Csehországban jövőre már nem büntetik azokat, akik kábítószert tartanak maguknál kis mennyiségben saját használatra: heroin esetében maximum másfél grammot, kokainból 1 grammot, pervitinből 2 grammot, marihuánából 15 grammot, hasisból 5 grammot, míg ecstasyból 4 tablettát, és LSD-ből 5 adagot engedélyeznek a cseheknek. A cseh törvényhozás a bíróságok eddigi gyakorlatából indult ki, amikor megalkotta a szabályozást: az említett mennyiségek esetében a bíróság elnéző volt.
A magyar Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI) igazgatóhelyettese szerint az unió legtöbb országában egyre inkább a kereskedőket, és nem a fogyasztókat támadja a törvény. – A fogyasztókat nem kellene büntetni, mert azzal, hogy kábítószert használnak, más személy ellen nem követnek el bűnt – véli Topolánszky Ákos, az NDI igazgatóhelyettese a Borsnak. Csehországban is ezt követik, ahol Európában a legmagasabb a kábítószert kipróbálók aránya: a 16 évesek 43-44 százaléka kipróbált már valamilyen drogot, nálunk ez az arány 16-17 százalék. – Igaz: mindeközben a csehek kiemelkedően foglalkoznak a megelőzéssel és a kábítószerfüggők kezelésével, míg Magyarországon kritikusan kevés pénz van erre, mindössze 1,5-2 milliárd forint – folytatta a szakember. – A hatóságok eljárása a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekben összesen 8-9 milliárdot emészt fel. Topolánszky Ákos aláhúzta: a magyar társadalom nem elég érett arra, hogy a cseh példához hasonló szabályozást léptessenek életbe.
- Itthon virágzik a drogcsempészet - tudtuk meg Sipos Jenőtől, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) szóvivőjétől. – Tavaly 118 kilogramm, idén már 234 kilónyi kábítószert foglaltunk le. A toplista élén a heroin, a kokain, a marihuána és az ecstasy áll. A tavalyihoz képest több a kokainbehozatal: újra előkerültek az utóbbi években eltűnt kokainnyelő drogfutárok – magyarázta a szóvivő. Hozzátette: tudnak a csehországi törvénymódosításról, és készülnek rá. – Mivel vámhatáron történő ellenőrzés nélkül lehet oda eljutni, számítunk rá, hogy a drogturisták Csehország felé veszik az irányt – magyarázta Sipos Jenő.
- Magyarországon becslések szerint mintegy 100 ezer rendszeres marihuánafogyasztó él, és a mi ismereteink szerint a piac önellátó – állítja Tóth Barna, a Kendermag Egyesület szóvivője. Üdvözlik a prágai döntést, de nem bíznak benne, hogy hasonló változást Magyarországon is elérhetnek. - Nálunk struccpolitika folyik: a döntéshozók úgy vélik, a tiltással eltüntethető a probléma. Mindeközben csak a kannabisz-származékok forgalma eléri a 60 milliárd forintot, és ezt a pénzt az alvilág teszi zsebre - hangsúlyozta Tóth Barna. - Ráadásul a totális tiltás miatt a drogkereskedők többsége nem egyféle narkotikumot árul, így -például a marihuánafogyasztókat a díler gyorsan megkínálhatja más, veszélyesebb szerrel is. - Kétségtelen, hogy a toleráns törvényi szabályozás jó hatással van a kábítószerrel kapcsolatos bűnügyi statisztikákra - véli Dr. Bayer István, nemzetközi hírű addiktológus professzor. - A '70-es években a kenderszármazékokkal kapcsolatos könnyítés idején Hollandiában soha nem látott mértékben csökkent a heroinfogyasztók aránya, és az ehhez kapcsolódó bűnözési ráta is. (Borsonline)