Mit jeleznek a féléves NTAK-adatok? És mire számítsunk főszezon idején?

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) egy szerdai háttérbeszélgetésen mutatta be, milyen eredménnyel zárta az idei első félévet hazánk turizmusa. Valamint a júniusi foglalások, a nyár többi részére vonatkozó előfoglalások alapján milyen számokat, eredményeket várnak a nyár hátralévő részére.  

Czelleng Ádám, az MTÜ kutatási és ágazati képzési igazgatója, slide-ok segítségével magyarázta el a jelenlegi helyzetet, ami, megítélésük szerint, több, mint biztató. Főként, tegyük azonnal hozzá, a mindenki által ismert erősen nehezítő körülmények - velünk maradó covid, égbe szökő infláció, durvuló energia- és alapanyagárak – tükrében.

 

Nincs mese, ezek a valós adatok

Mint a szakértő elmondta, számaik real time adatok, azaz azonnali valós időben látják a számokat a beérkező információk alapján. Ez alapján tudható, hogy a júniusi összes, azaz 4 milliós vendégéjszakaszámból 2,6 millió a belföldről érkező, ami azért is különösen örvendetes, mert 15 százalékkal többen érkeztek belföldről 2022 nyarának első hónapjában, mint a csúcsévnek kikiáltott 2019-es esztendőben ugyanekkor. És akkor még szót sem ejtettünk a 2020-ban beküldött foglalási adatokról, ugyanis amazokat 50 százalékkal szárnyalja túl.

A mostani, 2022-es júniusi számok közel negyede (23%) Budapesthez köthető, a legtöbben a Balatonnál foglaltak szállást az év hatodik hónapjában (28%), ezeket követi Debrecen, a Mátra és Bükk.

A féléves adatokat elemezve pedig a szakértő kijelentette, 15,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az ország különböző szálláshelyein, illetve nyilván ennél többet, tette hozzá Czelleng Ádám, mivel az Ukrajnából érkezettek foglalásait kiemelték a rendszerből, ők ugyanis nyilván nem turisztikai céllal érkeztek hozzánk, hanem a háború elől menekültek, azaz kényszerből. Egyébként, mint megtudtuk, ez még 900 ezer plusz vendégéjszakát jelentene – ha benne hagyták volna a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatkezelési listájában. 

 

Mit hoz a jövő?

A szakember kijelentette, az általuk mért adatok alapján 2022 végéig 37 millió vendégéjszakát várnak, valamint a trendekből az is látszik, hogy a főváros kezdi sorait rendezni, hiszen ismét emelkednek Budapesten a számok, és ez elsősorban a külföldiek foglalásának, valamint a sorozatban megrendezett nagyeseményeknek – Úszó VB, Forma-1, Sziget Fesztivál – köszönhető. 

A júliusi, augusztusi előfoglalások kapcsán pedig megjegyezte a szakember, az év hetedik hónapjában eddig 3,2 millió előfoglalást látnak (tavaly 3,5 millió volt ugyanekkor), augusztusra pedig 2,5 milliót (ez 1,5 millióval több, mint 2021 augusztusára ugyanekkor).

Az üzleti turisztikai ágazat idén még nem remélhet fényes esztendőt, nem csoda, hogy a legtöbb jelentős eseményüket jövőre, vagy 2024-re hirdetik meg – e területen még nem várható számottevő vendégszámot generáló eredmény. 

Budapestről szólva azt is hallhattuk, a a fővárosi szállodásoknak ideje elfogadni a tényt: a Szép-kártya erős hívóerő, azaz ahol elfogadják, oda szívesen foglal belföldi turista, mint ahogy ez látható vidéki szálláshelyek esetén, ahol a foglalási adatok 25 százaléka, azaz jelentős része, Szép-kártyával történik.

Amire reagál a közeljövőben az MTÜ, hiszen naprakészen figyeli és elemzi a piacot: most a művészetek és a kultúra nagy vonzerő, a social media területén egyfajta topturisztikai termékké vált, így ezt a turistamágnest kihasználják ők is marketingtevékenységük esetén.

 

Mi az a célzott marketing? És mire való?

Czelleng elmondta, nyilván észrevehette bárki, a covid elmúlt két éve alatt a Balatont nem vették be marketingstratégiájuk fő pilléreként – hiszen a hazai tenger anélkül is tömve volt vendéggel. Inkább az országnak olyan részeit, régióit promotálták stratégiájuk során – és ezt követik idén is -, ahová kevesebben érkeztek, ahol szükség volt arra, hogy az adott hely értékeit, élményeit bemutassák, és azt megismerve felkeltsék az utazókban az érdeklődést.

Valamint stratégiájuk fő része és célja, hogy négy évszakos desztinációkat promotáljanak, azaz a Balatont is például inkább akkor mutassák be – amikor sokkal kevesebb vendég érkezne a tó partjára, azaz a nyári hónapok elmúltával: ősztől tavasz végéig mutatva szépségeit.

A fő cél, fogalmazott végül a szakértő, hogy hazánk minden egyes régiójának csökkentsék a szezonális kitettségét, célzott marketinggel segítsék a vendéget a döntésben, hogy olyan helyeket keressen fel, ahol nem a tömegturizmus, hanem a számára egyedi, különleges és értékes élmény várja. Akár az országnak egy olyan pontján, ahol még sosem járt, ahová nem jutott volna eszébe indulni, hacsak nem csábítja oda érdekes, számára vonzó látvány, információ.

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: Turizmus Online / MTÜ


A szakma reagálása a SZÉP-kártya felhasználásának változásáról

A szakma reagálása a SZÉP-kártya felhasználásának változásáról 

A SZÉP-kártya felhasználási szabályainak 2025. január elsejei módosítása milyen hatással lehet a hazai turizmus és vendéglátás szektorra?
Vitézy Dávid 5 pontba szedte, miért hintették be sóval Budapest marketingcégét

Vitézy Dávid 5 pontba szedte, miért hintették be sóval Budapest marketingcégét 

A közlekedési szakértőként elhíresült politikus legfrissebb Facebook bejegyzésében részletesen beszámol arról, miért tartotta fontosnak, hogy a 2025. évi költségvetésben megvonják a főváros marketingügynökségének, a Budapest Brand forrásainak nagy részét.
Egy korszak vége: bezár az ikonikus Körszálló

Egy korszak vége: bezár az ikonikus Körszálló 

Október végén robbant a hír, hogy lebontás fenyegeti a Körszállót, hivatalos nevén a Hotel Budapestet, most újabb részletek derültek ki.
Márciusban életre kel a rakpart

Márciusban életre kel a rakpart 

Télen kell készülni a nyárra, idén is lesz rakpartnyitás, nem is akárhogy – írta a főpolgármester a Facebook-oldalán csütörtökön.
Szlovák-magyar összefogás Somoskő és Salgó váránál

Szlovák-magyar összefogás Somoskő és Salgó váránál 

Közösen dolgozik Salgótarján és a szlovákiai Sátorosbánya önkormányzata, valamint a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum Somoskő és Salgó várainak értékmentésén európai uniós támogatással.
Egyelőre két hazai síterep működik, de hétvégén nyithat a többi is

Egyelőre két hazai síterep működik, de hétvégén nyithat a többi is 

Szerdán több helyen hullott néhány centiméter hó, de ez még nem elegendő a sípályák üzemeltetéséhez.
Globális rendezvényiparági előrejelzés 2025-re

Globális rendezvényiparági előrejelzés 2025-re 

Egy friss tanulmány áttekintést ad a globális rendezvényágazat idei évi kilátásairól, trendjeiről.
Így kerülte ki egy budapesti apartmankomplexum az Airbnb tilalmat

Így kerülte ki egy budapesti apartmankomplexum az Airbnb tilalmat 

A Király utcai Central Passage Társasház már megtalálta a módját, hogy továbbra is szálláshelyként működhessenek a lakásai.
Izgalmas kiállítás Füreden, a magyarok egyik nagy festőjének műveiből

Izgalmas kiállítás Füreden, a magyarok egyik nagy festőjének műveiből 

Egy híres magyar művész képei az űrben és David Bowie szívében is helyet kaptak. Most alkotásaival a Balatonra csalogatják a turistákat. A Vasarely kiállítás január 18-tól március 9-ig lesz látható Balatonfüreden.
Miniszteri ígéret: június 30-ára megnyílhat ismét a miskolctapolcai barlangfürdő

Miniszteri ígéret: június 30-ára megnyílhat ismét a miskolctapolcai barlangfürdő 

Az ígéret szép szó, ha betartják, úgy jó.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.