Az utóbbi egy-két évben nem nagyon hallottunk új gyógyfürdők avatásáról Magyarországon. Ennek legfőbb oka, hogy a hazai kínálat bőségére való tekintettel sem kormányzati, sem uniós források nem álltak rendelkezésre új létesítmények építésére. A rendelkezésre álló keretet a meglevő egységek bővítésére, fejlesztésére fordították.
A pályázati források elérhetetlensége ellenére Pakson most mégis gyógyfürdőt avattak, nem is akármilyet. Bár a létesítmény elsősorban a helyi és környékbeli lakosság igényeit szolgálja ki, technológiája alapján a legmodernebbek közé tartozik az országban.
A modern műszaki megoldásokon túl a létesítmény koncepciója is átgondolt: egyedülálló intézmény jött létre egy egészségügyi rendelőintézet és egy gyógyfürdő kombinációjából. Mi több, a Paksi Gyógyászati Központ rendhagyó módon egyesíti magában az OEP finanszírozott közellátást, valamint a piaci egészségügyi és gyógyfürdő szolgáltatások rendszerét.
Paks központi helyén, a rendelőintézettel fizikailag összekapcsolva épült meg a gyógyfürdő. A Paksi Gyógyászati Központ részét képező fürdő a 6. számú főúttól 100 m-re, a városi buszpályaudvar mellett található. Így a gépkocsival, a távolsági és helyi buszjárattal érkezők számára kényelmesen, könnyen megközelíthető.
Több évtizede tudtak a gyógyvízről
A projekt 2009 elején kezdődött. Paks város vezetése ekkor döntött arról, hogy a több évtizede fellelt gyógyvíz felhasználására a város 7 éves egészségügyi programjának részeként megépíti a kistérség igényeire alapozott, szükséges és elégséges léptékű gyógyászati intézményt és gyógyfürdőt.
Ugyanakkor kiderült, hogy az a körülbelül 500 méteres talpmélységű termálvízkút, amelyre alapozni akarták a fürdőt, időközben használhatatlanná vált, így egy új kút fúrása vált szükségessé. Ezt azonban már mélyebbre, 810 méter mélyre fúrták, és ennek meg is lett az eredménye a hihetetlen magas, az országos átlag tízszeresét elérő ásványianyag-tartalmú termálvíz formájában – tudtuk meg a létesítmény megnyitóján dr. Sztruhár Sándortól, a beruházást irányító, önkormányzati tulajdonú Paksi Ipari Park kft. ügyvezetőjétől.
Egyértelmű cél volt a lakosság egészségi állapotának javítását helyben megoldani, vagyis nem egy klasszikus wellness intézmény kialakítása, hanem a gyógyászati célok előtérbe helyezése. A beruházás mintegy 1,3 milliárd forintból valósult meg.
Nem csak fürdő
A 3250 m2-es létesítményben nem csak a gyógyfürdő kapott helyet. A kialakult új Paksi Gyógyászati Központ több fennálló problémára is megoldásokat szállít a város, és az intézet számára: itt működhet a reumatológiai és ortopédiai szakrendelés, ide költöztek a gyógytornakezelések, a bőrgyógyászat. Az új épületben kaptak helyet a fizioterápiás kezelők, veszélyesanyag-tároló, személyzeti öltözők is.
A fő profil a gyógyvizes kezelés és a hozzá kapcsolódó fürdőgyógyászati ellátás. A Paksi Gyógyászati Központ Paks város és a vonzáskörzetében elhelyezkedő 13 település egészségügyi ellátását végzi szakrendelésein, gondozóintézetein keresztül. Az új létesítményben elérhető fürdőgyógyászati kezelések is elsősorban a vonzáskörzet betegeinek gyógyulását szolgálják.
Kiváló gyulladáscsökkentő hatás
A rendelkezésre álló gyógyvíz 52 Cº hőmérsékletű, sótartalma igen magas, 14.450 milligramm literenként (ez kb. tízszerese a hazai átlagnak), amely gyógyhatás szempontjából igen kedvező.
A beruházás során a Pécsi Orvostudományi Egyetem Orvosetikai Bizottsága felügyeletével elvégzett kettősvak ún. „Placebo kontrollos” gyógyvízzé minősítési eljárás során kiemelkedően jó hatásfokúnak (3 hónap elteltével a vizsgált 17 paraméter közül 14 esetében jelentős hatás volt kimutatható, ami 74%-os eredménynek felel meg) ítélt sós-kloridos gyógyvíznek kiváló a gyulladáscsökkentő hatása, ezért mozgásszervi betegségek és egyes bőrgyógyászati problémák kezelése esetén különösen ajánlott, de bizonyos nőgyógyászati és urológia gyulladások kezelésére is jó.
A gyógyfürdő legkomolyabb műszaki bravúrja az elképesztően magas ásványi anyag tartalmú víz kezelése. Minden köbméter vízben 15 kg gyógyhatású ásványi só van. Ez a magyarországi fürdők között is kiemelkedő mennyiség. A magas ásványi anyag tartalom nagy kihívás elé állította a műszaki szakembereket.
Végül sikerült olyan mérnöki megoldást találni a vízkezelésre, amely a víz értékes összetevőit a vízben tartva, 21. századi korszerű klórmentes fertőtlenítést biztosít a medencevízben. Az általános töltő-ürítő víztöltési rendszer helyett a szakma szerint a jövő víztechnológiája került kialakításra.
Úttörő vízforgatásos megoldás
A vízforgatásos rendszer előnye, hogy gyógyvízigénye a töredéke (mintegy 8-10 %-a!) a töltő-ürítő rendszernek, ezzel az üzemeltetés költsége kisebb, továbbá korszerű előkezelő berendezés sorral (aktív szénszűrő, vas-, mangántalanító) és klórmentes fertőtlenítőszer adagolásával a teljes nyitvatartási idő alatt kontrollálni, és biztosítani tudják a medencevíz fertőzésektől mentes állapotát.
Ez a hagyományos, Magyarországon általánosan elfogadott töltő-ürítős medencéknél sokszor már a nyitást követő órákban sem áll fent, így több fürdőzőt tudnak fogadni (egyidejűleg 13 fő helyett 32 fő/medence), továbbá hosszú távon gazdaságosabb, és higiéniailag teljesen biztonságos üzemeltetést tesz lehetővé.
A gyógyfürdőbe érkező gyógyvíz hőtartalmát a kisebb hőmérsékletű terápiás medencék fűtésére használják, ezzel a műszaki megoldással kiemelkedően takarékos működés és az értékes gyógyvíz teljes körű hasznosítása vált lehetővé.
A legfőbb cél a fürdőzők higiéniai védelme volt olyan módon, hogy a víz gyógyhatását teljes egészében felhasználják. A gyógyfürdő szolgáltatásait nem csak a gyógyulni vágyók, hanem az egészségüket megőrizni kívánó látogatók is igénybe vehetik. Exkluzív, modern, kényelmes környezetben vehetők igénybe a fürdőgyógyászati és medical-wellnes kezelések.
A gyógyfürdő medenceterében négy medence -1 db súlyfürdő, 1 db tornafürdő, 2 db különböző hőfokú gyógymedence- áll rendelkezésre, melyek közül az egyik 34-36 oC, a másik 32-34 oC-os- gyógyvizes medence.
Virágfal és művészi mennyezet
A medencetér egyedülállóan attraktív kialakítású, különleges az iparművész által tervezett mennyezetétől a medencék kialakításán keresztül a gyönyörű és különleges virágfalig. Különböző masszázsok, tornák, pihentető, kényeztető kezelések és fürdők közül választhatnak a vendégek.
Az országban szinte egyedülálló, korszerű, kontrollált vízkezelési technológiával és automatizálással rendelkező fürdőben higiéniailag teljesen biztonságosan igénybe vehető medencékben találhatnak gyógyírt a reumatikus, ízületi panaszokkal ide látogatók.