Kovács Miklós, a Balatoni Regionális Projekt Iroda igazgatója
– A marketingtervben 2005-re célul tűztük ki, hogy ne csökkenjen a külföldi vendégforgalom és legalább 3 százalékkal növekedjen a belföldi vendégszám. Mérsékelten vagyok optimista azzal kapcsolatban, hogy mindez meg is valósul. A német piac megerősödésére ebben az évben egyelőre nem számítok, sőt még akár néhány százalékos visszaesés is bekövetkezhet a 2004-es vendégforgalomhoz képest. A német turistaforgalom fellendülése a régióban szerintem csak 2006-ban várható. A fizető vendéglátásban rosszabb, a szállodákban jobb képet mutatnak a német túraszervezők tavaszi előfoglalásai, mint az elmúlt évben ilyenkor. Igaz, hogy a hozzánk érkező németek 80 százaléka egyénileg érkezik, vagyis ez a biztató tendencia mindössze a német vendégek 20 százalékára vonatkozik. A dánok, osztrákok, skandinávok és a Benelux államok lakói lehetnek idén nyáron is azok, akik nagyobb számban jönnek, mint az azt megelőző években, mivel azonban a bázisszámok meglehetősen alacsonyak ezeken a küldőpiacokon, már néhány százalékos német elmaradást sem tud ellensúlyozni ez a bővülés. A Balaton jövőjét tekintve biztató, hogy a befektetők látnak fantáziát a régióban. Az elmúlt években komoly előrelépés történt a turisztikai infrastruktúra minőségi fejlesztésében. Több konferencia- és wellness-szálló nyílt, az idei szezonra pedig a balatonalmádi Auróra hotel átadása és kempingfejlesztések várhatók.
Csákvári Árpád, a Balatontourist Rt. igazgatója
– Kempingjeinkben a német és a holland vendégek előfoglalásai 10-12 százalékkal élénkebbek, mint tavaly ilyenkor. Ebből azonban még nem lehet komoly következtetéseket levonni, mivel a tavaszi bukkolásokból a teljes forgalmunknak legfeljebb 30-40 százaléka adódik. Új piacokat nem céloztunk meg az idén sem, mivel úgy véljük, nincsenek olyan potenciális küldőországok, amelyekből komoly volumenű vendégforgalmat várhatnánk. Az időjárás kissé aggasztó, az évnek ebben a szakában már meleg szokott lenni, és az esőzések nehezítik a szezonra való felkészülésünket. Pozitívum viszont, hogy hosszú évek óta nem volt ilyen magas a Balaton vízszintje.
Tusa Péter, a Club Aliga ügyvezető igazgatója, a Magyar Szállodaszövetség Balatoni régiójának elnöke
– A tavalyi esős és hideg nyárnál az idei szezon időjárása csak jobb lehet. A délkelet-ázsiai szökőár miatt az európaiak számára felértékelődhetnek a közeli desztinációk, illetve a tavak a tengerrel szemben, így a Balatonhoz is több vendég érkezhet. Legnagyobb versenytársunk azonban továbbra is a napsütéses horvát tengerpart, amely májustól már egészen Splitig autópályán közelíthető meg. A Balaton egyetlen védekezési módja az Adria elszívó hatása ellen a magas színvonalú, sokrétű kínálat kialakítása. Az a balatoni szálloda, amelyik fejlesztett az elmúlt években, már idén is kedvező nyárra számíthat. A tó környékén különösen nagyléptékű beruházásokra volna szükség a versenyképesség fenntartásához, a magyar adó- és pénzügyi szabályozórendszer azonban ellehetetleníti a szolgáltatókat többek között a szezon megnyújtására szolgáló konferenciaturizmus aránytalan mértékű megadóztatásával. A csökkenő bevételek miatt nem tudnak miből fejleszteni a szállodák, így jelentős részük továbbra is csak az alacsony és közepes igényszintű vendégeket tudja megfelelően kiszolgálni.
'