A főváros, amit megrendelésre terveztek

A végtelen sztyeppe közepére körzővel, vonalzóval tervezett Asztana mindössze 25 éves, de már világkiállítást is rendezett. Pazar ötcsillagos házaival és vadonatúj rendezvényhelyszíneivel régiós vezetői szerepre tör Közép-Ázsiában a MICE turizmus területén. Asztanában, az új kazah fővárosban jártunk.

Kazahsztán a világ 9. legnagyobb állama, viszont mindössze 18,3 millióan lakják, így a bolygó legkevésbé sűrűn lakott országa: mindössze 6 lakos jut egy négyzetkilométerre. Az olaj és a földgáz kincsek felfedezése óta, a szénhidrogének adják az ország GDP-jének komoly hányadát. Ezek exportbevételeiből finanszírozzák az új főváros, Asztana mai napig folyamatosan zajló építését, amelyet egyelőre 1,2 millióan laknak, de továbbra is várják a beköltözőket.

Az ország méretét, földrajzi elhelyezkedését és gazdasági potenciálját kihasználva vezető szerepet szán magának a Közép-Ázsiai régióban és igyekszik mindenkivel jóban lenni: az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Oroszországgal és Kínával egyaránt. Hazánkkal a Türk Tanácsban működnek szorosan együtt és mindkét regnáló kormány azt vallja, hogy szegről-végről rokonok vagyunk, azáltal, hogy a kunokat (kipcsakok) a kazahok egyik ősi nemzetségeként tartják számon, amelyet archeogenetikai kutatásokkal igyekeznek alátámasztani.

A fosszilis energiahordozókra épülő kazah gazdaság hosszú távra komoly vállalást tett, mivel 2060-ra karbonsemlegességet tűztek ki célul: jelenleg 3 százalékos a megújuló energiahordozók aránya. A fenntarthatóság a természeti értékek rehabilitációjában is célkitűzés: komoly programot dolgozott ki a kormány a vízigényes gyapottermesztés áldozatául esett Aral-tó megmentésére.

A még élő ex-elnök nevét viseli a főváros

Az ország fővárosa, Asztana volt novemberben úti célunk, amely kazahul fővárost jelent, és csupán negyed évszázada irányítják innen az országot. Nurszultan Nazerbajev a szovjet korszak zárónapjaitól kezdődően egészen a közelmúltig volt Kazahsztán első embere, és a rendszerváltozás után az volt az elképzelése, hogy a szabad kazah államnak kijáró új fővárost épít, amely átveszi a funckiót Almatitól. Asztana a világ második leghidegebb fővárosa, - ahol a mínusz 40 fok megszokott hőmérsékletnek számít - ott épült, ahol bőven akadt még tér, és ahol a zord sztyeppei éghajlat miatt organikusan nem épült ki igazán jelentős település. A '70-es években modernségével úttörőnek számító japán építész, Kisho Kurokawa 1998-ban nyerte meg a kazah kormány tervpályázatát és vállalta a főváros átgondolt megtervezését. Megbízása szerint egy modern, élhető várost kellett kialakítania nemzeti stílusjegyeket hordozó épületekkel. Az első landmark az elnök kérésére létrejött, kazah mítoszt megörökítő, 105 méteres Bajterek kilátótorony a város közepén, amelynek tetején ma is Nazerbajev kéznyomába teszik az odalátogató kazahsztáni lakosok a tenyerüket, és úgy tesznek kívánságot valamilyen hőn áhított vágyukért, hogy az teljesüljön. A várost egyébként 2019-ben az akkor visszavonuló politikus tiszteletére át is vezeték Nur-Sultanra.

 

Ahol védett a street art

A világváros központjában, amelyet az Iszim folyó partján 1824-ben alapított Akmolinszk maradványain álmodtak meg, csak néhány ház maradt meg a Sztálin előtti idők ma is elbűvölő építészeti stílusával. A hruscsovi érában Celinográd névre átkeresztelt település számos szocreál épületet is kapott, ezekből is találunk még néhányat Asztanában, de az uralkodó látványt a historizáló stílusú, ugyanakkor modern anyagokból épült grandiózus paloták, kortárs, nyugati formavilágú építészeti csodák, és a kazah-orosz stílusjegyeket viselő kormányzati épületek, iroda- és lakóházak egyvelege alkotja. A város kötelező látványosságaihoz tartoznak a lakóházak falaira festett hatalmas street art festmények, amelyek műemléki védettséget élveznek, és Kazahsztán hagyományait, értékeit örökítik meg modern felfogásban.

 

Hatáskeltésből ötös

Asztanát járva azt érezhetjük, a kazahoknál senki nem ért jobban a brandépítéshez. A zászlóban is megjelenő két szín, a kék, amely egyszerre szimbolizálja a türk népek közösségét, és a sztyeppék fölött elterülő végtelen eget, és az arany, amellyel a napot és a kazahok nemzeti madarát, a vadászatra használt szirti sast rajzolták meg a nemzeti lobogón, mindenütt visszaköszönnek az épületek homlokzatának színétől kezdve, a luxusszállodák belsőépítészeti elemein át a csokoládék papírjáig. Túlzás nélkül állíthatjuk azt is, hogy múzeumpedagógiából is leckéket adhatnak a kazahok. A Nemzeti Múzeum falai között hatásos megvilágításban, profi, kreatív tálalásban tárul szemünk elé az ország öröksége a kezdetektől napjainkig. Az életfa, tetején a mindenség kezdetét szimbolizáló tojással, amelyet a Bajterek torony is formáz, itt olyan formában látható, ami az ősi motívumokon fanyalgóknak is elrabolja a szívét: egy színváltós fényekkel teli, villódzó köralakú teremben járhatjuk körbe az eget és a földdel összekötő mitikus „fatörzset”. A 2017-es Expo központi épületében, egy óriási hipermodern üveggömbben a Jövő Energiájának a Múzeuma (Nur Alem) kapott otthont. A „kazahok Atomiumjában” a Föld és a világűr energiaforrásait és az azokban rejlő potenciált ismerhetjük meg művészi vetítések, kinetikus kiállítási eszközök, interaktív megoldások segítségével. Ugyanitt ötletes show mutatja be, hogyan épült fel a város: óriási makettjében egymás után, az építés sorrendjében emelkednek ki a földből Asztana emblematikus épületei.

 

 

 

 

 

 

 


 

A női Gulag a város határában

A város közelében érdemes felkeresni még egy múzeumot, az ALGIR-t, amely egy mozaikszó, és a szovjet rendszer ellenségeinek házastársait, nőrokonait fogva tartó munkatábort jelölte. A kazah Gulag-táborok részeként ide csak lányokat, asszonyokat és azok gyermekeit hozták. 63 nemzetből 18 ezer nő raboskodott itt 4-8 évig, - köztük 7 magyar származású nő is - és csak közel a felük élte túl a viszontagságokat, hogy aztán megpróbálják felkutatni más néven örökbe adott, vagy árvaházban sínylődő gyermekeiket. A múzeumhoz egy hatalmas kapu vezet, amely jellegzetes orosz női fejdíszt formáz, az épületben pedig a Sztálin által népellenségnek kikiáltott tudósok, művészek és leváltott politikusok feleségeinek, női hozzátartozóinak személyes történetei elevenednek meg. Láthatunk fényképeket a gyönyörű rabokról, egykori ruháikat, tárgyaikat, és szemtanúi lehetünk az embert próbáló körülményeknek, amelyekben helyt kellett állniuk nap mint nap, hosszú éveken át a szabadulásban reménykedve.

 

 

 

Kapu Közép-Ázsiára

Asztana több szempontból is rekorder a régióban: itt található Közép-Ázsia legnagyobb kiállítási központja, és jelenleg Közép-Ázsia legnagyobb mecsetét építik. A turizmus területén is régiós vezetői szerepre tör Kazahsztán: asztanai repülős érkezéssel egyfajta kapuként szeretnének szolgálni Kazahsztán egyéb természeti látnivalóihoz, és az európai, ázsiai, tengerentúli utasok számára a környező országok (pl. Üzbegisztán, Kirgizisztán) felkereséséhez. A pandémia előtt évi 8,1 millió utast fogadtak és 35 közvetlen járat üzemelt a fővárosba. 72 országból fogadnak jelenleg vízummentesen beutazókat. A turisztikai termékek palettáján az üzleti turizmuson túl a filmturizmus és a medical turizmus beindítására különösen nagy hangsúlyt helyez az ország. Közép- Ázsia központi gyógyászati hub-ja kíván lenni számos korszerű kórházával, magánklinikájával az alacsony árakra és a magasszínvonalú szolgáltatásokra alapozva. 30 000 fős kapacitással rendelkezik a város a hivatásturizmusban résztvevők számára, és több mint 50 rendezvényhelyszínnel 50 000 négyzetméteren. Az elmúlt 25 évben 120 nemzetközi eseménynek, egyebek között a 2017-es világkiállításnak adtak otthont, amelyre 4 millió látogató volt kíváncsi. Számos nemzetközi nyári és téli sporteseményt rendezési jogáért is ringbe száll majd a város idegenforgalmáért is felelős Astana Invest. Eddig nem volt, jövőre azonban tervezik az idegenforgalmi adó bevezetését, amelynek mértéke a szolgáltatás árának 1-5 százaléka lesz majd.

(Folyt. köv.)

Köszönjük az utat az Astana Invest-nek és az 1000 Út Utazási Irodának!


Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni

Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni 

Ha tavasszal szeretnénk utazni, akkor közeli úti célra még vehetünk kedvező árú repülőjegyet.
Ausztria 2024-es turisztikai eredményei

Ausztria 2024-es turisztikai eredményei 

Ausztria számára 2024 különösen sikeres év volt a közép-kelet-európai piacokon.
Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.