Bár elvileg a schengeni övezeten belüli utazások során is magunknál kell tartanunk valamilyen igazolványt, eddig a legtöbb országba érkezve ritkán kérte azt a turistától bárki. Az utóbbi időben azonban egyre több országban számíthatunk okmányaink ellenőrzésére a schengeni övezeten belül is. Míg egy brüsszeli repülőjárattal még oda- vissza megjárhatjuk az utat úgy, hogy senki nem kéri az iratainkat, Párizsba, Németországba, Svédországba és Dániába már csak azután léphetünk be, ha előtte ellenőrizték az okmányainkat.
Jelenleg 26 ország van benne a schengeni övezetben, ezek közül 22 az Európai Unió tagja, rajtuk kívül Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein.
Hat uniós ország ugyanakkor még nem lépett be az övezetbe, ezek a következők: Bulgária, Horvátország, Ciprus, Írország, Románia és az Egyesült Királyság. Németország és Ausztria a menekültáradat miatt tavaly szeptemberben vezette be a határellenőrzést, Franciaország pedig a novemberi merényletek után szigorított. Dánia és Svédország az idén év elején döntött a határain az okmányellenőrzés visszaállítása mellett.
A francia Nemzetgyűlés legutóbb 2016. február 25-e éjfélig meghosszabbította az ország területén érvényben levő szükségállapotot – tájékoztat a Külügyminisztérium konzuli szolgálata, ahol az alábbiak is olvashatók:
„A hatóságok továbbra is fenntartják a legmagasabb terrorellenes készültségi szintet. A határátkelőhelyeken visszaállították a szigorú ellenőrzést, de a határokat nem zárták le. A repülőtereken nagyobb fennakadás nincs, de a megszigorított biztonsági ellenőrzés miatt elutazáskor javasolt jóval az indulás előtt kiérkezni.
Napjainkra Párizsba visszatért a megszokott élet. Ez a párizsiak és a franciák kinyilvánított akarata: bár félnek, de nem hagyják, hogy a merényletek bármit is változtassanak a francia hétköznapokon, gondolkodáson, szabadságjogokon. Párizs nevezetességei, a turisták által kedvelt közösségi helyek, múzeumok a megszokott nyitva tartásuk szerint látogathatók, de a városban fokozott rendőri és katonai jelenléttel kell számolni.
Felhívjuk továbbá a Franciaországba készülő magyar állampolgárok szíves figyelmét arra, hogy a franciaországi repülőtereken, a vasútállomásokon és a kikötőkben, továbbá a kiemelt idegenforgalmi nevezetességek környékén fokozott biztonsági intézkedésekkel találkozhatnak. Ezek a közrend- és közbiztonság védelmi intézkedések (francia elnevezésük: Vigipirate) a lakosság és az idelátogató turisták érdekeit és biztonságát szolgálják, ezért az ellenőrzésre szóló hatósági felkérés esetén kérjük, legyenek együttműködőek.
Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel vagy érvényes kártya típusú személyi igazolvánnyal, vízum nélkül utazhatnak Franciaországba. Vízum felvételére a 90 napnál hosszabb idejű tartózkodások esetén sincs szükség.
A francia hatóságok ugyanakkor a belépéskor és a tartózkodás során bármikor ellenőrizhetik, hogy a beutazó vagy már az országban tartózkodó magyar állampolgár rendelkezik-e a tartózkodás anyagi fedezetével, lakhatási, pénzügyi és egyéb tárgyi feltételeivel. Az ellenőrzéskor a francia határőrizeti és idegenrendészeti hatóság a 47,80 euró/fő/nap összeget tekinti irányadónak. Az összeg igazolására a nemzetközi pénzügyi forgalomban elfogadott bankkártya, hitelkártya, utazási csekk, átváltható konvertibilis valuta, vagy a szállás és az ellátás fedezetét magában foglaló meghívó levél is elfogadható.”