Egyelőre még nem engedi magához az újszülöttet az anyja, ezért tápszerrel táplálják gondozói, de már nap közben szüleivel egy kifutóban van. A zsiráfoknak 9 alfaja van, az állatkertekben főleg a Rotschild-zsiráfot tartják. A recés zsiráfok fajtájába tartozó patások Magyarországon csak a debreceni állatkertben élnek, Európában 158 egyed létezik belőlük 42 tartó helyen. 21 tenyésztő közösségben szaporodnak az állatok, mely közösségnek tagja a Nagyerdei Kultúrpark Nonprofit Kft., Állatkert, Növénykert és Vidámpark – mondta dr. Nagy Gergely Sándor ügyvezető. A recés zsiráfok fajtája jellegzetes mintázatáról kapta nevét.
Első ellés
Az újszülött zsiráf anyja első elléséből született 430 napi vemhességet követően. A kislány sötét foltos, ezért inkább az apjára hasonlít. Az először ellett anya nem tudja, hogy mit kell kezdeni újszülöttjével, a kis állat menne hozzá, de anyja idegenként kezeli, még nem szoptatja, ezért tápszerrel etetik gondozói. A nap 24 órájában állatápoló vigyáz rá. Napközben összeengedik a szüleivel a külső kifutóban, s látják, hogy az anyja terelgeti, éjszakára különválasztják őket. Körülbelül 170-180 centiméter hosszú az újszülött, s 50-60 kilogramm súlyú. Nem gyakori zsiráf utód születése az állatkertekben, tavaly Európában 11 egyed látott napvilágot. 2006 óta élnek recés zsiráfok a debreceni állatkertben. Tíz év munkája van a zsiráftartásban, mire beköszöntött az égi áldás – fogalmazott az ügyvezető. Az első hat hónapot végig fogjuk izgulni a kis zsiráfért. A tartáshoz biztosítani kellett a szakértelmet, a tartástechnikai feltételeket. Így a megfelelő méretű és fűtésű zsiráfházat a szükséges felszereltséggel. 2003-ban épült a ház, az önkormányzat 30 millió forintot áldozott rá.
Génbank
Az állatkert az európai fajmentő programban dolgozik, mely munka fő célja a stabil genetikai populáció, génbank létrehozása, a háttér megteremtése a természeti környezetnek. Európában a szibériai hiúz is ennek a programnak köszönhetően menekült meg a kipusztulástól. A kis zsiráfot figyelmesen gondozzák ápolói, maguk között Csellónak hívják, ugyanis a hangszerhez hasonlóan tartja magát a kétnapos állat etetéskor. A fiatal állat ismerkedik a testével, például lefekvéskor, felkeléskor próbálgatja nyakát, hogyan helyezze el. Először tekergette, de már kitapasztalta a célszerű mozdulatokat – mondták a gondozói.