A top 100 város listáját ázsiai, azon belül a Csendes-óceán térségének városai uralják. Nem kevesebb, mint 32 hely jutott nekik a 100-ból. Ami még fontosabb, hogy a top 10-be 6 ázsiai város (Hongkong, Szingapúr, Bangkok, Makaó, Kuala Lumpur és Sencsen) jutott be. A top 100 lista második legmeghatározóbb térsége Európa 20 listára került várossal.
A kínai utazók az elsőszámú célcsoport
A lista első két pozíciójában Hongkong és Szingapúr végzett. A siker a kínai látogatók rohamának is köszönhető, hiszen az Euromonitor adatiból kiderül, hogy a Hongkongba érkezők 63,5 százaléka Kínából indult 2012-ben (ez 11,1 százalékos növekedést jelent). A kínai turisták nélkül Hongkong látogatottsága igencsak stagnálást mutatna. A Szingapúrba utazók 9,6 százaléka érkezett Kínából, így az ázsiai városállom harmadik legfontosabb partnere. Az elsőszámú partnerei azonban a Malajziából és Indonéziából érkező turisták. Thaiföld is vonzónak bizonyul a kínaiak számára, hiszen 2012-ben 62 százalékkal utaztak többen a turistaparadicsomba. Ez elég volt ahhoz, hogy Bangkok letaszítsa a dobogó harmadik fokáról Londont.
Kína annyira nem vonzó
Annak ellenére, hogy sokat utaznak a kínai turisták, Kína már nem annyira vonzú célpont a nemzetközi turistáknak. Shanghai, Peking és Zhuhai városa a top 100 lista legrosszabban teljesítő városai közé került az elmúlt évek teljesítményéhez képest. A gyengülő kínai gazdaság, az erősödő jüan és az ország környezetszennyező tevékenysége mind gyengítették az ország vonzerejét. Guilin viszont növekedést tudott produkálni köszönhetően a várost népszerűsítő kampánynak és pénzügyi negyed kialakításának.
Kilábalás az Arab Tavaszból
A közel-keleti térség igazán megszenvedte az Arab Tavasz következményeit, de 2012-ben már javulás volt tapasztalható a nemzetközi turisták számát illetően. Habár továbbra sem emelkedtek a mutatók a forradalom előtti szintre, Egyiptom legnagyobb városai, mint Kairó és Sharm El Sheik újra feljövőben van. Kairóban 7,7 százalékkal utaztak többen 2012-ben, a 2011-es 35 százalékos zuhanás után. A tunéziai Dzserba és Szúsza 24,6 (2,6 millió turista) és 27 százalékos (1,9 millió turista) növekedést produkáltak. A viszonylag békésen lezajló 2011-es Jázminos forradalom után Tunézia reneszánszát élte a francia turisták körében, de sokan érkeztek Olaszországból és Németországból is.
A növekedés a kínai és orosz utazókon múlik
2012-ben a legtöbb nemzetközi utazást Németországban, az USA-ban, az Egyesült Királyságban, Kínában és Oroszországban regisztrálták. 2017-re a top 5 sorrendje borulni fog. Az élen Kína váltja majd Németországot, a harmadik helyre pedig Oroszország kerül. A kínai és orosz utazók által preferált városok erős növekedésre számíthatnak (főleg a szomszédos államok). Habár Kína 2013. október elsejétől bevezetett bevásárló körutakat korlátozó rendelete rövidtávú zuhanást okozhat Hongkong és Szöul városában.
A legnagyobb győztes Thaiföld lehet, ahol már jelenleg is tömegesen vannak orosz és kínai turisták. Bangkok tartani fogja a világ harmadik leglátogatottabb városa címét, míg egyéb thai térségek, mint Phuket, Pattaya és Chiang Mai szintén felzárkózhat az élmezőnyhöz.
A jó nemzetközi kapcsolatok és a vízum kedvezmények szintén segíthetnek egy ország vonzóbbá tételében. Erre kiváló példa Dél-Korea és a 60 napos vízum esete orosz állampolgár számára, 2014. január elsejétől.
A klasszikus európai úticélok közül Párizs a legvonzóbb az oroszok és a kínaiak számára. Oroszországból 320 ezer, Kínából pedig 204 ezer vendég érkezett a francia fővárosba. Az oroszok Franciaország mellett egyre többet utaznak Németországba, Olaszországba és Spanyolországba is.
Mi is az élmezőnyben vagyunk
Hazánk számára jó hír, hogy 2011-hez képest egy pozíciót javítva a 27. helyen zártuk a 2012-es évet a nemzetközi turistáknak köszönhetően. Ezzel az eredménnyel pont megelőztük nagy riválisunkat Bécset (28. hely), Prága viszont jóval alőttünk van (19. hely). Az európai városok mezőnyében így is a 6. helyen zártunk. Előttünk van London, Párizs, Róma, Moszkva és az említett Prága.
Forrás: Euromonitor