A kétnapos tanácskozást Elisabeth Köstinger, Ausztria turizmusért felelős minisztere nyitotta meg, aki előadásban utalt arra, hogy jövő év tavaszára készítik el az ország fenntartható turizmus-stratégiáját, amelynek kidolgozásában a szakmai szerevezetek meghatározó képviselői is aktívan részt vesznek.
A stratégiában nagy hangsúlyt kap a mezőgazdaság, a gasztronómia és a turisztikai ágazat között meglévő szinergiák mentén történő összehangolt fejlesztés megvalósítása, valamint a fenntarthatóság szempontjait visszatükröző új indikátor-rendszer kidolgozása.
Elżbieta Bieńkowska EU Bizottság biztosa beszédében a turizmus fenntarható fejlesztése érdekében felhívta a figyelmet arra, hogy a magánszektor és állami szféra eddiginél összehangoltabb munkát kíván, így biztosítható, hogy a turizmus továbbra is meghatározó szektora maradhasson az európai gazdaságnak.
A kétnapos konferencia során elhangzott előadások és panelbeszélgetések a digitalizásció és a jövő turistánaik elvárásiat és motivációt ugyanúgy érintették, mint a közlekedési hálózatok területén megfigyelhető trendekhez való igazodás szükségességét. Az aktuális témák között sorra előkerült az „overtourism” kérdése is, amely jelenség elkerülése érdekében a kapacitások és a kereslet optimális harmonizációjak szükségességét (balanced tourism) hangsúlyozták a szakértők.
Magyar szempontból említést érdemel, hogy a konferencia nyitónapján részt vevő Zurab Pololikashvili UNWTO főtitkárköszöntőjébnen kitért az elmúlt héten a Turizmus Világnapja alkalmából Budapesten megrendezett ünnepségre, amely keretében – meglátása szerint - követendő formát találtak az állami és a magánszektor közti hatékony együttműködésre.
Az Európai Parlament turizmus-munkacsoportjának vezetőjeként bevezető elődást tartott Ujhelyi István, aki az Európai Bizottságon belül a turizmus területének önálló biztost, s elkülönített költségvetést javasolt.