Globális áttekintésben 2012 január–október között nemzetközi viszonylatban a legjobb teljesítményt a korábbi hónapokhoz hasonlóan Közel–Kelet, Ausztrália & Óceánia és Délkelet–Ázsia szállodái érték el. Az év első tíz hónapjában Európában a szállodai REVPAR mutató átlagos 5,2%-os növekedését magasan felülmúlta a Kelet–Európában elért 9,1%-os növekedés. Ennek ellenére az ebben a régióban elért 54,5 € 23,4%-kal az európai átlag alatt van.
A magyarországi szállodák teljesítménye Közép–Kelet Európában – a vizsgált 5 ország között - idén január–október hónapokban elsősorban a nagyon alacsony szállodai árak miatt, csupán a szlovákiai hotelekét múlta felül.
Az első tíz hónap
Az STR riportban szereplő 31 város között 2012 első tíz hónapjában Budapest szállodái szobafoglaltságban a 24. helyen végeztek, Athént, Pozsonyt, Bukarestet, Lisszabont, Madridot, Milánót és Vilniust megelőzve. Nettó átlag szobaárban az időszakban 29-edikek lettünk, Pozsony és Vilnius előtt. Nettó REVPAR-ban a 28. hely jutott Budapestnek, ebben Pozsony, Bukarest és Vilnius eredményeinél voltak jobbak a hazai hotelek.
Erős októbert zártak a budapesti házak
2012 októberében Budapest szállodái az STR riport szerint a vizsgált európai városokhoz képest a korábbi hónapoknál jobb eredményt értek el. Ebben a hónapban 31 város között szobafoglaltságban a középmezőnyt jelentő 17. helyet érték el szállodáink. Ennek ellenére nettó átlag szobaárban csak a 27-edikek, nettó REVPAR- ban ugyancsak a 27-edikek lettek a fővárosi hotelek.
2012 októberében a magyarországi szállodai kapacitás, a szobák száma országos viszonylatban a bázis szinten maradt, Budapesten minimális mértékben, 0,7%-kal nőtt, a Balatoni régióban 6,5%-kal csökkent.
Minimálisan haladja meg a REVPAR növekedés az inflációt
A hazai szállodák 2012 január – októberi teljesítményéről megállapítható, hogy elsősorban a külföldi szállodai vendégéjszakák változatlanul gyors ütemű emelkedése, az EURO/HUF árfolyamának múlt évhez képest 6,1%-os gyengülése ellenére a szállodák bevételi teljesítményét komplexen kifejező mutató, a REVPAR (egy kiadható szobára jutó árbevétel) csak 6,1%-kal nőtt, ami a KSH szerinti 6%-os inflációt alig haladja meg.
A KSH adatai szerint Magyarországon idén január–október között a szállodák átlagos foglaltsága 48,9% (a bázisnál 1,1 százalékponttal magasabb), a bruttó átlag szobaár 14.734 Ft (bázis i. 103,6%) volt.
Az országos szállodai teljesítmények alakulásában meghatározó szerepe volt a budapesti hoteleknek. Ezt mutatja, hogy míg 2012 január–október között a fővárosi szállodákban a vendégéjszakák száma 11,8%-kal, a külföldieké 13,1%-kal nőtt, addig a fővároson kívüli szállodákban a növekedés az összes vendégéjszakánál 5,3%, a külföldieknél 6,6% volt. A külföldi szállodai vendégéjszakák számának növekedése Budapesten közel kétszerese volt a vidéki szállodákban mutatkozó növekedésnek.
A Budapest iránt megnyilvánuló erős kereslet növekedés ellenére – ami alapvetően a Malév csődje miatt bekövetkezett fapados légitársaságok térnyerésének köszönhető – a fővárosi szállodák szobafoglaltsága csak kis mértékben (+2,2 százalékponttal javulva) 61,1%-ra nőtt, és az elért bruttó átlag szobaár (17.786 Ft) csupán 2,5%-kal lett magasabb a bázisnál. Ez különösen alacsonynak tekinthető az EURO/HUF árfolyamának 6,1%-os gyengülését, a 6% körüli inflációt is figyelembe véve.
A fenti tendenciák a fővárosi turisztikai piac átrendeződését mutatják, ami a kisebb költőképességű városlátogató turisták arányának növekedésére, az üzleti és főleg a MICE szegmens részarányának csökkenését jelent. Ezek a változások pozitívan érintik a közép kategóriás – főleg 3* szállodákat – negatívan az 5* hotelek piacát. Ezt igazolja, hogy 2012 január–októberi hónapokban Budapesten amíg a REVPAR mutató a 3* szállodákban 12,2%-kal , addig az 5* szállodákban csupán 8,3%-kal nőtt a bázishoz képest.
Kicsivel a 2007-es felett az árbevétel
2012 január–október között a magyarországi szállodák összes bruttó szoba árbevétele 117,3 milliárd Ft volt, ami 10,7%-kal több a múlt évinél, de csak 2,1%-kal több a 2007 évinél. Meg kell jegyezni, hogy 2007 és 2012 között a szállodai szobaszám kb. 11%-kal nőtt, az infláció 5 év alatt meghaladta a 30%- ot.
Budapesten idén a január–októberi időszakban a szállodák összes szoba árbevétele 61,3 milliárd Ft volt. Ez a 2011 évinél 9,8%-kal magasabb, viszont 3,6%-kal elmarad 2008 hasonló időszakában elért szoba árbevételtől.
A Balatoni régióban a kedvező időjárásnak az erősödő bel- és külföldi keresletnek
köszönhetően a szállodák teljesítménye jelentősen javult, az összes szoba árbevétel 17,5 milliárd Ft lett 2012 január–október között, ami 14,4%-kal több a 2011 évinél, de csupán 2%-kal múlja felül a 4 évvel korábban, 2008-ban elért 17,1 milliárd Ft bevételt.
Terjed a SZÉP Kártya, jönnek a belföldiek
A szállodák iránti belföldi kereslet erősödését jelzi az azokban jelentkező hazai
vendégéjszakák számának alakulása. Ez január–október között országos szinten 4,2%-os, októberben 10,6%-os növekedést mutat. Az összes szállodai vendégéjszakának 41,8%-át magyar vendégek töltik el szállodáinkban, és ennek 89,9%-a vidéki szállodáinkban jelenik meg. Ebben nagy szerepe van a SZÉP kártyák ezévi gyors terjedésének.
2012 január–október között a szállodákban jelentkező Üdülési csekk forgalom 2.429 millió, a SZÉP kártya forgalom 6.503 millió Ft volt. A SZÉP kártya felhasználása – az év eleji lassú indulás ellenére - október végéig kb. 2,5 - ször nagyobb volt a kifutó ÜCS forgalmának.
2012 január –október között a szállodákban lakó magyar vendégek összesen 37,7 milliárd Ft-ot fordítottak szállásdíjra, amiből kb. 8,9 milliárd Ft-ot egyenlítettek ki ÜCS-vel és SZÉP kártyával. Ez a szállodák összes belföldi szállásdíj bevételének 23,6%-át tette ki. Idén októberben a SZÉP kártya felhasználása a szállodákban kb. 853 millió Ft volt, ami bár lényegesen kisebb, mint a júliusi, augusztusi felhasználás, de kb. tizennégyszer nagyobb volt, mint az októberi mintegy 64 millió Ft ÜCS forgalom.
Kétszámjegyű orosz, olasz növekedés
A beutazás szempontjából meghatározó 10 legfontosabb piacunk mindegyikéről – Ausztriát és Franciaországot kivéve – nőtt a szállodai vendégéjszakák száma. Közülük kiemelkedő – két számjegyű – volt a növekedés Oroszországból és Olaszországból. A szomszédos országokból a szállodáinkban megjelenő vendégéjszaka szám növekedés 20%-ot meghaladta Ukrajna, 15%-ot meghaladta Szerbia, Szlovákia és Horvátország, 10%-ot pedig Szlovénia estében.
A feltörekvő piacok esetében az orosz szállodai vendégéjszakák száma 30,9%-kal, a kínai 9,4%-kal, a brazil közel 100%-kal nőtt. Az orosz vendégéjszakák száma 530 ezer, a kínai 107 ezer, a brazil 58 ezer, az indiai 24 ezer volt 2012 első tíz hónapjában.
2012 január–október között a kereskedelmi szálláshelyeken megjelenő vendégéjszakák száma Közép–Magyarországon 8,9%-kal, Budapesten 9,2%-kal, Észak – Magyarországon 5,4%-kal, Dél–Dunántúlon 5,1%-kal, a Tisza tónál 4,6%-kal, Dél–Alföldön 4,2%-kal, a Balatonon 2,7%-kal nőtt, Nyugat–Magyarországon 1,1%-kal csökkent 2012 január–október között a múlt évhez képest.