A beutazók költését 6,3 százalékkal, a kiutazók számát 1,9 százalékkal becsülik alacsonyabbra a vártnál. A brit szakma 430 millió eurós kiesést jósol a szigetország turizmusa számára. A Brit Vendéglátók Szervezetének tájékoztatása alapján a londoni éttermekben júliusban 30 százalékkal kevesebb volt a vendég az ilyenkor megszokottnál. Júliusban kevés helyet mondtak le ugyan, de új foglalások sem voltak. A terrortámadást követő hetekben a karácsonyi lekötések 25 százalékkal maradtak el a tavalyiaktól. Meglepő viszont, hogy júliusban 21,1 százalékkal nőtt a forgalom a London és Budapest között közlekedő járatokon a tavalyi év azonos időszakához képest. Több mint 63 ezren utaztak, míg az elmúlt évben az utasok száma 52 ezer volt.
Törökország, Egyiptom
A nemzetközi elemzők között akad, aki szerint Törökország turizmusát komolyabb visszaesés fenyegeti,mint Nagy-Britanniáét. Egyrészt a ködös Albiont „megmenti” az üzleti szegmens, másrészt Törökországban a pokolgépes támadások kifejezetten turistaközpontokra irányultak. A legsúlyosabbat július közepén hajtották végre kusadasi üdülőhelyen. A cesmei és antalyai robbantásoknak nem voltak halálos áldozatai. A nyugateurópai utazásszervezők a kusadasi merénylet után mégis gyors helyreállást jósoltak, a másik két robbantást pedig szinte figyelmen kívül hagyták. A magyar túraszervezők nem, vagy csak csekély mértékű visszaesést tapasztaltak.
Egyiptom tavaly már csaknem 8 millió turistaérkezéssel büszkélkedhetett. 1995 és 2004 között a turisták kiadásai 2,7 millió dollárról 6,1 millióra emelkedtek. Az elmúlt csaknem egy évtizedben számos, a mostani terrorcselekményekhez hasonló esemény történt, ezek azonban mind csak rövid időre vetették vissza a gyarapodást. Egyes szakértők azonban attól tartanak, hogy a júliusi, 64 emberéletet követelő Sharm el Sheik-i robbantás jelentősebb visszaeséshez vezethet.
Járatot is töröltek
Az európai tour-operátorok többsége szerint a véres merénylet negatív hatása csak rövid ideig lesz érezhető, télen már a megszokott forgalomra számítanak. Az EU legtöbb országában kevésbé csökkent az érdeklődés az egyiptomi desztinációk iránt, bár a két legfontosabb küldőpiacnak számító Német- és Olaszországból többen mondták vissza a foglalásokat. A Kartago Tours még jóval a Sharm el Sheik-i támadás előtt törölte nemcsak egy egyiptomi, hanem egy-egy tunéziai és jordániai charterláncát. „Csak a szezon elején jelentettek gondot a terrorakciók. A sharmi tragédia már nem hozott újabb visszaesést, a charterláncok a terv szerint közlekednek” – tudtuk meg Adelinda ben Selma ügyvezetőtől. Más hazai túraszervezők viszont drasztikus csökkenésről számoltak be az egyiptomi úti célban, augusztusban járattörlés is történt. A hurghadai charterláncokat viszont nem érintette a júliusi robbantás.
A közelmúltban történt londoni, törökországi és egyiptomi merényletek legfeljebb az érintett országok be- és kiutazó turizmusát vethetik vissza, azt is csak rövid távon.
A turisztikai szervezetek optimisták
A World Tourism Organisation (WTO) főtitkára, Francesco Frangialli úgy véli, a krízishelyzetek után egyre hamarabb áll vissza a rend. Az utazók a megfélemlítésnek nem engedve a megszokott módon szeretnék élni életüket. A WTO elemzői szerint a közelmúlt terrorcselekményei nem lesznek komoly hatással a világ turizmusára, továbbra is az 5- 8 százalékos gyarapodást tartják reálisnak a 2004-es szinthez képest. A világ vezető turisztikai kiállításszervező cége, a Reed Travel Exhibition szerint a turizmus a világ legrugalmasabb, leggyorsabban regenerálódó iparága, amely a legnagyobb csapások után is hamar magához tér, és rövid ideig tartó anyagi veszteségét gyorsan behozza a megtöbbszörözött lendülettel újrainduló fejlődés.