Megkezdődtek a munkálatok a terület stabilizálására, de a csúszás jelei már egyértelműek. A 70 falubeli többségét egy közeli síközpontban szállásolták el. Svájc alpesi régiói különösen érzékenyek a globális felmelegedésre: a gleccserek zsugorodásával a hegytetőn lévő jég olvadni kezd, így a kőzet instabillá válik - írja az Euronews.
Az utóbbi időben a szakértők megpróbálták megállítani a csúszást, és a helyzet javult is valamelyest, de ez a falu fölötti hegy állapotán nem segített. A lakók már eddig is rendszeresen találkoztak a hegyoldalon lezúduló nagy sziklákkal, melyek a kertjeikben álltak meg, a tudósok szerint pedig a helyzet az utóbbi időszakban rosszabbra fordult.
A falu helyzete nem egyedi, Svájc alpesi régiói ugyanis különösen érzékenyek a globális felmelegedésre. A gleccserek zsugorodásával a hegytetőn lévő jég és a permafroszt olvadásnak indul, így a kőzet sokfelé instabillá válik. A kutatók adatai szerint a svájci gleccserek tömege kevesebb mint a felére csökkent az elmúlt száz évben, a svájci Alpok pedig tavaly egyetlen év alatt elveszítette a jégmennyiségének hat százalékát.
Euronews