Cirkusz az egész világ

Király utcai nézelődésünk utolsó állomásunkhoz érkezünk, itt, az 54. számnál folytatjuk a múlt emlékeinek felkutatását. Az 1859-ben megjelent Adressenbuch tanúsága szerint e címen Herzel Adolf kávémérése működött. Már korábban említettük, hogy a Király utca10. szám alatt Schwarz S. és társa működtetett egy másik kávéházat, és az ő társa volt ugyanez a Herzel. Úgy tűnik, az ottani kávéknak bőven volt habjuk, amelyet duplán le lehetett fölözni…

Később ugyanitt, vagyis az 54. számú házban Joseph Gansterer nyitott Café zum Propheten névvel egész éjszaka nyitva tartó zenés kávéházat. Talán a Király utcai házak történetét már megismerve nem árulunk el titkot, ha elmondjuk, az ilyen helyen éjszakázók nem kávéra, habos kakaóra vagy vecsernyére gyűltek össze, hogy aztán lánglelkű elődök jövendöléseiről vitázzanak… Nem, nem, egész más volt e helyek éjszakai témája, amely főként feslett hölgyek és diszkrétnek egyáltalán nem nevezhető úriemberek találkozásából állt.

Inkább adni, mint nagyot kaszálni

Néhány lépés még, és igazi választóvonalhoz érkezünk, hiszen a Nagykörút széles csíkját lépjük át. A Teréz-templom és a Pekáry-ház közé befutó Nagymező utcától a Lövölde térig húzódó szakasz építészetében és hangulatában is más, mint az eddig ismertetett zárt közösség városrésze, de nekünk errefelé is marad még szemezgetnivaló a vendéglátóiparból. A 71. számú ház például igazi nagyágyú: itt működött ugyanis a Somossy Orfeum. Tulajdonosa, Somossy Károly (aki Singer néven látta meg Győrben a napvilágot) cirkusz- és varietéigazgatóból lett a vendéglátás porondján orfeum-nagyvállalkozó. Kezdeményezésével az elegáns mulató intézményét teremtette meg. Miután a Lágymányosi-szigeten létesített hatalmas mulatótelepe csődbe ment, 1901-ben a Király utcában nyitotta meg a jelenlegi ház helyén a saját nevét viselő orfeumot. Ezt 1902-ben a hatóságok bezárták, mert óriási összegű működési díjjal tartozott az államnak. Nagyvonalú, szinte arisztokratikus gondolkodásmódjába a magyar üzleti naivitás keveredett, az inkább adni, mint „kaszálni” akaró tisztesség, és ezzel persze akkoriban is csak tönkremenni lehetett.

És lőn a Király Színház…

A következő tulajdonos, Rémi Tivadar szintén saját neve alatt működtette a mulatót. Óriásira, szinte nagyszínház méretűvé bővítette, de az üzleti mutatók jócskán a remélt bevétel alatt maradtak. Az épület történetét mégis nagy-nagy sikerek aranyozták be. Rémiéktől ugyanis Rákosi Szidi és fia,Beöthy László vette meg a házat, vagyis a színházi élet e két nagy egyénisége látta meg az óriási néző- és színpadtérrel rendelkező mulatóban az igazi lehetőséget. A Király Színház sikertörténete ekkor kezdődött…

Botrányok és párizsi éjszakák

Nem sokkal lejjebb a 77. számú ház ennél jóval szerényebb karriertörténettel büszkélkedhet. A Rémi mulató és a Király Színház árnyékában Tátra kávéház néven működött egy bűntanyajellegű mulató: belül varietéjelleggel, ahol látványos műsor volt a falakon kívül is, ugyanis szinte minden éjjel utcalányok, futtatóik, a pesti éjszaka szedett-vedett népségének ordítozása és verekedései botránkoztatták meg a környék lakóit. Az új tulajdonos, Grüner Jakab 1910-ben levetette a botrányossá vált Tátra nevet, és kis párizsi életérzést remélt villantani az ottani híres Trocadero név lemásolásával. Ha nem is lett belőle a „belle époque”-ot megjelenítő, kifinomultan csábos helyszín, mégis a korábbinál jóval magasabb színvonalat hozott a pesti éjszakák történetébe.

Salamon Béla emléke

Tény, hogy a Trocadero közönsége előnyére változott. Fő vonzereje továbbra is kabaréműsora volt, amelynek előadói sorából meg kell említenünk persze Salamon Bélát… A mulató következő tulajdonosának a Párizsra való hajazás már kevésnek bizonyult, ő egyenesen Európa névvel nyitott ugyanezen a helyen nagykávéházat. Azonban ennek emléke is elporladt mára már az üzlethelyiséggé történő átalakítások során. Ma pedig az egykor sokat látott kávéház és mulató helyén filmkölcsönző üzemel.

Károly és Kairó is a ködbe vész

A 98. számú ház földszintjén egykor a Károly kávéház működött. A könyvtári bejegyzésen kívül ma már sajnos nincs semmi, ami erre emlékeztetné az utókort. A Lövölde tér sarkánál találjuk emléksétánk utolsó ékkövét, ahol a 112. számú házban egykor a híres Kairó kávéház működött, amelyet 1912-ben Kohn Márk nyitott meg a nagyérdemű előtt. Király utcai sétánk elején számos nagynevű, zsidó származású tulajdonosról és lakóról emlékeztünk meg – tegyünk tehát így utunk végén is. Talán mondani sem kell, e legutolsó épület vendéglátás-története is ma már a múlté: épp a napokban nyitotta meg ugyanott egy nemzetközi élelmiszerlánc legújabb pesti egységét. A hidraulikus rakodólapokkal felszerelt kamionok az építkezés során mindennap ott sorakoztak az épületnél: szorgos munkájuk eredményeképp a múlt emlékei végképp a ködbe, az örök enyészetbe vesznek.

Kalmár M. György

Vendég&Hotel, 2011. december


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.