A KSH adatai szerint a júniusi vendégforgalom 4 százalékos visszaesést mutat a tavalyi évhez képest mind a vendégek számát, mind a vendégéjszakákat tekintve. A belföldi vendégszám stagnált, a vendégéjszakák száma némileg (3 százalék) nőtt. Két területen, a Balatonnál és Budapesten „drámai”-nak minősítette a visszaesést a helyettes államtitkár. A fővárosban, ahol az összes vendégéjszaka 86 százalékát a külföldiek adják, júniusban 12 százalékkal kevesebb külföldi 13 százalékkal kevesebb éjszakát töltött kereskedelmi szálláshelyen. Az ötcsillagos szállodáknál 9, a 4*-osoknál 13, a 3*-osoknál 8 százalékos volt a visszaesés. Ennek okait is megvizsgálták a szakemberek, és arra jutottak, hogy néhány jelentős küldő terület turistáinak elmaradása okolható ezért. Júniusban 18 300-zal kevesebb német vendégéjszakát regisztráltak Budapesten, ami 25 százalékos visszaesést jelent 2001-hez képest. Az USA-polgárok esetében 9200 éjszaka hiányzik, ami 19 százalékos csökkenést jelent. Tovább rontotta a helyzetet az olasz (–15 százalék), a japán (–25 százalék), az izraeli (–42 százalék) és az osztrák (–16 százalék) piac visszaesése. A hatalmas elmaradást nem tudták pótolni a feljövő piacok: Csehország (+18,4 százalék), Nagy-Britannia (+2,1 százalék), Oroszország (+13,4 százalék), Spanyolország (+27,5 százalék), Svájc (+23,5 százalék), sem a folyamatosan növekvő belföldi forgalom.
A Balatonnál júniusban a vendégforgalom stagnálását tapasztalták a szolgáltatók (legalábbis a hivatalos statisztikák ezt mutatják), ami a külföldi vendégéjszakák 4 százalékos csökkenéséből, és a belföldiek 7,7 százalékos növekedéséből adódik össze. A visszaesés elsősorban a panziókat, üdülőházakat, kempingeket érintette, a szállodák esetében azonban átlagosan 5,5 százalékos növekedés volt tapasztalható. Kiugróan jól teljesítettek a négycsillagosok (+13 százalék), de a háromcsillagos kategóriában is 8 százalék volt a növekedés, ez jelentős részben egyetlen nagyszabású nemzetközi eseménynek, a XXIII. Orvosi és Egészségügyi Világjátékoknak volt köszönhető.
Míg tavaly júniusban az öszszes külföldi vendégéjszaka 72 százalékát adták a német turisták, addig az idén a 9 százalékos visszaesés miatt már csak 68 százalék az övék. Más küldő területek dinamikus növekedése (Belgium, Csehország, Lengyelország, Olaszország) sem volt képes kiegyenlíteni ezt a negatív tendenciát.
Az első félév adatait összesítve azt tapasztaljuk, hogy az alábbi küldő országok mutatták a legjelentősebb növekedést: Csehország (49 százalék), Spanyolország (24 százalék), Franciaország (15 százalék), Lengyelország (14 százalék), Ausztria (11 százalék), Nagy-Britannia (8 százalék). A legerősebb visszaesést Izrael, Oroszország és Hollandia mutatta százalékosan, míg abszolút forgalomban a német, a holland, az olasz, az orosz, az izraeli és az amerikai vendégéjszakák hiányoznak a legjobban.
Mindezen kedvezőtlen tendenciák ellensúlyozása érdekében a Magyar Turizmus Rt. akciótervet dolgozott ki a szakmai szervezetek közreműködésével, amelynek célja az utószezon és a jövő évi főszezon forgalmának serkentése – jelentette be a tájékoztatón a marketingszervezet igazgatóságának elnöke, dr. Somogyi Zoltán. Az MT Rt. 2001. évi maradványösszegéből 500 millió forint elköltéséről határozott az rt. igazgatósága, amelyből 170 milliót belföldi kampányokra fordítanak. Ennek keretében a regionális marketingigazgatóságok a vállalkozóktól összegyűjtik kedvezményes ajánlataikat, amelyek külön programfüzet formájában jutnak el a potenciális utazókhoz.
A külföldi kampány Németországra, Ausztriára és Olaszországra koncentrál. Közben Alsó- és Felső-Ausztriából, Szászországból, Csehországból, Szlovákiából és Romániából, illetve hazánk árvíz sújtotta térségéből 500 árvízkárosult gyermek üdülhetett ingyen a Balatonnál augusztus 21. és szeptember 2. között a Magyar Turizmus Rt. és a helyi vállalkozók összefogásának eredményeként.