Ha megnézzük a világ egyik legnépszerűbb utazási portálján, a Tripadvisor.com-on a kommenteket, kiderül, nemcsak az itthoni borfogyasztók, hanem a külföldiek is kedvelik a Villányi borvidék négycsillagos házát. Legendás hosszú hétvégét töltöttünk ott, írja egyikük, a büféreggeli a legjobb minőségű, amit valaha is kóstoltam Magyarországon. Egy másik, szintén angol nyelvű bejegyzés arról tanúsodik, a szerzője a Crocusban ette élete legjobb marhabordáját.
Kis borház – nagy eredményekkel
Nemcsak a vendégek, hanem a turisztikai szakma is nagyra értékeli a huszonöt szobás villányi szállodát: a BootsnAll amerikai turisztikai portál nemrég a világ húsz legjobb borhotelje közé sorolta Gere Attila borász pincéjét és szálláshelyét. A listán amúgy az újvilág dominál, hiszen hat amerikai és két kanadai ház található rajta, de van spanyol, argentin, dél-afrikai, portugál, francia, német, új-zélandi és ausztrál borhotel is, a régiónkból pedig a magyar mellett felkerült egy horvát borház is.
Természet adta lehetőségek
A villányi vidéken őshonos kikerics latin nevéről (Crocus) elnevezett, 2008-ban átadott ház Varga Kata budapesti építész (ő végezte el a belsőépítészeti munkákat is) tervei alapján készült. A régi panzió alapjaira építette úgy, hogy a részekre tagolt frontrész nem lóg ki a kis házak alkotta pincesorból. Barátságos földszínek, természetes anyagok, energiahatékonyság jellemzi: a geotermikus hőt télen fűtésre, nyáron hűtésre használják.
Borból van az egész világ
Az építési munka során rég elfelejtett borpincéket is találtak, ezek egy része most bortrezorként üzemel. A nagy borokhoz méltó, míves háznak egyik erőssége a vinoterápiás wellnessközpont, ahol a kezelések fő alapanyaga a szőlő vagy a magja, saját receptúra alapján. A tulajdonos foglalkozása minden sarokban visszaköszön, hiszen az étteremben kristálypoharakból van a csillár, a szobákban pedig hatalmas borosüveg az éjjelilámpa, de még a medencében úszkálva is megcsodálhatja a vendég a borász vitrinbe rakott palackjait.
A házban lévő regionális gourmet-étteremben nem a konyhához igazították a borokat, hanem épp fordítva – a hétfogásos degusztációs menü a házigazda borait követi, a helyi – jellemzően sváb – konyha hagyományaira alapozva.
A tulajdonos lánya, Gere Andrea: „A nyitást követően a legnagyobb kihívást az átállás jelentette számunkra, hiszen itt többről volt szó a kezdeti panziónál, és ezt kommunikálnunk kellett a korábbi vendégkörünknek. A kapacitás kibővítése miatt azonban számunkra fontos volt, hogy új vendégeket is megszólítsunk. Olyan emberekhez kellett eljuttatni a szálloda hírét, akik eddig azért nem jöttek erre a borvidékre, mert nem találtak magas kategóriájú szálláshelyet. Nagyon örülünk, hogy a szállodánk híre mégis leginkább szájhagyomány útján terjed.”
Lukács Csaba
Vendég & Hotel, 2011. december