Az STR riport adatai szerint a világ szállodaiparában 2012 első két hónapjában az elmúlt évhez hasonlóan, a gazdaság fejlődésével összhangban a legnagyobb növekedést, a legjobb teljesítményt továbbra is Ausztrália & Óceánia, Délkelet Ázsia, Közel – Kelet és Dél-Amerika szállodái mutatják. Európa szállodái a téli időszak ellenére továbbra is jobban teljesítnek a 2011-es évhez képest.
Az európai régiók között minden szállodai mutatószám tekintetében a Kelet – Európai régióban érték el a legdinamikusabb növekedést. A Közép-Kelet európai régióban vizsgált 5 ország között a magyarországi szállodák REVPAR mutatójának növekedése Ausztria és Csehország szállodáinak növekedését nem érte el, de meghaladta a szlovák és a lengyel szállodák teljesítményének javulását.
A nehézségek ellenére nőtt a budapesti kapacitás
Az STR riportban vizsgált 31 európai város között Budapest szállodái szobafoglaltságban a 30., nettó átlag szobaárban és nettó REVPAR-ban egyaránt a 29. helyen voltak 2012 január – februárban.
Érdekes, hogy a hazai szállodai kapacitás 2011 februárjában közel 8 %-kal volt nagyobb, mint egy évvel korábban annak ellenére, hogy a szállodák üzletmenete, jövedelmezősége a 2008-2010 közötti gazdasági, pénzügyi válság miatt drasztikusan romlott.
A KSH adatai szerint kiugróan nőtt a múlt évhez képest a gyógyszállodai kapacitás. Ennek magyarázata, hogy a KSH részére adatokat szolgáltató szállodáknak 2012. január 1-től lehetőségük van megadni a szálloda típusát, amivel több, nem „klasszikus gyógyszolgáltatást nyújtó” hotel úgy élt, hogy gyógyszállodának jelölte magát.
Nagyobb külföldi forgalom, alig emelkedő átlagárak
Az idei év első két hónapjában a hazai szállodák iránt különösen a külföldi kereslet fejlődött dinamikusan. A januárban a múlt évhez képest még javuló belföldi érdeklődés februárban stagnált.
A főleg élénk külföldi keresletnek köszönhetően a hazai szállodák szobafoglaltsága javult, de annak ellenére, hogy a 2012 január – februári EURO/ HUF 299 Ft átlagos árfolyam 9,4 %-kal gyengébb volt a bázisnál, a szállodai szobaárak csak kis mértékben, 1,9 % -kal emelkedtek.
Az országos szállodai teljesítményeket a fővárosi, illetve a vidéki gyógy szállodák eredményeinek javulása határozta meg.
2012 január – februárban a hazai szállodák összes bruttó szoba árbevétele 13.584 millió Ft volt, a bázisnál 11,8 %-kal több volt, ami 16,8 %-kal meghaladta 2011 hasonló időszakát, s az országos összes szoba árbevételnek 49,5 %-át tette ki.
A vizsgált időszakban a szállodák bruttó szoba árbevétele a balatoni régióban 1.483 millió Ft volt 3,6 %-kal magasabb a múlt évinél.
{kapcsolodo_fajlok||align=left|width=208}
Dinamikus növekedés az orosz piacról
A beutazás szempontjából meghatározó 10 legfontosabb piacunk mindegyikéről – az osztrákot kivéve – növekedés mutatkozott. Közülük kiemelkedő az orosz piac fejlődése, ahonnan a szállodai vendégéjszakák száma 58,8 %-kal nőtt 2012 első két hónapjában. Az orosz vendégek elsősorban vidéki gyógy szállodáinkat veszik igénybe.
Újra jön föl a Dél-Dunántúl
2012 január – februárban a kereskedelmi szálláshelyeken megjelenő vendégéjszakák száma Dél – Dunántúlon 24,3 %-kal, Dél – Alföldön 22,8 %-kal, a budapesti régióban 15,7 %-kal, Észak – Magyarországon 3,9 %-kal, a Tisza tónál 2 %-kal, Észak – Alföldön 0,1 %-kal nőtt, a Balatonon 1,9 %-kal, Nyugat – Dunántúlon 1,8 %-kal, Közép – Dunántúlon 0,4 %-kal csökkent.
Feltűnő, hogy míg 2011-ben a Dél – Dunántúli régióban a volt a legnagyobb mértékű visszaesés, addig itt idén az év első két hónapjában a legnagyobb mértékű növekedés, fejlődés mutatkozik.
A KSH adatai szerint 2012 január – februárban a kereskedelmi szálláshelyek iránti belföldi keresletben nagy szerepet játszó üdülési csekkekből a szállodákban 766,4 millió Ft értékben váltottak be, míg a bevezetés elején tartó SZÉP kártyákkal 71,5 millió Ft értékben fizettek a hazai szállodákban. Az SZÉP kártyák szállodákban jelentkező forgalma az üdülési csekkekének 9,3 %-át tette ki.
Az üdülési csekk és a SZÉP kártya együttes forgalma 837,9 millió Ft volt az év első két hónapjában, azaz a szállodákban jelentkező belföldi vendégek által generált 4.766 millió Ft forgalomnak 17,6 %-át fizették a vendégek ezekkel az eszközökkel.
Figyelemre méltó, hogy az üdülési csekk és a SZÉP kártya együttes 837,9 millió Ft összegéből 636,9 millió Ft-ot , azaz annak 76 %-át gyógy és wellness szállodákban használtak fel. A gyógy és wellness szállodákban felhasznált 636.9 millió Ft értékű üdülési csekk és SZÉP kártya a gyógy és wellness szállodák hazai vendégei által generált összes forgalomnak 22,1 %-át tette ki 2012 január – február hónapokban.