Az Európai Parlament kedden megszületett döntése értelmében frissülnek a fogyasztóvédelmi szabályok. Ennek értelmében a csomagban értékesített utazások esetén azokat interneten foglalókra ugyanazok a fogyasztóvédelmi szabályok lesznek érvényesek ezentúl, mint azokra, akik ezeket utazási irodákban vásárolták meg. Az új szabály életbe lépésével az előzetes számítások szerint további százhúsz millió internetes vásárlóra terjednek ki a fogyasztóvédelmi szabályok. A parlamenti szavazással lezárult a jogszabály-alkotási eljárás. A tagállamoknak most két év áll rendelkezésükre, hogy átvegyék a jogszabályt a nemzeti jogrendbe, és további hat hónap, hogy alkalmazzák azt.
Az Európai Parlament képviselői elérték, hogy az utazók több esetben lemondhassák az utat és egyértelmű tájékoztatást kapjanak arról, hogy problémák esetén ki viseli az anyagi felelősséget. Ennek értelmében egyebek mellett ezentúl a repülőjáratot, szállodafoglalást, vagy autóbérlést is tartalmazó, interneten foglalt szervezett utazásoktól el lehet állni, ha annak ára a foglalást követően nyolc százaléknál többet emelkedett, mintha azt utazási irodában foglalták volna le.
- A turizmus piacának megváltozása és az egyre gyakoribbá váló internetes foglalások miatt sürgősen modernizálni kellett a még a kilencvenes évekből származó irányelvet - hangsúlyozta a témáért felelős német néppárti képviselő, Birgit Collin-Langen.
Kitért arra is, a felülvizsgált jogszabály átfogóan megerősíti az európai utazók jogait, ugyanis kiterjed az új foglalási módszerekre, és garantálja, hogy az utazók teljes körű tájékoztatást kapjanak jogaikról. A jogalkotás során az iparág - személyfuvarozó cégek, utazási irodák és hotelek - gazdasági érdekeire is tekintettel volt a jogszabályok megalkotója.
Az utazási csomag fogalma is megváltozott a jogszabály megalkotásával, ezentúl magában foglalja majd az utazás legtöbb elemét, többek között a repülőjáratot, a szállást vagy az autóbérlést internetes vásárlás esetén is, amennyiben azok egy csomag részei. A szabályok ezentúl kétféle csomagra vonatkoznak, úgymint a szervezett utakra - amelyeket utazásszervező előre összeállít, és maga az utazó is testre szabhat -, és az úgynevezett utazási szolgáltatás együttesekre, például olyanokra, amikor a repülőjáratot lefoglaló utast a weboldal átvezeti egy autóbérléssel vagy szállással foglalkozó oldalra. Ez utóbbi típusba eső utazások, ahol az utazó nevét, fizetési adatait és e-mail címét egymás között továbbítják a szolgáltatók, valamint szintén utazási csomagnak minősüljön, ha a második szolgáltatást az első után legkésőbb egy nappal vásárolja meg az utazó.
E mellett fontos része a szabályozásnak, hogy a szerződés aláírása előtt az utazásszervezőknek, vagy az utazás értékesítőinek egyértelművé kell tenniük, hogy csomagról van szó. E mellett az utast tájékoztatniuk kell jogairól és arról, hogy ki viseli az anyagi felelősséget abban az esetben, ha valami probléma merül fel. E mellett kötelező lesz előre tájékoztatniuk az utast a tervezett indulási és érkezési időpontról és az esetlegesen felmerülő további költségek jellegéről. Az utazónak pedig jogában áll a szerződést felmondani abban az esetben, ha az utazás ára nyolc százaléknál többet emelkedik, vagy ha elháríthatatlan és rendkívüli esemény, például természeti katasztrófa vagy terroristatámadás történik az utazás célpontjában.