A franciaországi átnivalók sora végtelen. Cikkünkben most olyan érdekességeket igyekeztünk összegyűjteni, amelyek a szenior utazók számára különösen érdekesek lehetnek.
Párizs rejtett kincsei, ingyen
A párizsi múzeumok néhány állandó kiállítása mindenki számára ingyenes. Több múzeum, például a Louvre ingyenes a hónap első vasárnapján, mások október 1-jétől március 31-ig, valamint október 1-jétől május 31-ig, a hónap első vasárnapján.
Párizs fedett passzázsai a XIX. században épültek, hogy megvédjék a vagyonos vásárlókat a rossz időjárástól. Fényes találkozásoknak és vásárlásoknak adtak helyet a sok kereskedőnek köszönhetően. És még napjainkban is dúskálnak a kis butikokban, amelyek nagy része eredeti és különleges: babák, régi játékok, antikváriumok, divat, kézművesek. Vannak elegáns passzázsok luxus- és divatüzletekkel vagy társaságiak kávézókkal, éttermekkel, színházakkal, és léteznek történelmi passzázsok is… A Palais-Royal (királyi palota) fából épített átjárója 1786-ban készült. Később vagy 150 hasonló passzázs készült, amelyből húsz maradt meg. A „galerie Vivienne” a legfényűzőbb: aranyozott plafon, pillérek és szobrok díszítik. A leghosszabb a Caire passzázs (370 m), indiai éttermeinek köszönhetően a legfűszeresebb pedig a „passage Brady”. További információ: www.passagesetgaleries.org
Katedrálisok
Ahhoz, hogy részünk legyen a történelemből, a kortárs művészetből, ráadásul belépődíj nélkül, elég egy sétát tennünk Párizs legszebb vallási épületeiben. A Notre-Dame katedrális (1163– 1270) Franciaország leglátogatottabb műemléke (30 000 fő naponta). Egyszerű és harmonikus, hatalmas gótikus remekmű, amely számtalan művészeti kincset rejt: szobrokat, festményeket, festett üvegablakokat és három óriási, XIII. századi rózsaablakot. A Saint-Eustache templom a különböző stílusok egymás mellé rendelését képviseli a gótikus felépítéssel, reneszánsz díszítésekkel és XVIII. századi, klasszikus homlokzattal. Ez Párizs második legnagyobb temploma a Notre-Dame után. A Madeleine templomból csodálatos látvány nyílik a Royale útra és a Concorde térre. A XX. század eleje óta a főváros fölé emelkedik a Montmartre tetején elhelyezkedő Sacré-Coeur bazilika. Innen akár ötven kilométerre is ellátni. További információ: www.diocese-paris.net
Történelmi séta a föld alatt
Művelődni a tömegközlekedési eszközökön? Párizsban még ezt is megteheti! És nem is kerül többe, mint két euró, vagyis egy metrójegy ára. A 16 kanyargós párizsi metróvonal 2000 óta az emlékek, kultúra és bemutatók helyszíne. Ha elindulunk az 1-es metróval, és leszállunk a Louvre-Rivoli megállónál, egyből múzeumi hangulattal találkozhatunk. Épp a Louvre alatt vagyunk, a múzeum szellemében kialakított megálló vesz körül minket. A peront egyiptomi féldomborművek és szoborminták díszítik. Még mindig az 1-es metróvonalon a Bastille megálló épp a tér alatt található, amelyet egy 180 m2-es, forradalmi hangulatú kerámiafreskó díszít. Még mindig a Bastille megállóban, de már az 5-ös vonalon az eredeti Bastille helyét jelzi egy alaprajz. A 11-es vonalon, az Arts-et-Métiers megállóban elmerülhetünk Verne Gyula Nemo kapitány című művének világában. További információ: www.ratp.fr
Magánpaloták, amelyek Párizsról mesélnek
A l’hotel d’Angoulême 1584 és 1611 között épült Diane de France számára, aki II. Henrik törvényes lánya volt. Utána a XVII. és XVIII. század között l’hôtel Lamoignon lett, az illusztris tulajdonos család nevével ellátva. 1968 óta Párizs történelmi könyvtárának ad helyet. Az 1568-ban épült l’hôtel Carnavalet-ben Mansart, majd az ugyancsak híres Madame de Sévigné lakott 1677 és 1696 között. Párizs tulajdonába 1866-ban került, és 1880 óta a főváros történelmét elmesélő múzeumnak ad otthont. További információ: www.paris.fr
Szent városok
A francia egyházi műemlékek 52%-a katolikus zarándoklatok célpontja, illetve állomása. A franciaországi szent városok közé olyan világörökség-városok, művészeti és történelmi hagyományokkal rendelkező közösségek, zarándokhelyek és egyéb központok tartoznak, amelyek mindegyike gazdag felfedeznivalóval várja az ide érkezőket: Chartres, Nevers, Lourdes, Mont St Michel, Rocamadour, Puy en Velay, Paray le Monial, Lisieux és Ars sur Formans. Lourdes a világ egyik legjelentősebb spirituális helyszíne. Közel 6 millió látogató érkezik évente Lourdes-ba a világ minden tájáról.
Mióta a Szent Szűz 1858-ban többször megjelent Bernadett Soubirous előtt, a látogatók békével és testvériséggel töltik meg a pireneusi várost a Gave-folyó partján. Lourdes szentélyei egész évben, a nap 24 órájában ingyenesen megtekinthetőek. A Saint-Joseph des Sanctuaires szentély bejáratánál lehet kérni MP3-lejátszót is, így egy fülhallgató és egy térkép segítségével lehetőség nyílik felfedezni a „Bernadette lábnyomában” nevű útvonalat. A Gave folyó mellett található a 9,5 méter mély Massabielle-barlang. 1858-ban itt jelent meg a Szent Szűz a 14 éves lourdes-i kislánynak, Bernadette Soubirous-nak. További információ: www.villes-sanctuaires.com, www.lourdes-france.com
35 francia világörökség
A világörökséghez Franciaország jobbára egyházi épületekkel járult hozzá. Az Unesco négy nagy francia katedrálist tüntetett ki a megtisztelő címmel: a chartres-i, az amiens-i, a bourges-i és a reims-i katedrális mind a XII–XIII. századi gótikus építészet remekei. A chartres-i Notre-Dame hatalmas, csúcsíves főhajója, a lélegzetállító faragásokkal díszített homlokzata és kapuja, a csodás üvegablakok nagyon jó állapotban maradt ránk. Az amiens-i a négy közül a leghatalmasabb, hogy isten óriási csarnokában hiszi magát az ember, nagyszerűen megtervezett, háromszintes kialakítása gyönyörű. A bourges-i katedrális legfigyelemreméltóbb pontjai a timpanonja, a szobrai és az üvegablakai. Reims a francia királyok koronázási szenthelye, e pompás katedrális finoman kimunkált homlokzatával és angyalszobraival varázsol el.
A román stílus remekműveit is nagyra értékelte az Unesco. Régen a keresztes lovagok gyülekezési pontjául szolgált a burgundiai Vézelay dombja és a rajta magasodó bazilika, hogy aztán a későbbi korokban a szentté avatott Mária Magdolna ereklyéi vonzzák ide a zarándokokat. A Dijon közeli Fontenay apátság letisztult építészetével, kertjeivel és zárdájával a cisztercita rend szigorú elveit emelte valaha kőbe. A poitoui Saint-Savinsur- Gartempe templom pedig nem véletlenül kapta a „román kori sixtusi kápolna” melléknevet, gazdag freskódíszítései miatt.
A világörökséget olyan városok is gyarapítják, ahol a hosszú évszázadok soha nem hagyták a történelem porát leülepedni: a párizsi Szajna-parton az egész francia történelem mentén sétálhatunk végig. Lyon belvárosa 2000 év építészetét őrizte meg híven, és adja vissza még ma is a látogatónak. Strassburgban, a Grand-Ile-en parádésan illeszkedik a középkori városképbe a katedrális, a négy ősi templom és a Rohan palota. Az avignoni Pápai Palota a román és a gótikus építészet minden stílusjegyét magán viseli. A carcassone-i (Aude) erőd a középkori erődvárosok pompásan helyreállított példánya. Provins-ban még ma is ugyanolyan nyüzsgő a piac és a környező utcácskák, mint a középkorban, építésük idején.
Franciaország három óceánon
Franciaországhoz 11 tengerentúli terület tartozik. Az Atlanti-óceánon találjuk például a Guadeloupe-szigeteket, Francia Guyanát és Martinique-et, az Indiai-óceánon Réuniont, a Csendes-óceánon pedig Új-Kaledóniát, Tahitit, valamint Wallist és Futunát.
A francia tengerentúli területek jellemzője a kellemes trópusi és egyenlítői klíma, amely különösen a télen idelátogató külföldi turisták számára kellemes. Az egészségügyi előírások, adottságok és a közbiztonság megfelelő. A légi forgalom és a repterek felszereltsége elfogadható. Többnyire az euró a hivatalos fizetési eszköz, így elkerülhetőek a pénzváltás nehézségei. A világ túlsó felén lévő Franciaországban egyszerre felfedezhető és élvezhető az egzotikus világ és a francia életművészet és vendéglátás különleges keveréke.