Az Európai Neutronkutató Központ (European Spallation Source, ESS) egy kutatási célú részecskegyorsító lesz, amely az úgynevezett hosszú impulzusú neutronforrást alkalmazza majd, amelyet egy magyar kutató, Mezei Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia tagja talált fel.
A professzor szerint az ESS "világviszonylatban is a neutronszakma Mekkája lesz, legalább a következő fél évszázadra". Magyarországot mint lehetséges helyszínt Mezei Ferenc és Rosta László fizikus vetette fel. 2003 nyarán Medgyessy Péter akkori miniszterelnökhöz fordultak, aki előbb nem reagált, majd 2004-ben átadta az ügyet az oktatási tárcának. Onnan a Nemzeti Kutatási és Technikai Hivatalhoz került, most főként a gazdasági tárca foglalkozik vele.
Az ESS hivatalos honlapján (esshungary.eu) azonban nincs nyoma lázas tevékenységnek, Debrecen viszont addig sem vár a kormányra, reklámfilmeket készít a városról, és konferenciákat szervez a következő hónapokban. Úgy gondolják ugyanis, meg kell győzni a neutronkutató leendő tudósait, hogy érdemes Debrecenben dolgozni és élni. Népszerűsítik a szabadidős lehetőségeket, bemutatják a város gazdasági életét, oktatási intézményeit.
Az OECD szakminiszterei 1999-es ülésükön döntöttek három neutronforrás-központ megépítéséről. Az első központ már működik az Egyesült Államokban, egy másikat most helyeznek üzembe Japánban. Az Európai Neutronkutató Központ helyszínére három város pályázik: Debrecen, a svéd Lund és a spanyol Bilbao. Valószínűleg május első felében választják ki a győztes pályázót.
Brüsszel kész a finanszírozás 15 százalékát átvállalni, további 10-15 százalékra pedig hitelgaranciát nyújtani. A kilencvenmilliárdos önrészre a kormány garanciát vállalt, a többit pénzügyi befektetők megnyerésével, illetve a partnerországokkal kötött szerződések útján kell előteremteni. A program négy évtizeden át futna, évről évre négy-ötezer kutató érkezne a világ miden tájáról. A debreceni repülőtér szomszédságában, a déli ipari park területére tervezett neutronkutató központ öt-hatszáz munkahelyet teremtene közvetlenül, de a kapcsolódó beruházások révén sokkal többet. A központ mintegy száz hektárra települne, építési költsége egymilliárd euró – 25 százalékkal kevesebb, mint versenytársainknál –, teljes költsége működési költségekkel együtt 2053-ig négymilliárd euró. Az ESS építése és üzemeltetése előzetes kalkulációk szerint mai értékben évente átlagosan mintegy húszmilliárd forintnyi külföldi tőke beáramlását jelentené. A tervek szerint 2017-2018 körül kezdődhetnének meg a kutatások. (Magyar Hírlap)