Elsősorban ezeket a javaslatokat, feladatokat ismertette a Fórum összefoglalójában Czeglédi József a KEP ügyvezető elnöke, a Fórum Szervező Bizottsága vezetője. A délutáni plenáris ülésen Niklai Ákosnak, az MT Zrt. elnökének vezetésével a magyarországi turizmus néhány fontos területének helyzetével, feladataival foglalkoztak. Ennek fő témái az idegenforgalmi marketing, a szállodahelyzet, az utazásszervezés, a régiók, Budapest és a Balaton voltak. Érintették a legfontosabb turisztikai termékek, így pl. Hévíz példáján keresztül az egészségturizmus, valamint az örökségturizmus stratégiai kérdéseit. A hozzászólásokban többen kifogásolták, hogy a kormány évek óta csökkenti a turisztikai támogatások mértékét és növeli a szektor adóterheit. Ez a magyar turizmus versenyképességét nehezíti, a vállalkozások jövedelmezőségét csökkenti, növeli a turizmusban a munkanélküliséget.
Az önkormányzatok részéről Majthényi László, Vas-megye Önkormányzata alelnöke és mások is előadásukban bírálták, hogy a 2010-es költségvetési tervben a helyi idegenforgalmi adóbevétel után adott állami támogatást felére kívánják csökkenteni, és megadóztatnák a belföldi turizmusban meghatározó üdülési csekket.
A parlament részéről Világosi Gábor országgyűlési képviselő, a Parlament alelnöke, az Országgyűlés Turisztikai Bizottsága tagja az egész társadalom összefogásának, együttműködésének jelentőségét hangsúlyozta a turizmus érdekében, hangsúlyozva a lakosság, a civil szervezetek és az önkormányzatok szerepét is a szakmai képviseletek mellett. Külön kiemelte az aktív turizmus, a természetjárás, az ifjúsági turizmus és a kerékpáros turizmus szerepét egy gazdaságilag nehéz időszakban is.
Az előadók, hozzászólók többsége a jelenlegi válságos helyzetben szükségesnek és lehetségesnek tartott olyan intézkedéseket, nemzeti erőfeszítéseket, amelyek turizmusunk versenyképességét növelhetik. Elsősorban ezeket a javaslatokat, feladatokat ismertette a Fórum összefoglalójában Czeglédi József a KEP ügyvezető elnöke, a Fórum Szervező Bizottsága vezetője:
Az azonnali intézkedési javaslatok között említette a marketing költségvetés növelését; a helyi idegenforgalmi adóbevételek jelenlegi támogatásának a megtartását; az üdülési csekkek adómentességének fenntartását; a falusi turizmus adókedvezményének visszaállítását; a területi turisztikai szervezetek (TDM) létrehozásának a meggyorsítását; a közép-európai együttműködés fokozását a turizmus területén.
Az azonnali feladatok között említette meg azt a vitában nagy súllyal, esetenként élesen és egységesen megfogalmazott véleményt is, hogy a turizmusban és vendéglátásban a vendégszeretet és a mosoly alapvető követelmény a vendéggel foglalkozó dolgozó részére. Aki erre képtelen azt más pályára kell tanácsolni, mert példák ezrei bizonyítják, hogy rengeteget árt. A rövidtávú és középtávú feladatok között említette a turisztikai befektetések jobb koordinálását és koncentrálását; a szolgáltatások (pl. közlekedés, gasztronómia) versenyképességének növelését; a vidéki turizmus (pl. falusi és ökoturizmus) feltételeinek javítását; a környezeti kultúra és az idegen nyelvtudás javítását; a turizmus törvény elfogadását valamint a rendszeres, éves országos turisztikai szakmai tanácskozások szervezését.
Az összefoglalóban megállapította: a válságkezeléssel kapcsolatos kérdésekben a hozzászóló hazai szakértők, valamint a külföldről érkezett turisztikai vezetők is alapvetően egyetértettek. Konszenzus alakult ki abban is, hogy a verseny és a partnerség nem zárják ki egymást. Ellenkezőleg: intenzívebb közép-európai együttműködés és koordináció, különösen a válságos időben jelentenek olyan fontos eszközöket, amelyek mindenkinek hasznot hoznak. A jelenlegi turisztikai témájú Társadalmi Párbeszéd Fórumot ezen célhoz való szerény hozzájárulásnak lehet tekinteni.
További információ: www.kepcp.hu