Posztszocialista vendégek töltik meg a vidéki szállodákat

A hazai szállodaipar kiemelkedő eredményeket ért el 2016-ban. Javult a magyarországi, a budapesti hotelek teljesítménye az EU más tagországaina eredményeihez képest is. Vidéken a top 10 beutazó piac közül 6 – Csehország, Románia, Szlovákia, Oroszország, Lengyelország, Ukrajna – egykori szocialista ország volt 2016-ban.

A szállodák forgalma, minden mutatószáma rekordszintre emelkedett tavaly. Az éves jó eredményekhez hozzájárult a decemberben mutatkozó nagyon erős keresletnövekedés, melynek mértéke messze meghaladta a január – november közöttit - adta hírül aktuális Trendriportjában a Magyar Szállodaszövetség.

Ennek oka az is, hogy 2015 decemberében – a migránsválság, a párizsi merénylet következtében - csökkent a beutazó forgalom, s ahhoz képest 2016 utolsó hónapjában országos szinten 21,4%, Budapesten 22,2% növekedés volt a külföldi szállodai vendégéjszakákban.

A magyarországi hotelek éves összes bruttó forgalma 9,7%-kal, bruttó szoba árbevétele 11,9%-kal múlta felül a tavalyit. A belföldi vendégéjszakák 8%-kal, a külföldiek 7%-kal nőttek. A hazai keresletnek a külföldit felülmúló növekedésében a keresetek emelkedése, az erősődő vásárlási kedv, az alacsony üzemanyagárak mellett szerepe volt a Szép kártya 5,8%–kal bővülő szállodai felhasználásának is. 

A külföldi vendégszám növekedésében idén a vidéki szállodák messze megelőzték a budapesti hoteleket. A budapesten kívüli hotelekben a külföldi vendégéjszakák száma 10,5%–kal, budapesten csak 5,2%-kal nőtt. A fővárosi szállodákban a külföldi keresletben tapasztalt kisebb növekedést ellensúlyozta az átlag szobaárak országos átlagot meghaladó növekedése. 

A magyarországi szállodákban jelentkező összes külföldi vendégéjszaka 80,4%-a Európából, 10,7%-a Ázsiából, 7,5%-a Amerikából, kb 1,5%-a Ausztráliából és Afrikából érkezett. Az Európai Unióból 7,5%-kal, az európai országokból 6,9%-kal, Ázsiából 14,3%–kal nőtt a kereslet. Az utóbbi annak tulajdonítható, hogy Kínából 37,9%, Izraelből 20,3%, Dél-Koreából 26,1% volt a növekedés.

Legnagyobb beutazó piacainkról különösen erős kereslet növekedés mutatkozott Csehországból (+20,2%), Romániából (+16,6%). A tíz legnagyobb beutató piacunk között Csehország a 3., Románia a 8. helyre került.

A legnagyobb beutazó piacunkról – Németországból – évek óta először növekedés történt, 0,3%-kal nőtt a vendégéjszakák száma.

Bár lassabban, de folytatódott a kereslet leépülése az orosz piacról. Éves szinten 5,3% volt a vendégéjszakák számának csökkenése, miközben az orosz–ukrán konfliktus ellenére ukrajnából 24,4% növekedés történt.

Budapesten a 10 legnagyobb beutazó piacunk közül három esetében – Németország, Olaszország, Oroszország – visszaesés történt. Ennek is tulajdonítható, hogy Kína bekerült a legnagyobb 10 közé a 9. helyen.

A vidéki hotelek forgalmának növekedése a fővárosiakhoz hasonló módon emelkedett. A fővároson kívüli szállodák összes bruttó forgalma 9,6%–kal, szobaárbevétele 12%–kal nőtt, miközben a fővárosban az összes forgalom 9,8%–kal, a szobaárbevétel 11,8%-kal lett nagyobb a múlt évhez képest.

Vidéki szállodáinkban a belföldi vendégéjszakák száma 7,6%–kal, a külföldi 10,5%–kal emelkedett. Utóbbi a szlovák, a cseh, a román, a lengyel, az ukrán beutazás átlagot messze meghaladó erősödésének köszönhető.

Budapest és vidék top 10 beutazó piacának jelentős különbségeire is érdemes odafigyelni. 

Budapesten a 10 legnagyobb piac között csak egy volt szocialista ország – Oroszország- található. Az orosz vendégéjszakák aránya a 10 legnagyobb beutazó piac vendégéjszakáinak csupán 6,9%-át teszi ki.

Vidéken a top 10 beutazó piac között 6 – Csehország, Románia, Szlovákia, Oroszország, Lengyelország, Ukrajna – egykori szocialista ország volt 2016-ban. Az ezekből érkező összes vendégéjszaka a 10 legnagyobb beutazó piac vendégéjszakáinak 65%-át érte el.

A balatoni régióban levő szállodák összes forgalma 8,5%–kal, szobaárbevétele 12,1%–kal múlta felül a bázist.
A szállodai kategóriák között országos szinten és budapesten is a 3* hotelek teljesítettek legjobban. Ezeknél a bruttó revpar mutató növekedése 12,1%, illetve 13,9% volt.

2016-ban országos szinten összesen 15 hotel nyílt meg 887 szobával. Ebből 3 budapesten 136 szobával, 12 vidéken 751 szobával. 2015. Során országos szinten összesen 22 szálloda – ebből budapesten 4, vidéken 18 – nyílt meg 944 szobával.


A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum

A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum 

A BKV – a Magyar Autóklubbal együttműködve – az idén is csatlakozik a közlekedési kultúra napja programsorozathoz.
Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál

Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál 

Új értékesítési vezető érkezett a német hátterű utazásszervezőhöz.
Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén

Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén 

Új fejezet nyílik a Sziget életében, megőrizve a különleges atmoszférát és a változatos programokat, miközben látványos újításokkal is várják a látogatókat.
Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán

Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán 

„Ez Magyarország legszebb szabadidősport-rendezvénye”, hallhattuk az ALDI Futógála beharangozó eseményén május 8-án, a Cafe Frei BudaParton lévő egységében.
75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest

75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest 

Idén Sopronban indul a fesztiválszezon.
Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon

Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon  

Az idei Gizella Napok keretében, május 10-én és 11-én vezetett sétákon fedezhetjük fel a Szent Mihály Főszékesegyházat, ahol Szent István király hitvesének két ereklyéjét is őrzik.
Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában

Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában 

Hamarosan az ország több pontján is megtekinthető a Szipál-univerzum.
TKI: az ágazat szereplői negatívan látják helyzetüket

TKI: az ágazat szereplői negatívan látják helyzetüket 

Bár a turizmus bizalmi mutatói még így is kedvezőbbek, mint a nemzetgazdasági átlag vagy más ágazatok indexei, a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás és az egyéb turisztikai szektor is visszaesést mutat.
Együttműködési megállapodás az erdő és a természet védelméért

Együttműködési megállapodás az erdő és a természet védelméért  

Célja, hogy a terület ökológiai, klímavédelmi és turisztikai szempontból is megújulhasson.
Új szakember a HotelPremio Group csapatában

Új szakember a HotelPremio Group csapatában 

Senior event szakember érkezett az ügynökséghez.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.