Ennek azonban hosszabb előzménye volt - mondta a Turizmus Online-nak Berecz Lászlóné, a Mezőkövesdi Matyó Népművészeti Egyesület elnöke. A jelenleg 170 tagot számláló civil szervezet a Kövesdhez közeli tardiakkal és a szentistvániakkal összefogva még 2009-ben készített beadványt. Tették ezt azért, hogy a 150-200 éves múltra visszatekintő Matyó kulturális örökség bekerülhessen a Szellemi Kulturális Örökség Jegyzékébe. Erre 2010-ben sor is került. Ezt követően a szakemberek az egyesület közreműködésével az említett beadványt - amely hímzés, a viselet és a folklór továbbéléséről szólt -, az UNESCO előírásainak megfelelően dolgozták át és a dokumentumot 2011-ben juttatták el az Egyesült Nemzetek illetékes szervezetéhez. Ebben kiemelt szerepet kapott a matyó hímzés. A bírálat után a múlt év december 5-én született a már jelzett kedvező döntés Párizsban.
Ezt az idén januárban Mezőkövesden, közösen ünnepelték meg a tardiak, a szentistvániak és a kövesdiek. Március végén ugyancsak a matyók "fővárosában" tartották a Matyó Húsvétot. Ekkor kimagasló érdeklődés kíséretében teltek meg a kösvedi szálláshelyek, a látogatók közül sokan keresték fel a Zsóry-fürdőt és a különböző programokon is részt vettek. A találkozóra közel 10 ezer turista érkezett a városba. Augusztus elején a Matyóföldi Folklór Fesztiválra invitálták a közönséget, ahol a helyieken kívül, - többek között - országosan ismert csoportok is bemutatkoztak. Így a mohácsi busók, a sárközi hagyományőrzők, a borsodnádasdi molnár kalács-, illetve a karcagi birkapörkölt készítők.
Berecz László azt is hozzáfűzte, hogy az egyesület közreműködésével az idén több külföldi országba vitték el a matyó kultúra emlékeit. Így Párizsba, Brüsszelbe, Isztambulba és Zakopáneba. A lengyel városban például a Matyó Néptánc Együttes első díjat nyert.
Természetesen itthon is több bemutatón vettek részt. Így Budapesten a Parlamentben, továbbá a fővárosban tartott Duna Karneválon, a Miskolci Kocsonya-, valamint az Opera Fesztiválon, a Szentendrei Skanzenben és a Szegedi Hungarikum Fesztiválon is. A Matyó örökség ugyanis - többekkel együtt - az idén kapta meg a Hungarikum címet.
Az egyesületben már a jövő évi programokra készülnek. A terveik szerint újabb eseményeken vesznek részt és várhatóan több külföldi bemutatkozásra is sor kerülhet. Legközelebb 2014 január 18-án tartanak ünnepi találkozót Mezőkövesden, ahol megemlékeznek az az UNESCO döntésének első éves évfordulójáról. A szervezetben büszkék arra, hogy az idén több ezer turistát fogadhattak, akik megismerhették a Mezőkövesd Hadas városrészében megőrzött és felújított régi házakat, amelyek ma kézműves alkotó műhelyek. Ezekben a népi bútorfestészet termékeit, a mézeskalács készítést, a szövést, a hímzést, a fazekas munkákat, az üvegcsiszolást, illetve a különleges viseletet mutatták be az érdeklődőknek. Bíznak abban, hogy ez az érdeklődés jövőre is folytatódik majd.