London: pálmafák a betondzsungel közepén

A nyár ellenére időről időre gyakori kiadós záporok zavarják meg a brit főváros nyüzsgő napjait. Esernyős turisták százai járkálnak szerte a városban, de ez nem szegi a kedvüket, a csapadékkal is megbarátkoznak. Aki ezekben a napokban Londonban jár, jól láthatja hogy már beindult az idei idegenforgalmi főszezon. Rengeteg a vendég, a világ minden részéről jönnek a látogatók.

Mert Londonnak varázsa van. A piros emeletes buszok, a metrók tele vannak táskás, esőköpenyes emberekkel. Közülük sokan indulnak a Temze-parti egykori erődbe, a Tower-be. London egyik jelképe ez, ahol naponta több ezer kíváncsi turista fordul meg. A több tornyú épületet az utóbbi időben teljesen felújították. A főbejárat előtti téren szabadtéri színpadot emeltek, ahol naponta más-más együttes, illetve kórus lép fel.

Börtönőrruhás idegenvezetők

Ott jártunkkor például az egyik iskola ütőshangszereket megszólaltató csapata szórakoztatta a turistákat. Az erődbeli tájékoztatókat pedig a hagyományos, fekete alapon piros csíkos öltözetű híres börtönőrök - a beefeaterek - adták, és több nyelvű, nyomtatott térképeket nyújtottak át a látogatóknak a Tower egyes részeiről. Többféle vezetett túra közül választhattunk, mi a Tower meséi mellett döntöttünk.

Ahogy mondják, London citadellája, az európai kontinens legrégibb erődje jó állapotban maradt meg az utókornak. Kezdetben csak egy toronyból állt, viszont az elmúlt több mint kilencszáz évben - mióta építették - a tornyok együttese alakult ki, amelyek ma is látogathatók. Az erőd hosszú története során királyi palotaként, börtönként, vesztőhelyként és fegyvertárként is szolgált. Ma múzeum és a királyi ékszerek fontos bemutatóhelye. Becses darabokat őriznek itt, ám az ékszerek közül a legértékesebb Viktória királynő koronája, amely 1838-ban készült és közel háromezer gyémántot tartalmaz. Sétánk során filmen ismerkedhettünk meg a mai uralkodó, a 90 esztendős II. Erzsébet királynő 1953-as beiktatási ceremóniájával.

A fehér torony varázsa

A túránk kihagyhatatlan része volt a fehér torony, amely a Tower legrégebbi épülete, még Hódító Vilmos kezdte el építtetni. Érdekessége, hogy királyi rezidenciaként is működött, melynek tanácsterméből írányították az országot. Most ezen a helyen az egykori lovagok páncéljait tanulmányozhattuk. Közülük is a legkiemelkedőbb a lovon ülő VIII. Henrik páncéljai. A torony felső és középső részén ma különböző fegyverek láthatók, alul pedig a különleges ágyúk gyűjteménye érdemel figyelmet. Az udvaron levő régi ágyúk mellett a királyi őrség katonái állnak vigyázva és időnként a puskájukkal járva tisztelegnek a régi fegyverek előtt.

A Tower Bridge története

A Tower Bridge szintén London egyik jelképe a maga különlegességével. Nem véletlenül, noha csak jóval később, 1894-ben adták át két gótikus kőtornyával. Itt kiállításon ismerhettük meg a híd építésének történetét, és láthattuk az eredeti gőzgépeket és akkumulátorokat is, amelyekkel korábban működtették a hidat. Ma viszont villamosenergia segíti ezt. A Tower Bridge kilátójából csodálatos panoráma nyílik Londonra, amely még szitáló esőben is sokakat meghökkent. Érdekesség, hogy az akkori brit Parlament előírásainak megfelelően a hídnak nemcsak a gyalogos forgalmat kellett biztosítania, hanem a legnagyobb tengerjáró hajók áthaladását is. Ezért kettős hidat építettek. A felnyitható középső nyílást egy kétszárnyú billenőhíd alkotja, míg a két gótikus kőtornyot több mint negyven méter magasan gyaloghíd köti össze.



Botanikus kert a négyemeletes épületben

A sétát követően London belvárosba indultunk, a metróval gyorsan célhoz is értünk. A fővárosban folyamatosan zajlanak a beruházások, egymás után nőnek ki az újabb lakó- és irodaházak a földből. Az égbe emelkedő házak belső udvaraiban kávézókat, sörözőket, éttermeket nyitottak, előttük szabadtéri bútorokat és hordókba ültetett fákat helyeztek el.

A házak között egy négyemeletes épületet is találtunk, amely a környék kulturális központja, mellette pedig iskola várja a diákokat. A centrumban könyvtárat, színházat, 5D-s mozit, művészeti galériát és konzervatóriumi termet rendeztek be. A hangversenyekre érkezőket ritka különlegesség fogadja: a terem egy különálló részében ugyanis botanikus kertet fedeztünk fel, ritka növényekkel. Kevesen gondolnák, hogy London szívében egy ház emeletén élő pálmákkal és lombos fákkal találkozhat. A kert megtekintése egyébként külön programot kínál a vendégeknek. Aztán amikor letekintettünk a konzervatórium teremablakából, a belső udvaron egy hosszan elnyúló tavat láttunk virágokkal teli padkákkal és nádassal. Szemet gyönyörködtető látvány volt, az emberi alkotóvágy szép példája a modern London közepén.


Ugyancsak ebből az ablakból ráláttunk az egykori londoni városfal maradványaira is, amelyet a régészek tártak fel. A modern mellett ez az antik rész is a brit főváros különlegessége. A kulturális központ záró szárnya pedig a London Múzeum - a Museum of London -, ahol a világváros története elevenedett meg előttünk a kezdetektől napjainkig.


Új program a Brazíliába látogató turistáknak

Új program a Brazíliába látogató turistáknak 

Kihagyhatatlan program annak, aki kikapcsolódásra és pihenésre vágyik.
Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság  az ÖRV kongresszusán

Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság az ÖRV kongresszusán 

Európa „túlzottan elkényelmesedett a jólétben, de optimista döntésekkel még lehet változtatni.
Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében

Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében 

Ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét.
Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség

Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség 

Ras Al Khaimah most a magyar piacot is célba vette.
Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást

Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást  

Azonban sokan látják úgy, hogy a szigorítás túl messzire megy.
Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai

Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai 

Egyelőre nem tudni, mitől szakadhattak le a lapátkerekek.
Csendes Olivér az ÖW-től továbblép

Csendes Olivér az ÖW-től továbblép  

Csendes Olivér, az Österreich Werbung (ÖW) digitális és innovációs igazgatója nyártól a Visit Hungary vezérigazgatójaként folytatja munkáját.
Ausztrália a legvonzóbb célország a munka miatt költözni vágyóknak

Ausztrália a legvonzóbb célország a munka miatt költözni vágyóknak 

Magyarország a korábbi, 2018-as felmérés óta 18 helyet csúszott vissza a népszerű városok rangsorában, így 2023-ban a 74. helyre került.
Új vasútvonal épülhet a spanyol tengerparton, ami összeköti a tengerparti városokat

Új vasútvonal épülhet a spanyol tengerparton, ami összeköti a tengerparti városokat 

Az új vonatvonal a turisták számára is lehetővé tenné, hogy minél többet fedezzenek fel Costa del Sol izgalmas turisztikai látványosságaiból.
Így nyerhet Bécsben a Sigmund Freud-kihívással

Így nyerhet Bécsben a Sigmund Freud-kihívással  

A részvételhez csupán az ivie városnéző alkalmazást kell letölteni.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?