A kiállításra a XXI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál alkalmából kerül sor, melynek díszvendége Törökország lesz. A tárlat megrendezésével az Országos Széchényi Könyvtár a török kulturális élet Magyarországra látogató jeles képviselői és a török-magyar kulturális kapcsolatok előtt kíván tisztelegni.
A négy kódex, Szent Ágoston, a történetíró Polybios, a komédiaszerző Plautus és a humanista Trapezuntius művei kiválóan reprezentálják az egész egykori Corvina Könyvtárat, hiszen található közöttük itáliai kézirat, de olyan is, amely a Mátyás alatt létesített budai könyvmásoló- és miniátorműhely munkája. Három kódex eredeti, pompás bársonykötését viseli, amely szintén a budai műhely könyvkötőjének mesterségbeli tudását dicséri, aki Mátyás reprezentatív könyvtára számára egyedi kötéstípust fejlesztett ki.
További eredeti török kéziratok s láthatók
A 15. századi kódexek mellett további eredeti török kéziratok is kiállításra kerülnek a Széchényi Könyvtár anyagából. Mindemellett megtekinthető lesz az „Isztambuli antifonálé” másolata is. Ez utóbbi eredetijét Isztambulban, a Topkapi Szerájban őrzik. Az 1360 körül készült kódex az Anjou-kori magyar könyvkultúra kimagasló emléke.
A kiállításon az eredeti corvinák megtekintése mellett facsimile- és digitális corvinák lapozgatására is lehetőség nyílik.
A magyarok több évszázados álma vált valóra, amikor 1869-ben Abdul Aziz szultán négy kódexet ajándékozott Ferenc Józsefnek Corvin Mátyás egykori könyvtárából. A diplomáciailag kiemelkedő eseményre akkor került sor, amikor a császár a Szuezi-csatorna megnyitása alkalmából tisztelgő látogatást tett a szultánnál Isztambulban. Ferenc József szintén diplomáciai gesztusként – hiszen csupán két év telt el a magyarokkal való kiegyezés óta – gróf Andrássy Gyula közvetítésével a négy pompás díszkódexet a Széchényi Országos Könyvtárnak ajándékozta.
Az ajándékozás nem csupán kulturális esemény volt, hanem fontos szimbolikus szerepet játszott az Osztrák-Magyar Monarchia és a Török Császárság egymáshoz való közeledése során. Ezt követően megélénkültek a diplomáciai kapcsolatok a két birodalom között, a Monarchia tudósai előtt pedig megnyíltak, kutathatóvá váltak a Szeráj gyűjteményei.
A kiállításra iskolai és más csoportokat is várnak, számukra vezetést biztosítanak. Diákcsoportok igény szerint tanórán vagy otthon kitölthető kérdőívet is igényelhetnek a kiállítás tematikájához kapcsolódóan.
A kiállításról szóló bejegyzéseink szövegében, a képek aláírásában, linkek leírásában a "#corvina14" címkét használják. A közösségi oldalaikon megjelenő címkerendszeren keresztül könnyen elérhetők és átjárhatók lesznek a corvina-kiállítás tartalmai.
A kiállítás helyszíne: Országos Széchényi Könyvtár, 1827 Budapest, Budavári Palota F épület, 6. szinti kiállítótermek
A kiállítás megtekinthető keddtől szombatig 10 és 18 óra között.
Jegyárak: teljes árú: 800 Ft; kedvezményes: 400 Ft; csoportos belépő (10 fő felett): 250 Ft
Forrás: Turizmus Online