Az Európai Külügyi Szolgálatot (EKSZ) illetően egyetértettek abban, hogy az EU a világ legnagyobb diplomáciai hálózatát építené ki, s az egyes országokban létesítendő képviseleteknek az Unió teljes kapcsolatrendszeréről áttekintéssel kellene rendelkezniük. A miniszterek már a következő, március 22-i rendes külügyminiszteri találkozón konkrét menetrendet határoznak meg az EKSZ létrehozásáról. A cél, hogy a szolgálat brüsszeli központja bármiféle válság gyors elemzésére és kezelésére készen álljon. Arról, hogy a hálózat kiváltsa-e, és ha igen, hogyan az egyes tagállamok diplomáciai képviseleteit, a miniszterek még nem kívántak tárgyalni, a vitát későbbre halasztották.
Hozzászólásában Balázs Péter magyar külügyminiszter fontosnak nevezte, hogy az egyes tagállamok diplomatái is vegyenek részt a kiépülő szolgálatban, különös tekintettel a földrajzi arányokra. A szolgálat konkrét felállításakor megfontolt, körültekintő eljárásra van szükség – tette hozzá.
Az EurActiv értesülései szerint ez Magyarországra nézve nagyjából 6-8 főt jelentene, így elsősorban tapasztaltabb diplomatáknak van esélyük egy-egy uniós képviseleten helyet szerezni.
Az ülésen először résztvevő Catherine Ashton, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, hogy a Külügyi Szolgálat felállítása aligha lehetséges a Lisszaboni Szerződésben előírt áprilisi határidőig, tekintettel arra, hogy elképzeléseit még az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. (EurActiv)