A San Franciscóból indult hajó 14 800 kilométert tett meg csendes-óceáni útja során. Útjának célja, hogy felhívja a figyelmet a műanyag hulladékok okozta jelentős problémára, illetve az újrahasznosítás lehetőségére.
Thor Heyerdal, norvég kutatónak valószínűleg eszébe sem jutott volna 1947-ben, amikor papiruszból készült hajójával, a Kon-Tikivel átszelte szintén a Csendes-óceánt, hogy évtizedekkel később hajója ihleti egy hasonló lélekvesztő nevét. Így lett a műanyag katamarán Plastiki. A teljes egészében újrahasznosított hulladékból épült, 18 méteres hajón az energiát napelem, szélkerék illetve egy kerékpár hajtotta áramgenerátor biztosította. A hajótest 12 500 műanyag palackból áll. A flakonokat cukornádból és kesuból készült ragasztóval ragasztották össze, árboca használt alumínium öntözőcsövekből készült.
De nem csupán a hajó neve utal Heyerdal expedíciójára: a jeles norvég kutató két unokája is részét képezte a hatfős személyzetnek. A személyzet a négy hónapos út során sós vízzel zuhanyozott, de használt saját vizeletéből visszanyert vizet is.
Az expedíciót vezető David de Rotschild bankárfi tájékoztatott: az ENSZ egy 2006-ban napvilágot látott jelentésének hatására fogott az út szervezésébe. A jelentés szerint a műanyagfélék komolyan veszélyeztetik az óceánokat.
Szó volt róla, hogy a Plastikit az eredeti tervek szerint az út végeztével szétszerelnék, de Rothschild elmondása szerint lehet, hogy megőrzik, és felhasználják későbbi, hulladék-újrahasznosítást népszerűsítő kampányaik során. (MTI)