Római kori fesztivál a portugál Rómában

Európa csücskében, Portugáliában is elkezdődött az idei turisztikai főszezon. Az Atlanti Óceán menti országba folyamatosan érkeznek a vendégek, nemcsak a fővárosba Lisszabonba, hanem a turisták által kedvelt többi településre is. Főleg franciák, németek, hollandok és kínaiak jönnek nagyobb számban. Erről győződtünk meg az ország északi részében levő Bragában is.

Amikor odaérkeztünk, éppen római kori fesztiválra készültek a nyüzsgő belvárosban. A nyári meleg sokakat vonzott erre a jeles eseményre. Az utcákon korabeli öltözékeket öltött fiatalok jelentek meg. Több helyen szabadtéri színpadot is emeltek, sőt római légiós tábort is építettek sátrakkal, egykor használt kézi fegyverekkel. Ahogy sétáltunk a belvárosban, az egyik színpadon római kori dalok csendültek fel éneklő fiatalokkal és gitárkísérettel. A környező utcákban pedig a feldíszített kézműves sátrakban kedvelt portékákat kínáltak a fafaragók, az ékszerkészítők és a bőrdíszművesek. Egy látványos kovácsműhelyben akítívan dolgozott a mester, mások viszont a régi szövés technikáját mutatták be a turistáknak. A solymárok madaraikkal foglalkoztak, mások pedig az egykori híres római lovas harci szekereket készítették elő a parádéra.

Nemzetközileg ismert búcsújáróhely

A vendégek nem kis örömére sokan fényképezhették és videóra is vették az ünnepi köntösbe öltözött utcák látnivalóit. Ezt követően tovább folytattuk utunkat - ahogy mondják -, ebben a tipikusan portugál városban, amely egyben egyetemi központ is. Így tele van fiatalokkal. Bragát ugyanakkor a portugál Rómának is nevezik, mert az ország vallási központja. Ám a népünnepeken a vallásos elemek jól keverednek a világi elemekkel, amelyek így válnak igazán érdekessé. Ebben a városban a legnevezetesebb látványosság a két tornyú, úgynevezett Sé katedrális, amelyben több építészeti stílus is felfedezhető, a romántól egészen a gótikiáig. Ahogy mondják, ez egy igazi antik imahely. De más vallási épületek, kastélyok is találhatók. Például a Raio palota, amelyet Mexikói Háznak is neveznek. Ugyancsak nevezetes a városháza épülete, mellyel szemben egy barokk szökőkút díszlik. De érdekes volt látni az egykori érseki palotát is, amelyet a XIV. században emeltek és többször át is építettek. Jelenleg városi könyvtár és leveltár működik benne. A turisták által viszont az egyik legkedveltebb hely a Köztársaság tér, a szépséges épületeivel, ahol naponta sokan megfordulnak. A belvárosi séta után autóbuszra szálltunk és a mintegy hat kilométerre keletre levő Jó Jézus templomhoz mentünk, amelyet egy nagy dombon építettek. Ez a római katolikus hívők egyik nemzetközileg is ismert búcsújáróhelye és Portugália leglátványosabb kegytemploma.

Ahol még vizes sikló működik

A barokk stílusú templom-együtteshez egyébként egy monumentális gránitlépcső sor - a Via Sacra - vezet, amelyet érdemes megmászni, mert turisztikai látványosság. Ennek a gyalogos útnak az első szakasza egyetlen ösvényből áll, melynek a lépcsőit kápolnák kísérik vallási képeket felidézve. Például az utolsó vacsorát, a pilátusi ítéletet, vagy Jézus keresztre feszítését. Végezetül pedig az öt érzék díszlépcsősora következik, a látást, a hallást, a szaglást, az ízlelést és a tapintás szimbolizáló öt kúttal. Ezen keresztül értünk fel az Erény Lépcsőjére, amelynek alakjai a hitet, a reményt és a szeretetet testesítik meg. Egyébként nem kis teljesítmény volt a mintegy 120 méter magasan levő templomot sétálva elérni, de a tetőn a város szép panorámája és a templom látványa tárult elénk. Ezen a helyen az is sokaknak jelentett élményt, hogy egyedülállóan itt közlekedik az a vízzel hajtott felvonó, amelyet még 1882-ban létesítettek. Rendszeresen használják ezt a járművet, főleg a családok. A kétezer éves városra letekintve pedig - amelyet egykor a kelták alapítottak, aztán a római adminisztráció központja volt - különleges látványban gyönyörködhettünk. A zarándokhely környékét pedig rendezett parkerdő veszi körül, ahol ösvények várják a sétálni vágyókat. Emellett négy, kényelmes szállodában fogadják a vendégeket, akik csónakázhatnak is a szépen kialakított tavon. 

Városnézés két keréken

Bragában természetesen a vendéglátásra is nagy hangsúlyt fektetnek. Mindezt több étterem, kávézó biztosítja, ahol a minőségi konyhákban készülő helyi specialitásokat is megkóstolhatják a turisták. Így nemcsak a halételeket, hanem például a kacsás rizst is, amely itt népszerű étel. Mindezek mellett az is praktikus megoldás, hogy a városban kerékpárt is bérelhetnek, akik ezt szeretnék. Az érdeklődők ugyanis a két kerekű járművekkel gyorsabban bejárhatják ezt a szép települést.


Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.
Az Adria királynője – húsvéti virágünnep Opatijában

Az Adria királynője – húsvéti virágünnep Opatijában 

Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi Dezső és Móra Ferenc is.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.