatói a bankpiacon nem tartoznak a legjobbak közé. Például annál a hitelnél, amelyet az OTP Travel ügyfelei vehetnek fel az OTP Banktól, a kamat 19 százalék, az (egyszeri) kezelési költség 3 százalék, a teljes hiteldíjmutató pedig 28,59 és 34,91 százalék között mozog. Nácz Attila biztos abban, hogy változni fog a helyzet, ha a piac jobban megismeri a terméket. Addig a Quaestor katalógusaiban, szórólapjain és honlapján is szerepelteti ezt a szolgáltatását, és egyéb módon is tanítani próbálja a piacot: olyan szakmai cikkeket jelentetnek meg újságokban, amelyek felhívják a figyelmet az utazási hitelekre. Erre egyébként abszolút szükség van: banki megfigyelések szerint az ügyfeleknek mindössze egy százaléka ért a pénzügyekhez.
Visszafogott bankok
Az OTP álláspontja szerint az utazási hitelek iránti mérsékelt érdeklődés a hazai fogyasztási szokásokra vezethető vissza, amelyek értelemszerűen változhatnak. Azt egyébként még megbecsülni sem lehet, hogy a szabad felhasználású hitelek mekkora részét fordítják az ügyfelek nyaralásaik finanszírozására. Egyes bankok egyébként éppen ezért nem lépnek be az utazásihitel-piacra; Szabó Linda, az Erste Bank szóvivője azt mondta, az Erstének például azért nincs utazási hitele, mert a bank szakértői úgy látják, az ügyfelek elsősorban a folyószámlahitel és a szabad felhasználású jelzáloghitel iránt érdeklődnek, és inkább az így igényelt öszszeget fordítják utazásra.