Habsburg kalandozó eleinkre utaló tréfás felütését Varga Zoltán, a turizmusért is felelős Önkormányzati Minisztérium vezetőjének és Ikvai Szabó Imre, Budapest alpolgármesterének a jeles eseményt méltató szavai követték, utalva arra, mit is jelent a válság közepette a magyar idegenforgalom számára a kongresszus. Hármójukat megelőzően, pedig Páldi György, a Magyarországi SKAL Clubok elnöke nyitóbeszédében a rekordszámú, közel 1000 fő és 70 ország részvételével megnyitott eseményt egy Budapestnek átadott Nobel-díj jelentőségéhez hasonlította.
A világ legrégebben működő és legnagyobb, 1934-ben alapított, a turizmus minden üzletágát integráló turisztikai nemzetközi nem-kormányzati szervezetének 70. Világkongresszusának megnyitóján Hülya Aslantas Nemzetközi Elnöknő hangsúlyozva a szervezet válság idején játszott fontos szerepét, kifejtette, hogy a turizmus növekedése nem áll meg; 2020-ra a turisták jelenlegi, közel 1 milliárdos létszáma 1,5 milliárdra nőhet.
A hétfőn a Művészetek Palotájában kezdetét vevő kongresszus nemzetközi láncokhoz tartozó és független szállodákban elszállásolt résztevői étkezéseik során megfordulnak majd a Budapesti Nagyvásárcsarnokban, az Európa Hajón, valamint a város több tucat éttermében, valamint a Magyar Turizmus ZRt. által házigazdaként támogatott elnöki gálavacsora helyszínén, a Magyar Vasúttörténeti Parkban. A kongresszus záró rendezvénye a domonyvölgyi Lázár Lovasparkban kerül megrendezésre. A kongresszus résztvevői részt vehetnek különleges budapesti városnézésen, parlamenti látogatáson, gödöllői kiránduláson, szentendrei túrán, valamint alkalmuk lesz megismerni Budapest zsidó örökségét, de felülhetnek az új turisztikai attrakciónak számító kétéltű RiverRide városnéző buszra is.
Mint arról a Napi Turizmus korábban beszámolt, a november 6. péntekig tartó, a magyar turizmusra, remények szerint hosszú távon pozitív hatást gyakorló esemény jelentős, akár negyedmilliárd forintos adóbevételt jelenthet a magyar államnak.