Az utóbbi években komoly előrelépések történtek: már valamennyi nemzeti parkban kialakították az ökoturizmus bizonyos feltételeit. 100 tanösvény, 45 bemutatóhely és 13 látogatóközpont szolgálja a természeti értékek megismertetését, és egy 2009-ig szóló fejlesztési program alapján további 47 tanösvény és 35 látogató-oktató központ létesül. Vagyis nemcsak nézni, de a kijelölt zónákban átélni, meglesni, végigevezni, begyalogolni, végigkerékpározni lehet mindet. Ráadásul az ökoturizmusban résztvevők más, a falusi turizmushoz, a gasztronómiához és a borhoz kapcsolódó szolgáltatásokhoz is közelebb kerülnek és e termékek fogyasztói táborát növelik. Kivételesen elkötelezett, lelkes természetvédő szakemberek dolgoznak a nemzeti parkokban. Gondolni kellene azonban arra, hogy az ökoturisztikai kalandparkká történő átalakításhoz, a turisták elvarázsolásához másfajta tudás is, meglehetősen sok beruházás, és sokkal komolyabb marketing is kellene még.
Kampánytéma, 2007
A Magyar Turizmus Zrt. 2007-es belföldi kampányévének egyik témája lesz az ökoturizmus. Szervezésükben lehetőségünk nyílt valóban testközelbe jutni a természethez, beleértve a táj borait és helyi ételspecialitásait.
A Balatonfelvidéki Nemzeti Park kereken tíz bemutatóhelye közül csak három meglátogatása fért be a programba, de jutott egy kis idő egy rövid somlói tanösvény-túrára is. A BFNP változatos világát minden Balaton-parti szállodában reklámozni kellene, hiszen esős napokon is érdekes alternatívát kínálnak a tó mentén üdülőknek. A Salföldi Majorban őshonos magyar állatfajtákat nevelnek, szaporítnak. A hatalmas, gondozott területen állatsimogató és gyermekjátszótér, pónilovaglás várja az aprókat. Lovasbemutatókat is szerveznek. A nyitott pajtában kocsikiállítás egészíti ki a programot.
A Káli-medence sokadik nevezetessége a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely. A Monoszló határában található régi kőbánya csodálatos bazaltsípjai egy egykori vulkán történetéről mesélnek. Egy kis lépcsőzéssel ritka látványban részesülhetünk. A Dunántúl jellegzetes kőzeteiből összeállított kőpark, kiállítóterem, ásványtár időutazásra hívja az érdeklődőket. A közeli Kővágóörs középkori faluszerkezetét és a forrás fölé emelt középkori mosóházat sem szabad kihagyni.
Más, titokzatos világ a mindössze 15-20 méteres mélységben kialakult, 3,3 km hosszú Tapolcai- tavasbarlang. Pár száz méternyi részén, a sejtelmesen kéklő vízen csónaktúrát tehetünk. A szűk, kanyargós járatokban ki-ki kipróbálhatja evezős tudományát.
Az Alpok alján
A bozsoki „Határmenti Vigadó” körpanorámája révén ízelítőt kaphatunk az Írottkő Natúrpark szépségeiből. A Natúrpark Egyesület – Kőszeg központtal –, 16 település valamennyi szállodásából és vendéglőséből álló civil szervezet. Céljuk az ökoturizmus fejlesztése, a helyi kismesterségek védelme és fenntartása. Határok nélküli természet ez, hiszen az osztrák területen fekvő Rohonc, Léka, Markt Neuhodis látnivalóihoz is viszonylag rövid a távolság. A Kőszegi-hegységben festői, erdei környezetben egy kis turistacentrum alakult ki, itt található a szombathelyi erdészet erdei iskolája, 28 férőhelyes szállodája és a Stájerházi Erdészeti Múzeum is. Kőszegen az egyesület egy 1668-ban épült házban Natúrboltot és információs központot nyitott, mellette fűszernövénykertet létesített.
Kócsagvár és szentély
A Fertő-Hanság Nemzeti Park viszonylag nagy területén három tájvédelmi körzet, három természetvédelmi terület, három bemutatóhely és 11 tanösvény közül válogathat az érdeklődő.
Az igazgatóság központja Sarród község szélén, az egykori fertői révátkelő helyén épült Kócsagvár, amely oktatóközpont és 46 főt befogadó szálláshely is. Itt kerékpár bérelhető, és drótszamárra pattanva a kitartóbbak akár körbekarikázhatják a tavat is. A Fertőújlak felé vezető út mentén, 4 kilométeres túrán a szikes tavak gazdag madárvilágával, valamint a rétek, legelők őshonos háziállataival ismerkedhetnek meg a természetben kikapcsolódni vágyó turisták. A „Vízi rence” tanösvényt a nádasok világába vezető kalandos 6 km hoszszú kenutúrán lehet megismerni. A kenulapátot magunknak kell forgatni, ügyelve arra, hogy a nádi énekesmadarak bámulása közben ne veszítsük szem elől az első kenuban evező vezetőt.
Több mint 2000 évet utazhatunk vissza a történelemben, amikor a zajtalan, elektromos meghajtású ökotaxival meglátogatjuk a Napistennek szentelt, misztikus Mithras szentélyt a fertőrákosi kőfejtő közelében.
Természetközeli ízek
Tájjellegû ételek és borok kísérték utunkat. Többnyire mesés kilátású csárdák és vigadók (Határmenti Vigadó, Bozsok; Öreg Halász Csárda, Fertõrákos), patinás éttermek (reneszánsz vacsora Sümegen, a Hotel kapitányban; „Kékfrankos vacsora” Sopronban az Erhardt pincében) és jó borászok (Németh pince, Badacsony; Szabóvári pince Somló környékén) ismertették meg velünk a táj ízeit.
'